https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vyrazte-na-vylet-treba-do-haje-a-hledejte-qr-kody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vyrazte na výlet třeba do háje. A hledejte QR kódy

15.6.2012 03:33 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na QR kód narazíte třeba na borovici u cesty
Na QR kód narazíte třeba na borovici u cesty
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sedí vaše děti non-stop u počítače a do lesa se dostanou, jenom když potřebují se svým tankem projet na nové bojiště virtuální střílečky? Můžete je zkusit vylákat na výlet, kam sice nemá smysl brát notebook, ale chytrý telefon se vaší ratolesti hodit bude. Pomůže přečíst černobíle kropenaté čtverečky, které můžete cestou najít. Nebude to asi tak explozivně napínavé jako on-line pařba počítačové hry, ale o poznání interaktivnější než klasické informační cedule to je.
 

Ony černobíle kropenaté věci se nazývají QR kódy (z anglického Quick Response - rychlá odezva). V podstatě je to obdoba čárových kódů a jejich smysl je obdobný - usnadnit načtení nějaké informace. QR kódy se dnes používají leckde, v průmyslu, marketingu a v posledních letech se dostávají i do přírody. Na internetových stránkách dohaje.cz nebo navýlet.net si můžete vybrat z celé řady tipů na výlet, kde QR kódy najdete. A pomocí chytrého telefonu s připojením na internet a patřičnou čtečkou QR kódů můžete cestou nasávat informace.

Tyto řekněme virtuální stezky jsou dostupné skoro všude, kde je něco zajímavého. Pražáky může nalákat na výlet třeba Agentura Koniklec, která QR kódy vybavila několik tras přímo v hlavním městě nebo v nedalekém Českém krasu, kam se z hlavního města dostanete vláčkem za chvilku. Vypravit se můžete třeba na stezku na Zlatém koni u Koněprus nebo do okolí Sv. Jana pod Skalou, případně se můžete vydat i na méně turisticky provařená místa, třeba do okolí vrchu Bacín nebo do okolí Tetína. Všude tam můžete narazit na QR kódy, které vás seznámí se zajímavostmi místa.

Jak může vypadat informace, která se vám načte do mobilu? Třeba takto.
Jak může vypadat informace, která se vám načte do mobilu? Třeba takto.
Licence | Volné dílo (public domain)

V čem jsou QR kódy lepší než běžné informace na tabulích? Pro samotné uživatele snad jen v pocitu neotřelosti a v tom, že si trasu včetně informací, které jsou na trase, může projít předem, případně se k informacím vrátit zpětně. A pak je to trochu jiný způsob, jak se něco dozvědět. Velká výhoda je na straně správce informací, pro které je pohodlné spravovat informace na internetu. Jejich případná aktualizace je snadná, oprava poškozeného kódu je také jednodušší než výměna celé informační tabule. Informace jsou také zpravidla vícejazyčné a umožňují propojení s dalším obsahem, například dopravním spojením či jiným dobrodiním internetu.

Jako u všeho, co je na internetu, i zde je namístě obezřetnost. Zatímco informace na informačních tabulích nebo na zadní straně mapy jsou zneužitelné jen těžko, u QR kódů nabádají odborníci k ostražitosti. QR kód může být zneužit pro nabízení nechtěného obsahu, případně k napadení přístroje škodlivým softwarem. Je potřeba k nim přistupovat jako k jakýmkoliv odkazům na internetu. Jak uvádí specializovaný server QR-kody.cz, v České republice naštěstí podobná napadení běžná nejsou a pokud se někde vyskytne nějaký pofidérní QR kód, většinou je neškodný. Přesto: buďte obezřetní. Ale on už vám váš potomek poradí.

Pro přečtení QR kódů potřebujete do svého telefonu čtečku

Bee Tagg QR reader Umí přečíst jak QR kódy, tak alternativní Bee Taqq. Čtečka dostupná pro většinu typů mobilních telefonů

I-Nigma Umí přečíst pouze QR kódy, dostupná pouze pro tzv. chytré telefony s operačním systémem

Kaywa reader Umí přečíst pouze QR kódy, vhodná i pro starší a méně výkonné přístroje

Seznam QR čtečka Umí přečíst pouze QR kódy, vhodná pro starší a méně výkonné přístroje


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist