https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/iphone-5-porazi-samsung-galaxy-siii-alespon-co-se-tyce-obsahu-toxickych-latek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

iPhone 5 poráží Samsung Galaxy SIII – alespoň co se týče obsahu toxických látek

12.10.2012 03:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Testem na obsah toxických látek prošlo celkem 36 chytrých telefonů.
Testem na obsah toxických látek prošlo celkem 36 chytrých telefonů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | HealthyStuff
Technické vybavení, funkce, uživatelské prostředí, to jsou běžně srovnávané vlastnosti při výběru chytrého telefonu. Do úvahy lze vzít i zcela jiný a trochu netradiční parametr – množství toxických chemikálií v mobilu. Podle aktuálního testu je nový iPhone 5 lepší než jeho konkurent Samsung Galaxy SIII. Na stupně vítězů to však nestačí.
 

Testem na obsah toxických látek prošlo celkem 36 chytrých telefonů, z nichž technici připravili 1105 vzorků. Ty pak putovaly do laboratoře na zjištění, kolik obsahují olova, bromu, chloru, rtuti, kadmia a dalších toxických látek. Postarala se o to michiganské nevládní organizace Ecology Center a iFixit, komunita lidí, která se zaměřuje na opravování moderní techniky svépomocí.

Mezi zkoumanými telefony byly i velmi populární iPhone 5 a Samsung Galaxy S III. Během testu byly telefony kompletně rozebrány a vnitřní i vnější komponenty analyzovány pomocí rentgenové fluorescence (XRF). Výsledky ukázaly, že trochu nebezpečných látek obsahuje každý telefon.

Jako nejméně toxický se ukázal telefon Citrus Motorola, druhá příčka patří iPhone 4 S, třetí LG Remarq. Nejnovější typ telefonu od Apple iPhone 5 se umístil na páté příčce. Předstihl tak svého největšího konkurenta, společnost Samsung. Jeho nejnovější telefon Samsung Galaxy S III je až devátý a další jeho telefony na tom jsou ještě hůř. Na druhou stranu má ale Apple také svou „ostudu“. iPhone 2G skončil až na samém chvostu žebříčku.

Výsledky ukázaly, že trochu nebezpečných látek obsahuje každý telefon.
Výsledky ukázaly, že trochu nebezpečných látek obsahuje každý telefon.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | HealthyStuff

Uvedené nebezpečné látky mohou životní prostředí znečišťovat během celého životního cyklu výrobku, od těžby surovin a jejich zpracování, přes výrobu samotného telefonu až po odstraňování elektroodpadu.

Pozitivní zprávou je, že novější telefony mají lepší výsledky než jejich předchůdci. Podle HealthyStuff.org jsou o celou třetinu lepší než starší typy telefonů. Pravděpodobně to odráží zvýšený tlak v průmyslu na snižování chemické zátěže. Na bezpečnější materiály přešli přední výrobci, firmy Apple, Sony, Samsung a další.

V dřívějších testech byly výsledky hrozivější. Podle studie z roku 2004 bylo možné ze tří čtvrtin prověřovaných mobilních telefonů vyluhovat takové množství olova, podle kterého by měly být kvalifikovány jako nebezpečný odpad.

Alternativy přitom jsou. Výrobci mohou svůj dopad na životní prostředí snížit například použitím méně nebezpečných pryskyřic a náhražek PVC, používáním bezrtuťových LCD displejů nebo skel bez arzénu. Tištěné spoje lze vyrábět bez použití brómu a chlóru. Alternativou jsou také méně toxické zpomalovače hoření. Společnosti mohou také zjednodušit návrh svých výrobků tak, aby snížili množství potřebných kabelů.

Hodnocením světových výrobců elektroniky se zabývá i ekologická organizace Greenpeace. V loňském roce patřilo první místo na jejím žebříčku zelené elektroniky společnosti HP. Greenpeace provádí svůj průzkum pravidelně a ve výsledcích lze sledovat, jak se pozice té které firmy v průběhu let vyvíjela. Více ve zprávě Nakupujete na vánoce? Nový průvodce Greenpeace pomůže vybrat zelenou elektroniku


reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

27.7.2021 05:49
Tomu se nedivím. Srovnávat iPhone a Samsung je takřka nemožné. Samsung nedělá dobré telefony, alespoň podle mě ne. Mám s ním svoji zkušenost a nebyla zrovna dobrá. Technika od Apple je bezkonkurenčně nejlepší. Hold za ni ale musí člověk zaplatit. Já mám už pár let iPhone 9 a pořád šlape jako hodinky. Jen jsem si u něj vyměnil kryt, koupil jsem si kožený z https://www.finecase.cz/ , protože za ty roky, co jsem ho měl, už byl takový ošoupaný.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist