https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/nevite-kam-s-destovou-vodou-postavte-si-na-zahrade-jezirko
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nevíte, kam s dešťovou vodou? Postavte si na zahradě jezírko

20.11.2019 05:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jezírko vyprojektovali a a postavili žáci montessori školy Na Beránku.
Jezírko vyprojektovali a a postavili žáci montessori školy Na Beránku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Na Beránku
Pokud stavíte nebo provádíte rekonstrukci domu, je vaší zákonnou povinností postarat se o dešťovou vodu na vašem pozemku. V dnešních klimatických podmínkách by mělo být povinností každého dešťovou vodu na svém pozemku maximálně využít, zadržet a neodvádět ji kanalizací pryč. Jedním z praktických a zároveň estetických řešení je vybudování jezírka živeného ze srážkových vod.
 

Jezírko na vašem pozemku zadrží dešťovou vodu, která se tak může zapojit do malého vodního cyklu a pomůže zlepšit mikroklima vašeho pozemku. Navíc vybudováním jezírka vytvoříte životní prostor pro řadu bezobratlých, obojživelníků, plazů i jiných obratlovců, kteří se u vás nejen rádi osvěží v parných letních dnech, ale i zabydlí. Pojďme se podívat, co je pro vybudování jezírka potřeba.

Nejprve je potřeba si promyslet, v jaké části zahrady jezírko chceme mít. Z pohledu srážkových vod je ideální jezírko vybudovat tak, aby byl pozemek vyspádovaný směrem k jezírku a k jeho doplňování využít gravitaci. Dešťovou vodu zachycenou do sudu či nádrže, kterou zrovna nevyužijeme k zalévání, můžeme svést například flexi hadicí do jezírka.

Jezírko by mělo být v polostínu, ne přímo pod stromy, aby nám do něj nepadalo listí. Kořeny stromů moc blízko jezírka by také mohly poškodit jezírkovou folii.

Pokud nevíme, jak nám putuje stín po zahradě, je dobré si vykolíkovat tvar jezírka a stíny sledovat. Jezírko by nemělo být osluněno celý den (max. 6 hodin denně), jinak by se nám v něm žijící živočichové uvařili.

Tvar jezírka by měl být nepravidelný. To zajistí větší rozlohu mělké litorální zóny, která je vhodná pro živočichy a rostliny a zajišťuje samočisticí schopnost jezírka.

Pokud nemáme možnost na zahradu dovést elektřinu a vybudovat tak čerpadlo a filtrační zařízení nebo nechceme do jezírka tolik investovat, udělejte jezírko trochu větší. Správně zvolenými rozměry a hloubkou jezírka zajistíme jeho samočisticí schopnost.

Jezírko na školní zahradě, připravené k osázení vodními rostlinami.
Jezírko na školní zahradě, připravené k osázení vodními rostlinami.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Na Beránku

Jezírko by mělo mít alespoň 3 patra – mělkou litorální zónu po obvodu – cca 10 cm hlubokou, střední hloubku cca 20 – 40 cm a nejhlubší nezámrznou část (1,5 až 2 či více m).

Přechody mezi zónami by měli být pozvolné. V mělkých zónách se bude dařit obojživelníkům a vodním bezobratlým, v hlubších zónách by mohly být drobné rybky, ale se ryby příliš nedoporučují – zhoršují kvalitu vody a jsou schopné vyžrat bezobratlé osazenstvo jezírka a dokonce i obojživelníky, výrazně tak sníží biodiverzitu našeho jezírkového biotopu.

Do litorální zóny budou chodit pít i obratlovci, pamatujme na jejich bezpečnost. Umístěme kameny v litorální zóně 1 – 2 cm nad hladinu, ze kterých mohou bezpečně pít, v nejhlubší zóně připravme bezpečný ostrůvek, kdyby do jezírka nějaký živočich spadl, ať má šanci vylézt a neutopí se.

Litorální a střední zónu je důležité osázet rostlinami. Abychom dosáhli samočisticí funkce, je potřeba mít osázenou plochu minimálně 30 %. Rostliny si z vody berou nečistoty a organické látky a tak vodu čistí (fungují tedy jako kořenová čistírna).

Do litorální zóny patří bažinaté rostliny, například pomněnky, řeřišnice či čechrava. Do střední hloubky nasázíme orobince, vodní kosatce či šípatku. V nejhlubší části například lekníny, stulíky či bahničky a rdest, ty pomohou zabránit rozvoji řas v jezírku.

Pro vybudování jezírka budeme potřebovat hlavně kvalitní jezírkovou folii, jejichž rozměry zjistíme po vykolíkování jezírka a naznačení vrstevnic. Hodit se bude i kačírek, větší obvodové kameny a perforované koše či závěsné kapsy na vodní rostliny.

Pokud máme vše potřebné, můžeme začít. Podle vykolíkovaného tvaru jezírka a naznačených vrstevnic jezírko vyhloubíme, vyhladíme, zbavíme ostrých kamenů a vysteleme geotextilií. Potom opatrně poklademe jezírkovou folii.

Aby nám folie zůstala na místě, provedeme její uzamčení tím, že kolem obvodu jezírka vydlabeme cca 10 cm hlubokou rýhu, v níž folii zasypeme kačírkem.

Jezírko ozdobíme kameny, kačírkem a ideálně vytvoříme pozvolný přirozený přechod k okolnímu travnatému prostředí. Zasázíme vodní rostliny do košů či kapes a umístíme do kačírku tak, aby koše či kapsy nebyly vidět. A pak již můžeme napouštět nachytanou dešťovou vodou a těšit se z krásného koutu zahrady, který bude plný zajímavých živočichů.

Manuál o stavbě jezírka si můžete stáhnout zde.

V rámci projektů Vodní škola a Počítáme s vodou vybudovalo Ekocentrum Koniklec např. jezírko v ZŠ Na Beránku v Praze 12 a pomohlo s realizací jezírka v ZŠ Jílovská na Praze 4. Dokument o stavbě jezírka můžete shlédnout zde:


reklama

 
Další informace |
Článek vznikl díky projektu Počítáme s vodou.
Tereza Kučerová
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

23.11.2019 16:01
Jezírko je jedno z možností. Ale u dešťové vody je problém v zachyceném prachu a nečistot,které se potom v jezírku mohou hromadit a svým složením vadit živočichům. Podle mne je tedy vhodné nejdřív srážkovou vodu pouštět přes filtrační jezírko či mokřinu, která nečistoty zachytí a do vlastního jezírka pustí už vyčištěnou vodu. Kdo chce pořádné jezírko,které v delším bezděšťzovém období nebude vysychat, může potom použít tuto filtraci a čištění i pro přítok použité málo znečištěné vody z domácností.
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

24.11.2019 20:00
skvělá příležitost pro líheň komárů
Odpovědět
PB

Pavel Baťa

29.11.2019 23:18 Reaguje na Aleš Svoboda
ono záleží, zdali to majitel udělá správně, tak jak má
Odpovědět
Michal Šperling - Kořenovky.cz

Michal Šperling - Kořenovky.cz

27.11.2019 19:23
Dobrý den,
kořenovými čistírnami a jezírky se zabýváme profesionálně.
Níže píšu pár poznámek ke komentářům a textu.
- Pokud má bý jezírko hezké, určitě není vhodné tam pouštět i předčištěné odpadní vody.
- Dešťová voda je super
- Když je jezírko dobře uděláno, je domovem mnoha predátorů - vážek, užovek, potápníků. Ti komárům nedávají šanci.
- Pokud si chce někdo dělat jezírko sám, může se na našem webu inspirovat, jak řešit např okraje. V článku vyfocená folie na okrajích brzy zdegraduje kůli UV záření.
Zde pár ukázek, jak to může vypadat v profesionálním pojetí:
http://www.prirodni-zahradni-jezirka.cz/galerie.html
Jezírkám zdar Michal Šperling
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist