https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/uz-jste-nekdy-jeli-elektromobilem-zkuste-to-v-autopujcovne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Už jste někdy jeli elektromobilem? Zkuste to v autopůjčovně

13.6.2011 15:25 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zapůjčený vůz může zákazník dobíjet u veřejných nabíjecích stanic s použitím karty, která je půjčována s vozem, nebo z klasické domácí zásuvky na 220 V.
Zapůjčený vůz může zákazník dobíjet u veřejných nabíjecích stanic s použitím karty, která je půjčována s vozem, nebo z klasické domácí zásuvky na 220 V.
Foto | Martin Singr / Ekolist.cz
Všichni nadšenci do nových technologií jistě už dlouho přemýšlí, jak dát dohromady téměř milion korun, aby si mohli zakoupit elektromobil. Pokud nechcete šetřit, můžete využít autopůjčovnu Sixt a vůz na elektřinu si vyzkoušet za pár stovek na den.
 

Autopůjčovna Sixt od června rozšířila nabídku vozů, které si mohou její zákazníci půjčit. K několika desítkám vozů na zemní plyn přibylo 5 elektromobilů Smart ed. Jedná se o první a zatím jedinou autopůjčovnu v ČR, která má v nabídce elektromobily.

Sixt očekává, že vzhledem k nízkým nákladům spojeným s provozem vozu bude o Smart zájem nejen ze strany fanoušků nových technologií, ale i studentů a běžných občanů. Náklady spojené s jedním dobitím nejsou podle údajů autopůjčovny vyšší než 100 Kč. Auto na „plnou nádrž“ ujede 130 km v létě a zhruba 100 km v zimě. Nízké teploty totiž jednak ovlivňují baterii a svůj díl si vezme také zapnuté topení. Cena pronájmu je 499 korun včetně DPH za den. Řidiče pak jeden ujetý km vyjde podle autopůjčovny zhruba na 70 haléřů. Energetická společnost E.ON pak uvádí cenu za 1 km pouze 42 haléřů.

Elektromobil si lze prohlédnout a také rovnou zarezervovat na internetových stránkách www.sixt.cz. Tato možnost ještě nebyla při zahájení pronájmu úplně bezproblémová, nicméně prodejní manažer Sixtu Pavel Soukup Ekolistu sdělil, že v případě jakýchkoliv problémů stačí zavolat na rezervační centrálu.

Druhá možnost je pronajmout si vůz přímo na dvou pobočkách půjčovny v Praze – na ruzyňském letišti nebo před hotelem Hilton. V těchto místech vznikají také nabíjecí stanice pro elektromobily. Společnost také nabízí službu přistavení vozu udanou adresu.

„Nyní můžeme testování unikátních elektromobilů Smart ed zpřístupnit i zájemcům z řad široké veřejnosti, kteří by jinak neměli možnost si tento sériově vyráběný elektromobil vyzkoušet,“ říká Eva Šelepová, která pro společnost E.ON řídí projekt Smart Mobility a vozy autopůjčovně Sixt zapůjčila. Již dříve dostaly vozy pražská záchranka, ZOO, Vodafone a ekologický hotel Mosaic House.

„Elektromobilita dnešním dnem přestává být pro veřejnost yetti,“ říká vedoucí marketingu v E.ONu Martin Dvořák a chválí si, že mohou nabídnout zákazníkům skutečná řešení. Elektromobilita prý přestává být pro širokou veřejnost něco, o čem stále slyší, ale nemají možnost to sami zažít.

Dvoumístný Smart ed má maximální rychlost 100 km/hod a motor o výkonu 30 kW, dobíjení je možné u veřejných nabíjecích stanic s použitím karty, která je půjčována s vozem, nebo z klasické domácí zásuvky na 220 V. Jak vysvětluje ředitel autopůjčovny František Pačes, zákazník obdrží spolu s elektromobilem dobíjecí kabel se třemi druhy „zástrček“. Nabít baterii na 100 % lze za osm hodin, tedy přes noc. Rychlonabíjení u dobíjecí stanice trvá necelou půlhodinu.

A jaká je jízda ve vozidle na elektrický pohon? „Musíte si to zkusit sami, to nejde popsat. Je to úplně jiný zážitek z jízdy,“ popisuje Florian Müller, generální ředitel koncernu Mercedes-Benz, který Smart ed dováží do ČR. Nyní má možnost zkusit tento jiný zážitek každý, kdo si vůz zapůjčí.

Elektromobily sice jiná autopůjčovna v ČR nenabízí, nicméně jiné ekologické vozy – na zemní plyn – nabízí k zapůjčení již od roku 2007 Pražská plynárenská. Vozy si zájemci mohou půjčit v Praze i v Českých Budějovicích. Vozy na CNG nebo LPG si pak lze půjčit v celé řadě jiných autopůjčoven.


reklama

 
foto - Singr Martin
Martin Singr
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz.
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ME

Miroslav Egner

6.4.2016 14:42
Zdravím,
pokud chcete vyzkoušet užitkový vůz, doporučuji firmu dodavky-express.cz, jejich služeb využívám už dlouhou dobu a vždy jsem byl naprosto spokojený - posktují perfektní servis za rozumné ceny.
Odpovědět
am

30.5.2018 12:52
Věřím, že dříve či později nastane ta doba, kdy bude elektromobilů v ČR více a více. A podle tohoto článku: http://www.dopravniznaceni.com/Jak-je-to-s-elektromobily-v-Cesku-b1107.htm by se to mělo splnit :)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist