https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vyliz-to-instagramova-soutez-upozorni-teenagery-na-plytvani-jidlem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vyliž to! Instagramová soutěž upozorní teenagery na plýtvání jídlem

6.11.2017 13:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Soutěž #vylizto se uskuteční od 6. do 20. listopadu 2017. Princip je jednoduchý: smyslem je vyfotit svůj prázdný vyjedený talíř, umístit fotku na Instagram, označit ji hashtagem #vylizto a otagovat @zachranjidlo.
Soutěž #vylizto se uskuteční od 6. do 20. listopadu 2017. Princip je jednoduchý: smyslem je vyfotit svůj prázdný vyjedený talíř, umístit fotku na Instagram, označit ji hashtagem #vylizto a otagovat @zachranjidlo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zachraň jídlo
Podzim na Instagramu bude patřit prázdným talířům, a to díky soutěži, kterou pořádá iniciativa Zachraň jídlo. Upozorní na plýtvání jídlem mladou generaci ve věku 13 – 18 let, která se sice zajímá o lifestyle, méně ale už o dopady svého spotřebitelského chování. V rámci propagace soutěže se Zachraň jídlo spojí s hvězdami Instagramu a Youtube.
 

Soutěž #vylizto se uskuteční od 6. do 20. listopadu 2017. Princip je jednoduchý: smyslem je vyfotit svůj prázdný vyjedený talíř, umístit fotku na Instagram, označit ji hashtagem #vylizto a otagovat @zachranjidlo. Tři vylosovaní výherci se mohou těšit na večeři společně se členy iniciativy Zachraň jídlo a s hvězdami Instagramu: Nicole a Lucií Ehrenbergerovou (A Cup of Style), Anie Songe a Kate Rezkovou. Příspěvkem na Instagramu soutěž podpoří také Kovy, Pedro a Weef.

Smyslem soutěže je upozornit na plýtvání potravinami mladé lidi. Základní informace o důsledcích vyhazování jídla se dozví na stránce www.vylizto.cz, kde jsou také umístěna podrobná pravidla soutěže a rady, čím může každý přispět, aby se plýtvalo méně.

„Od soutěže si slibujeme, že se nám podaří přilákat pozornost mladších ročníků, ke kterým ještě zpráva o existenci Zachraň jídlo nepronikla. Doufáme, že nás začnou sledovat a že se v budoucnu zapojí do našich aktivit,“ říká Anna Strejcová z iniciativy Zachraň jídlo, která má na starosti komunikaci.

„Samozřejmě se mohou zúčastnit i lidé starší 18 let. Zvolili jsme ale takový způsob komunikace a propagace soutěže, který má blízko právě k takzvané generaci Z. Vytvořili jsme i zábavné video, které se bude promítat na základních a středních školách,“ popisuje Adam Podhola, koordinátor aktivit iniciativy Zachraň jídlo.

Mladí lidé a výzkumy o plýtvání jídlem

Podle britské instituce WRAP se mladí lidé mezi 16 až 24 lety řadí mezi skupinu, které plýtvá nejvíce (42 %) společně s rodinami, které mají děti mladší šestnácti let (45 %). Podle českých výzkumů je tato generace méně obeznámena s problematikou vyhazování jídla a má velký potenciál ke změně chování.

Přesné informace o tom, kolik jídla mladí lidé v Česku vyhazují, neexistují. Na podzim roku 2017 uspořádalo Centrum pro výzkum veřejného mínění spolu s iniciativou Zachraň jídlo dvě focus groups s mladými lidmi ve věku 15 - 18 let. Mimo jiné se probíralo téma plýtvání doma versus ve školních jídelnách, přičemž se ukázalo, že v domácnostech se plýtvá nejčastěji proto, že se uvaří příliš jídla a zbytky se pak “zapomenou někde v lednici”, zatímco ve školních jídelnách je to zejména proto, že studenti nejsou spokojeni s výběrem a kvalitou připravovaných potravin. To odpovídá i zahraničním studiím, které se tématem potravinového plýtvání ve školních jídelnách zabývají.

Zajímavým výstupem z diskuzí je zjištění, že poměrně velké procento diskutujících se s tématem už někdy setkalo a uvědomuje si i některé širší souvislosti. Diskutující měli poměrně jasný názor na to, že je to téma důležité a měla by se mu věnovat větší pozornost na veřejnosti, v médiích i ve školách.

Tento postoj mladých ukazují i výsledky akce pořádané Evropskou ekonomickou a sociální komisí, na které se sešla skupina sta středoškolských studentů z třiceti tří různých škol v EU, aby diskutovali palčivá témata současnosti. Výsledkem bylo deset konkrétních bodů, na které by se měli politici soustředit, přičemž na prvním místě bylo snížit plýtvání potravinami (EC, 2017).

V souvislosti s kampaní #vylizto je zajímavá také studie italských vědců, zabývajících se zbytky na talířích. Po dobu tří dní vědci sledovali děti ve věku 9 až 13 let. Sběr dat probíhal tak, že děti pořizovaly fotografie talířů před a po jídle na svůj telefon a dalo se tak zjistit, kolik procent jakého druhu jídla se vyhodilo.

Zachraň jídlo a vzdělávání mladých lidí o plýtvání potravinami

Iniciativa Zachraň jídlo je v kontaktu s mladými lidmi už od začátku roku 2017. Celkem 80 žáků absolvovalo pilotní vzdělávací hodiny v rámci projektu Mluvme o plýtvání jídlem na základních školách. Výukové hodiny proběhly v průběhu jara ve čtyřech třídách na Základní škole Kladská a na Gymnáziu prof. Jana Patočky v Praze. Žáci ve věku 13 - 15 let monitorovali, kolik jídla se vyhodí u nich doma v kuchyni, za úkol dostali vymyslet “záchranářský” recept z potravin, které se v jejich domácnostech nejčastěji vyhazují, nebo nafotit zajímavé tvary ovoce a zeleniny, na které narazili při nakupování. Uskutečnila se také výstava o plýtvání.

V rámci projektu vyjeli žáci z pražské základní školy Kladská na výlet do zemědělského družstva ve Starém Vestci a mohli si prohlédnout, jak vypadá proces pěstování zeleniny. Jako dárek dostal každý z nich od zemědělců sáček brambor a mrkví vyřazených kvůli svému vzhledu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist