Největší energetický nešvar českých domácností? Přetápění obýváků
Ředitelka Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová popisuje největší nešvar českých domácností. „Je to určitě přetápění. Zjistili jsme, že v obývácích mají lidé běžně 24 °C, někdy i více. Zároveň je to oblast, kde se dá mnohé velmi jednoduše zlepšit. Snížením teploty o 1 °C se sníží spotřeba energie o cca 6 %. Tím dojde nejen k úspoře financí, ale je to i zdravější. V obývácích bychom podle hygienických norem měli mít maximálně 21-22 °C, ale zvládneme i méně," říká Yvonna Gaillyová. Řešení je podle ní jednoduché. "Stačí nastavit bytový termostat na nižší teplotu nebo u dálkového topení otočit ventilem doprava. A vzít si místo trička svetr a teplé ponožky. Tak, jako to dělají i jinde ve světě,“ říká Gaillyová. Přečtěte si, k čemu jsou dobré termostatické hlavice na topení a jak je vybrat a správně používat.
Cílem projektu SPIRIT bylo ukázat spotřebitelům, že energii lze šetřit nejen velkými finančně a technologicky náročnými opatřeními jako je třeba zateplení, která jsou bezesporu důležitá, ale ne vždy okamžitě možná. Ale že úspor lze dosáhnout i pouhou změnou chování jednotlivců. Například změnou způsobu vytápění, šetřením teplou vodou či jiným používáním elektrických spotřebičů. Za dobu trvání projektu uspořila průměrná domácnost 1,69 MWh energie a 0,8 tuny CO2 za rok. Dosažené úspory energie i emisí představují asi 10 % stávajících hodnot a převedeno na finance to může znamenat úsporu až pět tisíc korun.
„V každé domácnosti jsme udělali nejdříve analýzu stavu spotřeby energie a popovídali jsme si s lidmi o možnostech, jak tento stav změnit a proč by to měli udělat. Poté se lidé rozhodli, jakou změnu svého chování chtějí udělat a nebo jaká mohou doma zavést drobná úsporná opatření. Po několika měsících proběhla analýza stavu znovu a vyhodnotili jsme dosažené úspory,“ říká o průběhu projektu jeho manažer Petr Kucka.
"Je zjištěno, že pokud člověk přijme nějaký osobní závazek, tak to vede ke větším a trvalejším změnám chování. Proto jsme pracovali jednak metodou poradenství a jednak metodou závazku," říká dále Kucka. Mezi závazky, které si lidé nejčastěji dávali, patřilo snížení teploty, na kterou vytápějí místnosti, zkrácení doby sprchování a frekvence koupání ve vaně, umývání nádobí ve dřezu místo pod tekoucí vodou, výměna žárovek za LED svítidla, důsledné zhasínání nebo vypínání spotřebičů ze stand-by módu. "Výraznější závazky se týkaly také změny způsobu života a spotřebitelského chování – například snížení spotřeby masa, omezení jízd autem, zvýšení podílu biopotravin ve stravě apod. Všechny tyto závazky vedou nejen ke snížení spotřeby energie, ale také k ochraně klimatu,“ říká dále Kucka.
Pracovníci projektu SPIRIT oslovili především skupiny a organizace věřících (příslušníků různých církví), kterým nabídli vzdělávání a energetické poradenství v jejich komunitách prostřednictvím vyškolených dobrovolníků. „Nechodili jsme tedy ode dveří ke dveřím, ale využili jsme kontaktů ve věřících komunitách, kde je větší důvěra, možnost lepšího vysvětlování a jednoduchého předávání informací,“ říká o metodě práce Petr Kucka.
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Karel Lana
20.12.2016 08:16Martin Jasan
20.12.2016 16:22Žít ekologicky, znamená žít ohleduplně, vůči životnímu prostředí a vůči ostatním. Vytopit (přetopit) si v zimě byt na 24 C a svlíknout se do trička, je pravý opak toho. Stejně tak dobře si tepelný komfort můžeš zajistit příjemným teplým svetrem a termo ponožkama - je to snadné, ekonomičtější, logické a ekologické.
matka2deti matka2deti
21.12.2016 12:17 Reaguje na Martin JasanMartin Jasan
22.12.2016 21:07 Reaguje na matka2deti matka2detiZa druhé, doma ve svetru nemá chodit "pár babek", ale přiměřeně oblečení okolnímu prostředí (v létě na lehko a v zimě spíše v mikině nebo ve svetru) by měli chodit všichni rozumní lidé.
To že za komunismu bylo teplo erární a naučilo nás jím plýtvat je prostě špatně.
matka2deti matka2deti
21.12.2016 12:28Martin Jasan
22.12.2016 21:03 Reaguje na matka2deti matka2detiMezi dárci nefigurují:
http://www.veronica.cz/dekujeme-1
matka2deti matka2deti
21.12.2016 12:36poradím Vám... přestaňte produkovat CO2 také.. je to snadné.
Martin Jasan
22.12.2016 21:00 Reaguje nahttp://www.zmenaklimatu.cz/cz/fakta
Pokud budete mít nejasnosti doporučuji sekci FAQ:
http://www.zmenaklimatu.cz/cz/fakta/casto-kladene-dotazy
Martin Jasan
27.12.2016 11:14 Reaguje naMartin Jasan
22.12.2016 20:54 Reaguje na matka2deti matka2detihttps://www.czso.cz/documents/10180/20536630/200605.pdf/9a753e5e-00ac-496e-a85c-db5389ab83eb?version=1.0
Pokud byste chtěla vědět poměr emisí skleníkových plynů, tak na osobu jsou emise topení zhruba 25% všech emisí na osobu v ČR (část z tepláren část z malých zdrojů, jako jsou domácí kotle). Do toho jsou započítané i emise ze spotřeby z průmyslu (to co nazýváte fabrikami).
Pokud chcete omezit svoji ekologickou stopu ze spotřeby produktů (i to je podstatná část emisí), je to samozřejmě chválihodné. Nejsnažší způsob jak omezovat skleníkové plyny, šetřit na vytápění - zateplením, nepřetápěním, krátkým a intenzivním větráním (pro udržení vlhkosti čerstvého vzduchu v rozumné míře).
http://www.geologicke-mapy.cz/radon/