https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/pruzkum-kantar-lide-nechteji-menit-sve-zvyky-kvuli-ochrane-planety
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé nechtějí měnit své zvyky kvůli ochraně planety, ukázal průzkum

8.11.2021 10:15 | GLASGOW (ČTK)
Více než tři čtvrtiny dotazovaných uvedly, že by souhlasily s přísnějšími pravidly a ekologickými opatřeními, ale téměř polovina lidí se zároveň domnívá, že nemusí měnit své zvyky.
Více než tři čtvrtiny dotazovaných uvedly, že by souhlasily s přísnějšími pravidly a ekologickými opatřeními, ale téměř polovina lidí se zároveň domnívá, že nemusí měnit své zvyky.
Licence | Volné dílo (public domain)
Občané jsou klimatickou krizí znepokojeni, ale většina z nich se domnívá, že již nyní dělají pro ochranu planety dostatek a jen málokdo je ochotný změnit vlastní životní styl, vyplynulo z průzkumu společnosti Kantar v deseti zemích. Respondenti jsou přesvědčeni, že pro boj s klimatickými změnami dělají více, než vlády, velké korporace nebo média. O průzkumu, zveřejněném u příležitosti právě probíhající konference OSN o změnách klimatu COP26, napsal list The Guardian.

 

Více než tři čtvrtiny dotazovaných uvedly, že by souhlasily s přísnějšími pravidly a ekologickými opatřeními, ale téměř polovina lidí se zároveň domnívá, že nemusí měnit své zvyky. Za nejvíce nezbytná opatření dotazovaní považují snížení objemu produkovaného odpadu, zastavení odlesňování, ochranu ohrožených druhů nebo výstavbu energeticky nenáročných budov.

Za dostatečné své nasazení v boji s globálními změnami považuje 36 procent účastníků průzkumu, o dostatečné angažovanosti vlád je přesvědčeno jen 18 procent lidí a o velkých firmách ve vlastní zemi si to myslí jen 13 procent lidí. Od vlád lidé očekávají zejména zodpovědný přístup, ochotu investovat, zvyšování povědomí nebo nezávislost vlády na finančních zájmech.

Celkem 62 procent dotazovaných považuje klimatickou krizi za nejzávažnější ekologický problém současného světa. Na druhém místě s 39 procenty je znečištění vzduchu, s výjimkou Polska, které tento problém považuje za pro svou zemi nejpalčivější. S odstupem jednotek procent následuje problém množství a recyklace odpadů a vznik nových nemocí.

Společnost Kantar Public se dotazovala celkem 9000 lidí ze Spojených států, Velké Británie, Francie, Německa, Španělska, Nizozemska, Polska, Singapuru a Nového Zélandu. Dotazování probíhalo na konci září.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

8.11.2021 10:37
Říká se že ryba smrdí od hlavy. Proč by lidé měnili svoje návyky, když elity na COP26 doletí více než čtyřmi stovkami tryskáčů, které vyprodukovaly přes 13 tisíc tun CO2, když politička Leyenová musí na cestu mezi Bratislavou a Vídní, což je necelých 50 kilometrů, použít tryskáč, přičemž autem by to možná měla i rychleji. Když se bezohledně chovají ti nahoře, běžní lidé necítí potřebu cokoliv měnit.
Odpovědět
ig

8.11.2021 11:01 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
V tomhle případě se ale za ni musím postavit. Ona zjevně slyšela o Bratislavě poprvé v životě a mohla tak předpokládat, že to může být tisíc kilometrů východoevropskou pustinou, po prašných cestách temnými hvozdy plnými loupežníků, tak šla na jistotu a zvolila letadlo. ... sakra, to jsem jí tedy asi moc nepomoh ...
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

9.11.2021 12:25 Reaguje na
Ona Vaši pomoc nepotřebuje.
Je vysoko mimo dosah spravedlnosti, nemůže jí ublížit veřejné mínění, není nástroj, který by ji donutil nést odpovědnost za cokoliv, co udělá.
Vy jste ji snad do jejího postu v čele EU volil?
Nevolil ji NIKDO - byla do něho jmenována.

Ale asi to nebylo pro mimořádné schopnosti, které ta madam předvedla ve funkci ministryně obrany SRN...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.11.2021 12:35 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Proč by lidé, kteří vytvoří třeba 30% emisí měnili své návyky, když ta elita vyprodukoje za týden prakticky nulu, že?
Layenová měla letadlo ve Vídni a z Bratislavy letěla na sever, takže to éro muselo přeletět tak jako tak. Tak ji vzalo sebou.

Proč namáhat hlavu když stačí věřit špinavcům a demagogům, že?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

9.11.2021 09:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Jakpak se asi tak to letadlo do Vídně dostalo ? Jo aha , ekologicky bylo přemístěno , asi po železnici.
Pane Hanzle , elity chtějí , abychom jim věřili a měli je za modly. Tak by taky mohly trochu hnout zadkem a vzít to poklusem.
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.11.2021 22:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Éro samozřejmě nemuselo přeletět tak jako tak, mohla se snadno z Bratislavy vrátit na letiště ve Vídni, kde na ni éro mohlo počkat. Stejně by to bylo nejspíš rychlejší a každopádně levnější a s méně emisemi. Proč namáhat hlavu když stačí být eurohujer, protože EU dělá všechno správně, že?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.11.2021 10:24 Reaguje na Emil Novák
Mohlo se to všechno udělat úplně jinak, nejlépe ale čecháčkovsky nedělat nic. Ale bavíme se o absolutním houně.
Spíš by mě zajímalo, proč Leyenová nenavšíví i ČR, když projede celou Evruopu. To jsme už tak naprosto out??
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.11.2021 11:37 Reaguje na Emil Novák
Mohla to vzít železnicí jako puťák po všech zemích
EU. Posedět si s obyčejnými cestujícími, vyslechnout
názory lidu a kochat se krajinou. Ona však raději
létá odtržená od reality a baví se pouze s kývači
a nejlépe eurohujery. To ji utvrzuje ve správnosti
vytýčeného cíle, ale aby se nezmýlila. Od kývačů
se pravdu nikdy nedozví a být vytržena z reality
může způsobit časem i odstavení od korýtka.
Odpovědět
ig

8.11.2021 11:27
To bude asi ten základní problém. Všichni "předpokládají", že něco budou muset udělat ti druzí a jich se to skoro nedotkne, maximálně tak budou nabíjet místo tankování a vláda to nějak udělá, aby auta nebyla příliš drahá. A když se objeví první náznak toho, že se to opravdu dotkne každého (ceny energií), lidi držkují jak o závod :-)
Odpovědět
RV

Richard Vacek

8.11.2021 11:36
Takových ekologů je celá řada. Hubou jim to jde dobře a přitom si stěžují, když nejde elektřina, plyn na topení, nebo když zdraží benzín.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.11.2021 14:30
A proč měli ? !
Nikde nevidí žádný příklad od novodobého panstva, nejen z Bruseli.
A ta ochrana se jim musí vyplácet. A ne aby na ní kvůli výmyslům papalášů, kteří je nařizují, dopláceli !
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist