https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/pouzite-krabice-nemusi-skoncit-v-kontejnerech-rada-obchodu-je-znovu-vyuzije
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Použité krabice nemusí skončit v kontejnerech, řada obchodů je znovu využije

17.11.2022 01:10 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kartonové krabice od zakoupeného zboží z kamenných i internetových obchodů nemusí skončit jako odpad v modrých kontejnerech na papír. Řada menších e-shopů a prodejců použité krabice a papírové tašky, případně bublinkové fólie či další výplně do krabic po dohodě odebírá a balí do nich své další zásilky. Firmy tak ušetří za drahé obaly, zároveň se sníží množství vytvořeného odpadu. Databázi zapojených e-shopů najdou zájemci na webu či v aplikaci Kamsnim.cz.
 

Všechny obalové materiály jsou podle autorů aplikace navrhovány tak, aby vydržely opakovanou manipulaci. Je proto škoda s nimi zacházet jako s jednorázovým odpadem. "Momentálně je v mapě 189 míst na krabice," sdělil ČTK Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko, který aplikaci před dvěma lety spustil. Web nabízí vyhledání míst v okolí, kde se dá legálně, smysluplně a ekologicky odložit i další nepotřebné či nechtěné věci nebo odpady.

Aplikace poradí, kde se dají odevzdat prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elektrospotřebiče, baterie, světelné zdroje, objemný či stavební odpad, nebezpečné odpady i hliníkové kávové kapsle. Ukáže, kde v okolí ještě využijí nepotřebné, ale stále funkční oblečení, hračky, knihy, CD a DVD, nábytek, sportovní vybavení či potřeby pro domácnost. Přináší postupně rozšiřovanou databázi sběrných dvorů, charitativních obchodů, nábytkových či potravinových bank, takzvaných re-use a recyklačních center nebo swapů pro výměnu nejen oblečení.

Všechny odpadky tak mohou podle iniciátorů skončit na správném místě, navíc znovupoužitelné věci najdou svůj druhý domov. Celkem mapa projektu obsahuje už téměř 120 000 takových míst po celé republice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PJ

Pavel Januška

17.11.2022 16:44
Dobrý nápad, ale aplikace mi ukazuje, že nejbližší místo, kde můžu odevzdat papírovou krabici s bublinkami, je 35 km daleko. Na kole tam asi nedojedu a auto tam kvůli tomu nepoženu.
Tak ten karton raději spálím v mém kotli na dřevo.
Spočítá někdo energetickou a uhlíkovou bilanci těchto dvou postupů? Mně se do toho nechce, musím počítat věci, co mě živí.
P.Januška
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.11.2022 22:34 Reaguje na Pavel Januška
Fuj, počítání. To zlý bílý muž, aby nemusel žít v souladu s přírodou, zavedl "počítání".

Jak jste si zajisté povšiml, podobné pochybné přežitky ze škol mizí. Ještě by některého z těch spratků mohlo napadnout zároveň myslet a počítat a přišel by na to, jak šílené jsou lži zeleného náboženství.
Odpovědět
me

meluzína

18.11.2022 08:36
Tohle jde dělat i bez aplikace - máme ve vsi obchůdek s e-shopem + ovo-zel, kam nosím krabice a berou je rádi. Také nosím plastové krabičky do zverimexu - dávají do nich krmný hmyz a do plastových kýblíků myšky. Stačí se zeptat, a můžete zjistit, že máte obchůdek, který rád krabice vezme hned za rohem.
Velké supermarkety neberou zpět nic, když se zeptáte, ucpou vám hubu hygienou blablabla, stačí jim když na obaly vytisknou že jsou recyklovatelné, ale znovu je použít nechtějí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.11.2022 18:55
Kolikrát se dá ta stejná kartónová krabice použít, aby spolehlivě chránila
v ní přepravované zboží? Dvakrát, třikrát? Není lépe mít na některé zboží
trvanlivé vratné přepravky? Vratné láhve mají své vratné trvanlivé
přepravky, pokud se ale láhve piva neprodávají v kartonových dárkových
baleních. Pak si stejně musí obchod nechat přivézt prázdné přepravky,
aby do nich mohl dát vratné láhve. Kartonová krabice je většinou dimenzována na jedno použití, protože vozit nazpět v krabicích vzduch je nesmysl. Auto zpět veze jiné zboží a nevozí vzduch s pár kily papírových krabic. Chce se zamyslet nad efektivitou vozit vzduch a nebo přepravku s vratnými láhvemi. Už vidím to nadšení zákazníků, když by viděli vybalovat
obchodníka zboží z ušmudlané a pomačkané krabice a nebo dopravce, když
by se takové krabice při nakládce a vykládce rozpadly. Proboha myslete,
co smysl má a co nemá. Tady cesta nevede!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.11.2022 19:08 Reaguje na Břetislav Machaček
P.S. Zažil jsem to šetřílkovství na vlastní kůži, když mi bylo zasláno na poštu zboží v třikrát větší "recyklované" krabici.
Předpokládal jsem balík do ruky a musel jsem požádat známého,
aby mi to přivezl autem, protože to byla bedna od autolednice.
Bylo to v době platby za kg a nikoliv jako nyní od rozměru, ale
co, poštovné platí zákazník a tak proč mu to nezabalit do třikrát
větší krabice, než je potřeba. Více takových poloprázdných krabic zaplní místo jednoho auta dvě a to je teprve ta pravá "úspora"!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist