https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/nejvetsi-energeticky-nesvar-ceskych-domacnosti-pretapeni-obyvaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Největší energetický nešvar českých domácností? Přetápění obýváků

19.12.2016 01:41 | PRAHA (Ekolist.cz)
Stáhněte topení či termostat na menší teplotu a více se oblečte.
Stáhněte topení či termostat na menší teplotu a více se oblečte.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Více než jeden a půl roku se české domácnosti učily, jak a proč mohou snížit své účty za energii a přispět k ochraně klimatu. Přiměl je k tomu mezinárodní projekt SPIRIT, do něhož bylo kromě České republiky zapojeno ještě Irsko, Francie, Belgie, Itálie, Švédsko a Rakousko. Za českou stranu vedl projekt Ekologický institut Veronica. 573 českých domácností se zavázalo uspořit celkově téměř 1000 MWh energie. To odpovídá 450 tunám CO2. Ukázalo se, že největší nešvar českých domácností pak je přetápění obýváků.
 

Ředitelka Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová popisuje největší nešvar českých domácností. „Je to určitě přetápění. Zjistili jsme, že v obývácích mají lidé běžně 24 °C, někdy i více. Zároveň je to oblast, kde se dá mnohé velmi jednoduše zlepšit. Snížením teploty o 1 °C se sníží spotřeba energie o cca 6 %. Tím dojde nejen k úspoře financí, ale je to i zdravější. V obývácích bychom podle hygienických norem měli mít maximálně 21-22 °C, ale zvládneme i méně," říká Yvonna Gaillyová. Řešení je podle ní jednoduché. "Stačí nastavit bytový termostat na nižší teplotu nebo u dálkového topení otočit ventilem doprava. A vzít si místo trička svetr a teplé ponožky. Tak, jako to dělají i jinde ve světě,“ říká Gaillyová. Přečtěte si, k čemu jsou dobré termostatické hlavice na topení a jak je vybrat a správně používat.

Cílem projektu SPIRIT bylo ukázat spotřebitelům, že energii lze šetřit nejen velkými finančně a technologicky náročnými opatřeními jako je třeba zateplení, která jsou bezesporu důležitá, ale ne vždy okamžitě možná. Ale že úspor lze dosáhnout i pouhou změnou chování jednotlivců. Například změnou způsobu vytápění, šetřením teplou vodou či jiným používáním elektrických spotřebičů. Za dobu trvání projektu uspořila průměrná domácnost 1,69 MWh energie a 0,8 tuny CO2 za rok. Dosažené úspory energie i emisí představují asi 10 % stávajících hodnot a převedeno na finance to může znamenat úsporu až pět tisíc korun.

„V každé domácnosti jsme udělali nejdříve analýzu stavu spotřeby energie a popovídali jsme si s lidmi o možnostech, jak tento stav změnit a proč by to měli udělat. Poté se lidé rozhodli, jakou změnu svého chování chtějí udělat a nebo jaká mohou doma zavést drobná úsporná opatření. Po několika měsících proběhla analýza stavu znovu a vyhodnotili jsme dosažené úspory,“ říká o průběhu projektu jeho manažer Petr Kucka.

Dobrovolný závazek
Dobrovolný závazek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Ekologický institut Veronica

"Je zjištěno, že pokud člověk přijme nějaký osobní závazek, tak to vede ke větším a trvalejším změnám chování. Proto jsme pracovali jednak metodou poradenství a jednak metodou závazku," říká dále Kucka. Mezi závazky, které si lidé nejčastěji dávali, patřilo snížení teploty, na kterou vytápějí místnosti, zkrácení doby sprchování a frekvence koupání ve vaně, umývání nádobí ve dřezu místo pod tekoucí vodou, výměna žárovek za LED svítidla, důsledné zhasínání nebo vypínání spotřebičů ze stand-by módu. "Výraznější závazky se týkaly také změny způsobu života a spotřebitelského chování – například snížení spotřeby masa, omezení jízd autem, zvýšení podílu biopotravin ve stravě apod. Všechny tyto závazky vedou nejen ke snížení spotřeby energie, ale také k ochraně klimatu,“ říká dále Kucka.

Pracovníci projektu SPIRIT oslovili především skupiny a organizace věřících (příslušníků různých církví), kterým nabídli vzdělávání a energetické poradenství v jejich komunitách prostřednictvím vyškolených dobrovolníků. „Nechodili jsme tedy ode dveří ke dveřím, ale využili jsme kontaktů ve věřících komunitách, kde je větší důvěra, možnost lepšího vysvětlování a jednoduchého předávání informací,“ říká o metodě práce Petr Kucka.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KL

Karel Lana

20.12.2016 08:16
Ještě více ušetřím, když nebudu topit vůbec... Kvůli tomu jsme zvonili klíči v roce 1989 ? Jako by nestačilo, že potraviny jsou ošizené. Ješzě mámr žít v zimě!
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

20.12.2016 16:22
A tys byl asi jediný, kdo byl v roce 1989, zvonit klíčema proto, aby mohl topit na 24 C. 22 C je příjemná teplota. Nikdo nepíše, že nemáš topit vůbec.

Žít ekologicky, znamená žít ohleduplně, vůči životnímu prostředí a vůči ostatním. Vytopit (přetopit) si v zimě byt na 24 C a svlíknout se do trička, je pravý opak toho. Stejně tak dobře si tepelný komfort můžeš zajistit příjemným teplým svetrem a termo ponožkama - je to snadné, ekonomičtější, logické a ekologické.
Odpovědět
mm

matka2deti matka2deti

21.12.2016 12:17 Reaguje na Martin Jasan
Já bych hnala všechny, kdo nám tu kážou o ekologii ve vytápění a o tom, že máme chodit doma ve svetrech. Takže ekologii má zachránit pár babek, co doma zmrzají ve svetrech, protože je jim podsouváno, že tak zachraňují oteplování. A co ty fabriky,konglomeráty s tunami oxidů každoreočně kritizovaných skutečnými ekology, co vypouštějí tuny popílku do vzduchu spolu s CO2 i uhlenatým a spalování, co přednášejí a dají si vínko, nebo něco tvrdšího na zahřátí a je po ekologii.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

22.12.2016 21:07 Reaguje na matka2deti matka2deti
Za prvé, nezachraňuje se ekologie (ekologie je vědní obor).
Za druhé, doma ve svetru nemá chodit "pár babek", ale přiměřeně oblečení okolnímu prostředí (v létě na lehko a v zimě spíše v mikině nebo ve svetru) by měli chodit všichni rozumní lidé.

To že za komunismu bylo teplo erární a naučilo nás jím plýtvat je prostě špatně.
Odpovědět
MV

Miloš Vondruška

23.12.2016 15:46 Reaguje na Martin Jasan
Jen bych opravil, pro někoho bylo topení erární. My bydleli v rodiném domku a vše si platili ze svého, také jsem zvyklý mít v bytě 18-20 C. Moji rodiče se vždycky divili, když jsme šli kolem sídliště, venku mráz a v bytech měli všichni okna otevřená a doma běhali v trenýrkách.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

21.12.2016 12:19 Reaguje na Martin Jasan
Už vím, proč se zeleným všeho druhu říká melounisté...
Odpovědět
mm

matka2deti matka2deti

21.12.2016 12:28
a celou akci financují výrobci měřidel tepla a přídavných měřících systémů pro výtopny, protože je to v tolika státech podporováno zřejmě z veřejných prostředků a tudíž je to dobrá příležitost, jak přijít nějakým způsobem k dalším jistým financím na mnoho let dopředu. Přece skutečná ekologie spočívá ne v tom, že tu budeme dělat, že máme Hawai ve svetrech, když je mráz, ale že víme, ze kterých zdrojů do ovzduší se ten smrad tam hrne a zastavím jej. Tak asi na tu ekologii stačí pár členů sekt.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

22.12.2016 21:03 Reaguje na matka2deti matka2deti
Máte nějáký důkaz nebo důvodné podezření, že institut Veronika je sponzorovaný výrobci měřidel? (nebo je to jen ubohý výkřik)

Mezi dárci nefigurují:
http://www.veronica.cz/dekujeme-1
Odpovědět
MV

Miloš Vondruška

23.12.2016 15:50 Reaguje na matka2deti matka2deti
Vážená paní, měření je jediná správná cesta jak dosáhnout spravedlivého rozdělení a navíc úspor. V činžáku, kde nyní bydlím, tak po montáži bytových vodoměrů klesla spotřeba vody o 50% a nyní je ještě menší a po instalaci indikátorů tepla klesla spotřeba tepla o 40% a po výměně oken se ještě více snížila. Ono když stál 1GJ 20Kč a 1m3 vody 0,40Kč, tak šlo nad plýtváním mávnout rukou, dnes se cena 1GJ šplhá k 900Kč a 1m3 stojí 90Kč, tedy spravedlové rozdělení nákladů je nutné.
Odpovědět
mm

matka2deti matka2deti

21.12.2016 12:36
Ať nám paní ředitelka, placená z veřejných prostředků, řekne raději, kolik kde toho radioaktivního radonu, nebo těch radioaktivních spadů v našich domácnostech je. Jaké dávky dostáváme denně a ne, že nemáme větrat, protože máme přetopeno. A kolik toho CO2 a CO A NOx je vypouštěno a ze kterých zdrojů. Ty ať se snaží zastavit.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

21.12.2016 14:18 Reaguje na matka2deti matka2deti
ono CO2 něčemu škodí?

poradím Vám... přestaňte produkovat CO2 také.. je to snadné.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

22.12.2016 21:00 Reaguje na Karel Padevet
CO2 je nejvýznamějším skleníkovým plynem (to je fakt, který snad nepopírá ani Václav Klaus. Samo o sobě není toxické, ale všeho moc prostě škodí. Pokud potřebujete více informací, zkuste např.:
http://www.zmenaklimatu.cz/cz/fakta

Pokud budete mít nejasnosti doporučuji sekci FAQ:
http://www.zmenaklimatu.cz/cz/fakta/casto-kladene-dotazy
Odpovědět
MV

Miloš Vondruška

23.12.2016 15:52 Reaguje na Martin Jasan
Nejvýznamějším skleníkovým plynem je vodní pára...
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

27.12.2016 11:14 Reaguje na Miloš Vondruška
Dobrá poznáka, myslel jsem nejdůležitějším ANTROPOGENNÍM skleníkovým plynem je CO2.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

22.12.2016 20:54 Reaguje na matka2deti matka2deti
Elektřina dohromady s tepelnými zdroji činí 57 mil. (5,7 t na OS) tun za rok, to je více jak polovina všech emisí CO2 v České republice (r.2003).
https://www.czso.cz/documents/10180/20536630/200605.pdf/9a753e5e-00ac-496e-a85c-db5389ab83eb?version=1.0

Pokud byste chtěla vědět poměr emisí skleníkových plynů, tak na osobu jsou emise topení zhruba 25% všech emisí na osobu v ČR (část z tepláren část z malých zdrojů, jako jsou domácí kotle). Do toho jsou započítané i emise ze spotřeby z průmyslu (to co nazýváte fabrikami).

Pokud chcete omezit svoji ekologickou stopu ze spotřeby produktů (i to je podstatná část emisí), je to samozřejmě chválihodné. Nejsnažší způsob jak omezovat skleníkové plyny, šetřit na vytápění - zateplením, nepřetápěním, krátkým a intenzivním větráním (pro udržení vlhkosti čerstvého vzduchu v rozumné míře).
Odpovědět
MV

Miloš Vondruška

23.12.2016 15:56 Reaguje na matka2deti matka2deti
Radon je možné nechat si změřit ani to moc nestojí. Orientačně sito můžete zjistit na rodonových mapách. Každopádně radon neprodukuje žádná fabrika, zdrojem radonu je geologické podloží.
http://www.geologicke-mapy.cz/radon/
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist