https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vanocni-stromky-kam-je-vyhodit-a-jak-je-spravne-zlikvidovat-2
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vánoční stromky: Kam je vyhodit a jak je správně zlikvidovat?

5.1.2023 05:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
V Praze můžete dát vánoční stromky ke kontejnerům na směsný či tříděný odpad. Až do konce února bude probíhat jejich svoz.
V Praze můžete dát vánoční stromky ke kontejnerům na směsný či tříděný odpad. Až do konce února bude probíhat jejich svoz.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Vánoční svátky jsou za námi a mnoho lidí se ptá, co s použitým vánočním stromkem . Plastové stromky lze snadno uložit do sklepa nebo do komory, ale co s rostlými stromky, které už posloužily svému účelu? Podle tradice by měl být vánoční stromeček odstrojený do první neděle po svátku Tří králů, ale mnoho domácností to udělá dříve. Jak tedy správně naložit s vánočním stromkem?
 
Kompletně odstrojené vánoční stromky odložte vedle veřejně přístupných nádob na směsný nebo tříděný odpad, nebo je vhoďte do velkých kontejnerů na bioodpad, případně odevzdejte na sběrný dvůr. Pokud je průměr kmene stromku větší než 5 cm, je také doporučeno stromek rozřezat na menší (přibližně metrové) kusy kvůli lisovacím lopatám popelářských vozů. Některá města či obce dokonce v tyto dny přistavují speciální kontejnery, nebo určují konkrétní místa pro odkládání vánočních stromků. Je proto dobré také sledovat obecní web, či zpravodaj.

"Je důležité si uvědomit, že vánoční stromek by neměl být nikdy vhazován přímo do popelnice, protože by se tím zaplnila celá nádoba a znemožnilo se tak její další užívání," doplňuje Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko, který provozuje aplikaci www.KAMsNIM.cz. V té najdete nejen kde máte ve svém okolí nejbližší sběrný dvůr, ale také další místa, kde se můžete správným způsobem zbavit věcí, které už nepotřebujete.

Města sebrané vánoční stromky ve většině případů štěpkují a použijí jako palivo nebo do kompostu. Proto je důležité, aby byly ze stromků odstraněny všechny ozdoby a háčky. Nezapomeňte také, že stromky by neměly být svázány ani baleny do kartonů nebo fólie, což by ztížilo jejich následné štěpkování.

Jak alternativně naložit s vánočním stromkem?

I když by se mohlo zdát, že by zvířatům například v ZOO mohly vánoční stromky posloužit jako krmení, ve skutečnosti zoologické zahrady přijímají pouze stromky od prodejců, kteří je nedokáží v době Vánoc prodat. Použité vánoční stromky totiž mohou obsahovat zbytky ozdob, háčky nebo stopy chemikálií, což by mohlo zvířatům ublížit.

Pokud máte možnost, dalším jednoduchým řešením, které se vlastně samo nabízí, je využít vánoční stromek (dostatečně suchý) ve svém vlastním kotli nebo krbu. Díky tomu ještě užitečně poslouží k vytopení chaty či domku.

Méně zažitým, ale přitom ekologičtějším řešením je pak vánoční stromek seštěpkovat a využít jej v domácím kompostu. Stromek tak poslouží nejen na Vánoce jako ozdoba, ale navíc s ním můžete v létě přihnojovat rostliny na zahrádce.

Kam s umělým vánočním stromkem?

Oblíbenou alternativou k živým vánočním stromkům jsou stromky umělé. Je to vcelku pochopitelné - stačí si vybrat typ, který se vám líbí, zvolit velikost a můžete se na několik let těšit z krásně souměrného stromku, který po Vánocích jednoduše zabalíte do krabice.

Jenže i umělé vánoční stromky jednou doslouží a přijde čas na jejich výměnu. Pokud se vám tedy zdá, že váš umělý stromek je už příliš vypelichaný, může být komplikované se rozhodnout, kam s ním. Umělé stromky nepatří do kontejnerů na tříděný ani směsný odpad. Pokud chcete umělý vánoční stromek ekologicky zlikvidovat, měli byste ho odvézt do sběrného dvora.

Udržitelnou alternativou jsou živé stromky

Stále populárnější alternativou je pořídit si živý vánoční stromeček v květináči. Průkopníkem jedliček v květináři je u nás například Ekologická nezisková organizace Rezekvítek, která koordinuje jejich prodej a následnou výsadbu už více jak 20 let! Je však nutné si uvědomit, že stromky nesnášejí náhlé teplotní změny, takže je třeba je postupně připravovat na přechod z mrazivých podmínek do tepla obývacího pokoje. Je důležité nechat stromek v teple maximálně po dobu čtyř dnů, jinak může uhynout. Péče o vánoční stromeček v květináči zahrnuje klasické rosení a zalévání jednou za dva dny. Po skončení Vánoc pak pomalu přivykněte stromek zpět na chladnější podmínky a posléze jej vraťte na původní místo.

Odstrojený stromek můžete ponechat v květináči až do příštího roku, nebo ho na jaře zasadit na zahradu. Také jej na jaře můžete vysadit v rámci oblíbeného komunitního sázení a pomoci tak přírodě, respektive našim v poslední době těžce zkoušeným lesům.

Jak lze ještě pomoci přírodě

Spolek Ukliďme Česko krom provozování odpadové aplikace www.KAMsNIM.cz a popularizačních projektů jako je www.EKOkalendar.cz každoročně organizuje tisíce dobrovolnických úklidů černých skládek a nepořádku z naší přírody, měst a obcí. Hlavní úklidový den letošního jubilejního 10. ročníku akce připadá na sobotu 1. dubna (a to není apríl :-). Organizátoři i dobrovolníci si již nyní mohou své úklidy registrovat na www.UklidmeCesko.cz.

reklama

 
foto - Janoušek Radek
Radek Janoušek
Autor je spoluzakladatel a organizátor akce Ukliďme Česko.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

5.1.2023 08:47
Vánoční stromky v květináči jsou typický greenwashing.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

6.1.2023 10:36 Reaguje na DAG
a to je zelený co ? umím jen Španělsky.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

6.1.2023 10:30
každý kdo si koupí vánoční stromek tak by si měl z něj vyrobit aspoň 2 škvrdlačky !!!
Odpovědět
DA

DAG

6.1.2023 13:12 Reaguje na radim buffalo tobias
A suchou vazbu :) To je moderní slovo ekologistů. Jen ho používají u lidí a produktů které nemají rádi. Je to v podstatě produkt, o kterém se tvrdí, že je ekologický a bez emisní atd.. Nicméně není to pravda a je přírodě škodlivý.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.1.2023 14:12 Reaguje na radim buffalo tobias
A pak ještě mladým hospodyním vysvětlit, k čemu to v době mixérů je.
Na jednom jarmarku to nabízel jeden horal a středoškolačkám musel
vysvětlovat k čemu jednotlivé dřevěné výrobky jsou. Nakonec odešly
se slovy, že doma nemají skanzen a nic si nekoupily.
Odpovědět
Miloš Lesák

Miloš Lesák

18.3.2023 19:38 Reaguje na radim buffalo tobias
Naše ovce se na něj těší už od podzimku, po novém roce jim ho odevzdám a zbyde z něj jen klacík.
Odpovědět

17.1.2023 13:04
1) Rada autora
"Kompletně odstrojené vánoční stromky odložte vedle veřejně přístupných nádob na směsný nebo tříděný odpad"
2) Metodický pokyn MŽP ČR
"není možné ukládat odpad na veřejném prostranství mimo nádoby"
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.1.2023 11:06
Taky můžete oddělit tenké větvičky, jehličí a případně kůru a tu hodit pod rododendron nebo kanadskou borůvku nebo vřes a podobné kyselinomilné rostliny a ušetřit tak rašelinu, protože jehličnaté zbytky při rozkladu okyselují půdu. A zbytek z toho stromku, dřevo použít tam, kde na zahradě používáte dřevo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist