https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tucet-napadu-jak-vyuzit-pouzity-cajovy-sacek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tucet nápadů, jak využít použitý čajový sáček

25.1.2013 10:14 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dobře známý je zklidňující účinek čaje na oteklé bolavé oči.
Dobře známý je zklidňující účinek čaje na oteklé bolavé oči.
Foto | Selma90 / Flickr
Chladné dny, které právě zažíváme, jsou jako stvořené k popíjení čaje. Ať je černý, zelený nebo bylinkový. Po jeho vypití nám ale kromě hřejivého pocitu na těle zbudou také čajové lístky v sáčku nebo v sítku. Ty putují nejčastěji do odpadkového koše, v lepším případě do kompostu. Použitý čajový sáček ale není nutné hned vyhazovat. Poté, co udělal dobře našim chuťovým buňkám, může prospět i našim očím a pleti nebo být užitečným pomocníkem v domácnosti i při zahradničení.
 

Čtyři tipy pro krásu a zdraví

Dobře známý je zklidňující účinek čaje na oteklé bolavé oči. Stačí spařený čajový sáček vychladit a na deset minut přiložit k unaveným očím. Na obklad se hodí kromě pravého čaje také heřmánek.

Čaj ale může přinést úlevu i naší pokožce. Studené vlhké čajové sáčky přiložené na hmyzí štípnutí, drobnou popáleninu nebo ranku či kůži spálenou od sluníčka místo zklidní a podpoří jeho hojení.

Kromě obkladů se ale můžete několik čajových sáčků použít místo obvyklé soli do koupele a dopřát „čajovou lázeň“ celému tělu. Čaj pokožku zjemní a hydratuje, což se hodí jak v zimních tak letních měsících. Můžete si dopřát koupele z různých druhů čajů, podle Kirsten Hudsonové z Organic Authority nejlépe hydratuje čaj zelený.

Čajové koupele velmi ocení vaše nohy. Lázeň končetiny zregeneruje a také pomůže zbavit nepříjemného zápachu. Server Chasing Green doporučuje půlhodinovou lázeň ve třech až čtyřech spařených čajových sáčcích na jeden litr vody, a louhovat po dobu 10 minut.

Čtyři tipy pro domácnost

Schopnost čaje odstraňovat zápach lze využít i v domácnosti. Mistička s několika použitými čajovými sáčky umístěná v chladničce absorbuje během pár dní nepříjemné pachy podobně jako to umí jedlá soda. Podobně můžeme spařenými, ale již suchými čajovými lístky „lapat“ zápach v bedničkách pro domácí mazlíčky. Stačí jimi kočkolit jednoduše posypat.

Mistička s několika použitými čajovými sáčky umístěná v chladničce absorbuje během pár dní nepříjemné pachy podobně jako to umí jedlá soda
Mistička s několika použitými čajovými sáčky umístěná v chladničce absorbuje během pár dní nepříjemné pachy podobně jako to umí jedlá soda

Ale zase zpátky do kuchyně. Umytí nebo otření rukou spařenými lístky zeleného čaje jim pomůže zbavit se pachů ze silně aromatických potravin jako je česnek, cibule nebo ryby.

Třísloviny (taniny) obsažené v pravém čaji zase pomohou vyčistit zamaštěné nádobí. Stačí ho přes noc nechat ve dřezu s teplou vodou a několika sáčky použitého čaje.

Podle Kirsten Hudsonové se ale čajové sáčky hodí i na běžný úklid. A to zejména dřevěných podlah a nábytku, kterým dodá lesk. Stačí prý do čtyř litrů vody přidat 6-10 dvakrát spařených čajových sáčků. Chlazený čaj dodá lesk i oknům a zrcadlům. A především je zbaví ošklivých mastných skvrn.

Čtyři tipy pro rostliny

Spařený čaj může být i užitečné hnojivo pro domácí i venkovní květiny. Bohatý na dusík je zejména zelený čaj. A nemusíte ho ani prohnat kompostérem. Ocení jej zejména rostliny, které mají rádi kyselejší půdu jako jsou například růže nebo kapradiny. Použité čajové sáčky můžete například jednoduše položit na půdu kolem rostlin nebo je ukrýt pod slabou vrstvu půdy v blízkosti rostliny. Látky se z nich uvolní zejména ve chvíli, kdy přes ně budeme rostlinu zalévat. Čajový sáček je v tomto případě vhodné po týdnu vyndat a vyměnit.

Použité čajové sáčky můžete umístit i nad drenážní otvory v květináči. Kromě obohacení půdy o živiny tam zároveň pomohou udržet vlhko. Hnojit můžeme i nasušenými čajovými lístky z roztrhnutého čajového sáčku nebo sypaného čaje. Tento způsob je nejšetrnější. Informace, jak na sušení a vytvoření „čajového mulče“, najdete tady. Čajové lístky rozmístěné na povrchu půdy navíc odpuzují i hmyz.

Nic nám nebrání ani zalévat nedopitým čajem. I bylinkovým. Výborný je podle Heleny Vlašínové z Veronicy například heřmánkový čaj, který má příznivé účinky i na výsevy, nebo kopřivový, který má rovněž mnoho minerálů včetně dusíku. Přesličkový čaj zase zvyšuje obranyschopnost proti houbovým chorobám. „Vždy je však dobré použít čaje napřed v ředěné formě a malém množství a sledovat reakci rostlin,“ dodává Helena Vlašínová s tím. že například pelyňkový čaj by mohl naopak vést k poškození rostlin.


reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je šéfredaktorkou serveru Ekolist.cz.

Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?

Je jednoduché mu přispět.

Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist