https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/turisticka-chata-prasiva-v-beskydech-ma-nedostatek-vody-nove-se-na-zachodech-bude-splachovat-destovkou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Turistická chata Prašivá v Beskydech má nedostatek vody. Nově se na záchodech bude splachovat dešťovkou

30.1.2018 01:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pokročilá výstavba budovy nových veřejných záchodů se splachováním na dešťovou vodu, říjen 2017 .
Pokročilá výstavba budovy nových veřejných záchodů se splachováním na dešťovou vodu, říjen 2017 .
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Veronika Kalníková / Počítáme s vodou
V posledních letech se sucho a problémy související s nedostatkem vody nevyhýbají ani horským oblastem, a to i těm nejdeštivějším u nás, Moravskoslezským Beskydům. Toto pohoří, a hlavně jeho návětrné svahy, patří k srážkově nejbohatším územím v rámci České republiky. Jen v proběhlých pěti letech se však několikrát stalo, že bylo sucho takové, že vysychaly dříve opravdu vydatné prameny a studny byly prázdné. Jedním z opatření, jak se suchu ubránit, je aktuální výstavba veřejných ekologických záchodů na splachování dešťovou vodou na turistické horské chatě Prašivá (706 m n. m.), která se nachází se pod stejnojmenným vrcholem v Moravskoslezských Beskydech.
 

Chata Prašivá, která patří Klubu českých turistů, byla postavena v roce 1921 za T. G. Masaryka, který na ní dokonce přispěl i sám ze svých soukromých peněz. Od roku 2015 ji mají za Klub českých turistů na starosti noví chataři v čele s Martinem Stillerem a Michalem Hase. Po předchozích nájemcích ji přebírali ve velmi špatném stavu a za pomoci různých sponzorů a dobrovolníků se poslední roky téměř nepřetržitě věnují její rekonstrukci. Opraveny jsou interiéry, např. takzvaný Valečkův sál pojmenovaný podle iniciátora stavby chaty a po několika desítkách let byla znovu otevřena historická rozhledna.

Součástí obnovy chaty je i výstavba toalet, využívajících ke splachování dešťovou vodu. Zároveň s tím se chystá i vylepšení systému přečerpávání a dodávky vody z několika pramenů pod svahem. V plánech do budoucna je mimo jiné také přestavba venkovní terasy.

Že se na chatě potýkají s nedostatkem vody, si všimne každý pozorný návštěvník. U zrekonstruovaných vnitřních toalet visí nápisy o tom, že při jejich použití a použití umyvadel nemáme plýtvat vodou. A je zřejmé, že pokud je to problém už teď, tak v budoucnu to bude jen horší. Nejde ale jen o samotná zhoršující se sucha. Spotřeba vody tady přibývá s výrazně rostoucí návštěvností a voda, která stačila dříve, již nestačí.

Kromě neuspokojivých zdrojů vody se navíc potýkají i s problémem malého počtu sociálních zařízení. A tak se chataři rozhodli pro poměrně elegantní kombinované řešení, vymysleli a navrhli projekt na ekologické záchody, získali pro něj všechna potřebná povolení, několik sponzorských darů, nadšené dobrovolníky a stavba je již skoro na světě.

Převážně zalesněné svahy hory Prašivá (843 m n. m.) a blízkého okolí pokrývají bučiny a smrčiny.
Převážně zalesněné svahy hory Prašivá (843 m n. m.) a blízkého okolí pokrývají bučiny a smrčiny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Veronika Kalníková / Počítáme s vodou

Na projekt, který bude stát zhruba 750 000 Kč, obdrželi dohromady 250 000 Kč z Nadačního Fondu Hyundai, Nadačního fondu Radegast lidem a Nadace Open Society Fund Praha. Klub českých turistů jej dále dofinancovává z vlastních zdrojů. Projekt vzniká také za nemalé dobrovolnické a partnerské pomoci řady firem, institucí a dobrovolníků, kteří se na realizaci podílejí finančně, materiálově i vlastním přičiněním přímo na stavbě.

Projektové přípravy a nezbytné legislativní náležitosti stavby trvaly Klubu českých turistů (odboru Beskydy) zhruba rok a v současnosti se již stavba nachází ve velmi pokročilé fázi. U záchodů nedávno zrekonstruovaných přímo v chatě k žádné změně prozatím nedojde. Nové záchody budou v samostatné budově stojící hned vedle chaty. Napojeny budou na dešťovou vodu sváděnou okapy z rozsáhlé plochy střechy hlavní budovy chaty přes filtrační sací koše do dvou bývalých betonových jímek nacházejících se v její blízkosti.

Z dalších možných ploch bude dešťová vody sváděna a dále využívána třeba až časem, nyní to v plánu není. Z jímek se bude poté před další filtry přečerpávat přímo k záchodům. Ty budou napojeny zároveň i na pitnou vodu, pro případ, že by ta dešťová došla. Pitná voda samozřejmě poteče také do kohoutků u umyvadel. Záchody budou celé nerezové, aby se ne úplně dočištěnou dešťovou vodou nezanášely.

Budoucí záchody, splachované dešťovou vodou.
Budoucí záchody, splachované dešťovou vodou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Veronika Kalníková / Počítáme s vodou

Současně s výstavbou záchodů pracují i na nové elektro přípojce, která by měla pomoci kontrolovat přečerpávání vody z jejich hlavního zdroje. Je jím studna pod kopcem, do které stéká voda celkem ze tří pramenišť. Z ní vodu čerpají do nádrže ve svahu nad chatou, z které se pak už samospádem pouští k chatě. Systém byl zastaralý, nebyl elektrifikovaný a občas docházelo k situacím, kdy nádrž přečerpali, voda se nestačila dočerpat a v chatě zůstali doslova na suchu. Jindy se naopak nádrž naplnila zbytečně moc a voda z ní pak samovolně odtékala rychle pryč. S realizací jim významně pomohla firma Elvac, která dodala automatizovaný systém vyrovnávání hladin dvou nádrží pomocí ultrazvukového snímače hladiny.

Cílem celého projektu realizace záchodů na dešťovou vodu a v podstatě i většiny aktivit nových chatařů a Klubu českých turistů je ukázat veřejnosti, že i provoz horské chaty může být ekologický a šetrný k životnímu prostředí. Tento projekt je jedinečným příkladem správné praxe a věříme, že i inspirací dalším horským chatařům a nejen jim.


reklama

 
Další informace |
Článek vznikl v rámci projektu „Počítáme s vodou“.
Veronika Kalníková
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KL

Karel Lana

31.1.2018 05:28
Rekonstruuji domek v Bakově nad Jizerou. O splachování dešťovkou bych měl zájem. Kde lze získat nějaké podrobnosti, přp. kontakt na zhotovitele. Děkuje Lana (k.lana@seznam.cz)
Odpovědět
KL

Katka Linke

31.1.2018 06:36
Krásné ráno.
podívejte se třeba na tzbinfo http://voda.tzb-info.cz/8097-kvalita-sedych-vod-a-moznost-jejich-vyuziti
A pokud to napíšete do prohližeče, vyjedou vám i firmy, které nabízejí projekty případně i zpracování. např. http://www.tzb-info.cz/vyrobky/asio#sk9
Odpovědět
LB

Lukas B.

31.1.2018 08:17
nejdřív si to selsky napočítejte. plocha střechy, mapa srážek (=kubíků dešťovky ročně), nerovnoměrnost rozložení srážek v roce, počet uživatelů domácnosti, a vyplivně Vám to přibližnou nutnou kubaturu cisterny.
mimochodem, na úsporu vody v domku, je-li místo, je dobrý nápad instalace pisoáru, a to jak nejjednodušeji klasické mušle, která není pro všechny, tak mísy (dělává se na zakázku z plechu, plastu nebo laminátu, s úzkým odpadem a tedy minimální spotřebou vody na splachování), nebo v současné době moderní bezvodé pisoáry.
Odpovědět
LB

Lukas B.

31.1.2018 15:09 Reaguje na Lukas B.
a samozřejmě, v objektech, které se neužívají veřejně, lze do zásobníku na dešťovku svádět třeba odpad ze sprchy nebo kondenzát ze sušičky. nebo třeba mít na toaletě umyvadélko a vodu použitou při mytí rukou používat na splachování. buď po selsku kýbl pod umyvadlem, nebo si pohrát s plováky a elektronikou.
Odpovědět
PP

Petr Patron

7.2.2018 15:39
Chodím na Prašivou často, super nápad, ještě místo papírových ubrousků na ruce dát osoušeče (třeba tyhle jsou daleko ekologičtější https://www.ecostep.cz/produkt/osousece-rukou/) a nádherně ušetří ;)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist