https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zapiste-si-ze-psat-muzete-setrne-plnicim-perem-i-propiskou?ids%5Bxf97b084b7779c91c57b7b40566bf873e%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zapište si, že psát můžete šetrně. Plnicím perem i propiskou

4.11.2011 10:18 | PRAHA (Ekolist.cz)
Plnící pero lze naplnit znovu a znovu a znovu a ....
Plnící pero lze naplnit znovu a znovu a znovu a ....
Foto | [phil h] / Flickr
Žijeme v éře elektronické komunikace, což ale neznamená, že nepotřebujeme propisky a pera. A je nasnadě, že i při nákupu a používání psacích potřeb lze dát najevo ohled na životní prostředí.
 

Jednoznačně ekologická, a jak dosvědčují prodavači v papírnictvích i oblíbená možnost, je pořídit si do vypsané propisky novou náplň. Je to počínání, které jde proti trendu „použij a vyhoď“. Propiska samotná tak může sloužit do té doby, než se zcela opotřebuje, tedy roky. U některých typů propisek však můžete narazit na to, že náhradní náplně nejsou k mání. Týká se to buď úplně nejlevnějších propisek za pár korun nebo různě specifických kuličkových per. V dobrém papírnictvích však běžně seženete kolem dvaceti variant náhradních náplní.

Jak říkají papírničtí prodavači, Češi jsou co se týče vyměňování náplní do jisté míry unikátní. Není neobvyklé, že přinesou do prodejny plnou hrst propisek s prosbou o nové náplně. „Lidé nosí i opravdu pozoruhodné kousky, třeba propisky, které byly součástí kupónových knížek,“ říká prodavačka v papírnictví na pražském Letenském náměstí. Podobně šetrné může být používání plnicích per. Ani u nich nevzniká zbytečný odpad a nejsou jen na jedno použití. Zájem je o ně ale menší a slouží nejčastěji jako dar. Mezi plnicími pery je pak jednoznačně vyšší zájem o bombičkové než ty, která se plní inkoustem přímo. Prodavači přitom upozorňují, že dnešní plnicí pera už jen tak nevytečou. Jak nám ale sdělili v internetovém obchodě RAFO, i klasická plnicí pera jsou pomalu vytlačována jejich jednorázovými alternativami zvanými Tornádo či Torpédo.

Recyklovaný i rozložitelný plast

Zcela jiným trendem je možnost koupit propisku vyrobenou z nějakého ekologicky šetrného materiálu. Ve zkratce jsou tři hlavní možnosti – buď je propiska vyrobena ze starých PET lahví, nebo pochází z kukuřičného škrobu. Hlavním materiálem může být i dřevo (případně papír). Výhodou první varianty je, že bývá zhruba ze tří čtvrtin z druhotných surovin, ty druhé propisky se zase poté, co definitivně dopíší, na kompostu rozloží. A dřevěná či papírová propiska? To je skoro příroda sama.

Propisky z recyklovaných plastů nabízí třeba výrobce Pilot. Řada BeGreen nabízí psací potřeby s vyměnitelnou náplní, které jsou vyrobený minimálně ze 70 % z recyklovaných materiálů. A cena je stejná jako u konvenčních psacích potřeb, ohleduplnost k životnímu prostředí tak zákazníka nestojí nic navíc.

Absolutním vrcholem pak lze nazvat propisku Pilot Super Gel – BeGreen. Ta je podle výrobce z 93,9 % z recyklovaného materiálu. A třeba gelové rollery této řady jsou z 89 % bývalé PET lahve. Nicméně více než 71 % recyklovaného materiálu v propisce či v mikrotužce slibují i jiní výrobci, třeba Pentel. Výrobce Edding nabízí značkovače řady Ecoline, u kterých garantuje minimálně až 80 % recyklovaného materiálu v umělohmotných částech.

Je libo propisku ze starých PET lahví? Z kukuřičného škrobu? Nebo snad ze dřeva?
Je libo propisku ze starých PET lahví? Z kukuřičného škrobu? Nebo snad ze dřeva?
Foto | churl / Flickr
Pokud chcete psát ekologicky a neutratit více než deset korun, pak se poohlídněte značce Paper Green ICO, která dělá propisky z materiálu Greenplast. Jedná se o umělou hmotu vzhledem připomínající sklo, která je kompostovatelná a tedy i rozložitelná. Aby ne, když výchozí surovinou pro výrobu byla kukuřice. Pokud bude vlhkost vzduchu 50 až 70 %, teplota mezi 60 a 80 °C a bude dostatečný přístup mikroorganizmů a kyslíku, můžete si být jistí, že toho z propisky do šesti až dvanácti týdnů moc nezbude. Jak ale tvrdí výrobce, během psaní je míra rozkladu zanedbatelná. Jinými slovy se propiska nerozpadne v polovině psaní dopisu.

Recyklovaný plast, ve spojení s recyklovaným kartonovým tubusem a dřevěným klipem lze získat s propiskou Knock Down. Výrobce, kterým je zahraniční společnost Green Concept, nabízí také bio odbouratelná kuličková pera. Vyrobena jsou z materiálu Mater-Bi z kukuřičného škrobu.

Třetí možností, jak prokázat šetrnost k přírodě, je koupit si jednoduchou dřevěnou propisku z bukového dřeva, sehnat se dají i propisky z papíru. A nejen, že si můžete koupit dřevěnou propisku, ale můžete mít i plastovou tužku. Přesněji řečeno obyčejnou tužku z recyklovaného plastu.

Ekoznačku nechtějí

Mnoho výrobků, propisky nevyjímaje, může mít i známku dokladující ekologickou šetrnost (např. Ekologicky šetrný výrobek). Jak však informovala Česká informační agentura životního prostředí CENIA, v ČR v současnosti žádná propiska takové potvrzení nemá. Podle Petra Saifrída z agentury je nezájem firem o získání ekoznačky v této kategorii dlouhodobý. Přístup firem lze ilustrovat na příkladu firmy Pilot. Její zástupci uvádí, že v záplavě eko značek není třeba být certifikován všemi značkami. A proto nemají ani jednu, konec konců pro zákazníky je prý současná komunikace srozumitelná i bez eko známek.


reklama

 
foto - Singr Martin
Martin Singr
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

at

9.11.2015 13:18
Ty propisky z recyklovaného materiálu a rozložitelného plastu vypadají takto:
http://www.reklamni.predmety.cz/zbozi/kulickova-pera-ekologicka
Odpovědět
la

10.11.2018 13:32
Mám svojí oblíbenou propisku už 10 let a měním jenom náplně. Předpokládám, že propiska (obal, ne náplň) mi vydrží celý život. Myslím si, že tím, že jsem si koupila svou oblíbenou propisku z plastu (1 za život), nikomu neubližuju. Ano, mohla jsem si koupit ekologickou, ale ta už by se mi během těch 10 let možná rozložila. Proč píšu tento komentář? Proto, že to, co by mělo být ekologické především, je NÁPLŇ propisky (náplň v sobě obsahuje plast a barvu = plast by měl být lehce rozložitelný a barva zdravotně nezávadná i kdybych si s ní psala na kůži). Nechápu (opravdu nechápu), proč výrobci "eko propisek" řeší obal propisky např. z bambusu, když normální člověk si propisku ponechá na mnoho let a vyměňuje pouze náplně, ale neřeší náplň!! Snažím se žít ekologicky, což znamená, že svou "starou" plastovou propisku nevyhodím, abych si místo ní pořídila např. bambusovou propisku, která se po vyhození lehce rozloží (když mi ta plastová funguje a když jí vyhodím až za 20 let a do té doby nebudu kupovat žádnou jinou, ani bambusovou, propisku, tak pomůžu životnímu prostředí víc). Ale potřebuju koupit ekologické vyměnitelné tuhy do propisky a ty nikde k sehnání nejsou!! Dokonce jsem našla "ekologické" propisky z bambusu na jedno použití!!! Asi je "eko" pouze marketingový tah, jak přinutit lidi, aby vyhodili své staré plastové propisky a koupily místo toho nové, které budou častěji "obměňovat" (vždyť se lehce rozloží) a tím častěji nakupovat..

Protože kdyby byl záměr skutečně šetřit životní prostředí, tak přeci se všichni budou na prvním místě snažit vyrobit ekologické náplně=tuhy do propisek a obaly se budou řešit až pak (až když se ekologicky vyřeší to, co se nejčastěji kupuje a vyměňuje a to nejsou propisky, ale náplně). Navíc jsem se tu (abych mohla vyjádřit svůj názor) musela zaregistrovat.. Nevím, proč je pro napsání komentáře potřebná registrace, to asi aby sem moc lidí komentáře nepsalo. Přeci pokud chci, aby lidi psali komentář, tak by měl být anonynmní na pár kliknutí a ne po registraci, která mi zabrala 5 minut (funguje nějak špatně/nějak to drhlo a nešlo to hladce se zaregistrovat - po registraci a několikaminutovém čekání na potvrzení mailu jsem se stále ani po potvrzení mailu nemohla přihlásit a musela jsem změnit heslo a teprve pak mi to šlo).
Odpovědět

Rozhodně - 9. 11. 2011 - thr

Jen pro pořádek - v případě recyklace PET se o podřadném materiálu mluvit nedá, tam je pokles kvality po novém zpracování granulátu mizivý.

Co se týče těch "rozložitelných", ty mají podle mě smysl spíš jako náhrada těch levných "jednorázových", které třeba necháte ležet v úřadě pro potřeby zákazníků atd. Kupovat si je jako "hlavní psací nástroj" pro vlastní potřebu mi také moc smysl nedává.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist