Test: Ekoprášky Qalt Excel a Ecover nezazářily, nejlépe pere Denkmit
Mezi dvanácti testovanými prostředky jsou jen dva, které mají dobrou prací účinnost, shodou okolností je jeden z nich zároveň nejlevnějším v testu a druhý naopak patří k těm nejdražším. Ekologické prostředky se co do prací účinnosti příliš nevytáhly.
Z výsledků dTestu vyplývá, že nejlepším a zároveň nejlevnějším pracím prostředkem mezi testovanými je prací prostředek z drogerie dm Denkmit / Vollwaschmittel, který získal hodnocení „dobře“. Jedno praní s ním vyjde v přepočtu na 4 Kč. „Nejenže získal nejlepší hodnocení za prací účinek, má také vysoký bělicí efekt a nezpůsobuje zatěžování prádla usazováním minerálních látek. Zároveň představuje nejúspornější prací prostředek z hlediska dávkování (67,5 g na jednu dávku) a ceny. Za jedno praní zaplatíte téměř polovinu toho, co u zbylých dobře hodnocených prostředků,“ stojí v hodnocení toho prostředku. Druhým v pořadí byl Ariel Automat 3D Actives Lenor Fresch a třetím byl Persil Gold Brilliance.
Prostředky se musely vypořádat s patnácti druhy špíny, které měly napodobit to, čím se v běžném životě může prádlo zašpinit. Při testu se také sledoval bělící efekt, inkrustace (neboli jak moc se v látce usazují minerální látky) a šetrnost prostředku k barvám látky.
Ve zkoumaném bělícím efektu propadl prostředek Ecover, protože neobsahuje optické zjasňovače. Mezi testovanými patří mezi nejdražší prostředky, jedno vyprání vyjde na 14 Kč. Zjasňovače sice samy o sobě neperou, ale způsobí, že bílá košile nezačne časem šednou. Qalt Excel si zase neporadil se škrobovými a pigmentovými skvrnami.
V testu Zelené domácnosti v roce 2006 se přitom právě Qalt Excel spolu s pracím prostředkem Frosch umístil nejlépe díky své výborné prací schopnosti. Výsledky Qaltu o rok později v jiném testu potvrdil Test DNES Mladé fronty. Qalt Excel má národní ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek.
Výsledky celého testu s podrobnými informacemi o vlastnostech jednotlivých prostředků si můžete stáhnout z webu dTestu za jednorázový poplatek 79 Kč.
Reportáž České televize o výsledcích testu můžete shlédnout v archivu Černých ovcí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Inu, - 7. 1. 2012 - MartinFosfáty sice nejsou vše, ale ve vodách dělaly asi největší paseku. Účinek těch dalších látek (tenzidů, parfémů,...) na vodní ekosystémy a jejich odbouratelnost už není tak jednoduché posoudit - to by nám musel říct někdo v oboru studovaný.Škodlivé účinky mají nezřídka látky zcela bezzápašné, zde bych problém parfémování neslučoval se zdravotními riziky. Ale také mám zkušenost, že po návštěvě babičky mám všechno oblečení načichlé od pracího prášku, který používá. Levandulový pytlíček na ovonění prádla je mi určitě milejší, než syntetické vůně. |