https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zelene-pocitace-s-ekoznackou-nebo-bez
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelené počítače - s ekoznačkou, nebo bez

30.3.2010 09:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na českém trhu se na začátku roku objevily další notebooky honosící se unijní ekoznačkou Květina a certifikátem Ekologicky šetrný výrobek. V oboru výpočetní techniky sice nejsou uvedené ekoznačky nijak rozšířené, ale svou ohleduplnost k životnímu prostředí inzeruje leckterý výrobce.
 

Vypínač spotřebiče
První z environmentálních kritérií pro udělení české značky Ekologicky šetrný výrobek je to, aby měl přenosný počítač snadno dostupný vypínač.
Foto: Image*After

Český trh nabídl během posledních let celkem 9 sérií notebooků a 2 série osobních počítačů s českou i evropskou certifikací, které vyrábí společnost ASUS. V Evropě se květinovým označením mohou chlubit ještě notebooky a počítače rumunské firmy SC MAGUAY IMPEX SRL a společnosti DIODE ESPAŇA, které však v českých obchodech nenajdeme.

Pro to, aby mohl notebook nosit oficiální značku o šetrnosti k životnímu prostředí, musí výrobce splnit několik podmínek, přičemž požadavky pro získání české a evropské ekoznačky jsou shodné. Kromě základních kritérií, jakými je vyhovění všem platným zákonům i technickým, bezpečnostním, zdravotním a hygienickým předpisům, musí výrobek dostát také specifickým a environmentálním kritériím a musí mít vlastnosti srovnatelné nebo lepší než obdobné výrobky této kategorie.

Ekologická kritéria zohledňují jak spotřebu energie, životnost, konstrukci a použitý materiál, tak hlučnost, elektromagnetické záření, obsah těžkých kovů a zpomalovačů hoření. Výrobce musí také nabízet bezplatný zpětný odběr počítače k recyklaci a informovat zákazníka, jak notebook používat k životnímu prostředí co nejšetrnějším způsobem. Nezapomíná se ani na obaly, kartonové krabice a lepenka musí být alespoň z 80 % z recyklovaného papíru, zapovězený je materiál z PVC. Podobné požadavky jsou kladeny i na osobní nepřenosné počítače.

Všichni hrají na zelenou notu

Jako ohleduplné k životnímu prostředí se však chtějí prezentovat i ostatní firmy, byť jejich výrobky evropské ani české certifikované značení jako ASUS nemají. Společnost ACER například nabízí notebook, u něhož garantuje ekologickou výrobou, použití dílů šetrných k životnímu prostředí a efektivní recyklovatelnost. Ve svém programu EcoProjection se potom zabývá zejména snižováním spotřeby energie svých produktů. Obdobné aktivity má i většina nejznámějších výrobců počítačů – Apple, Fujitsu-Siemens, HP, Lenovo, Samsung, Sony nebo Toshiba, jejíž notebook ocenila organizace Greenpeace coby nejzelenější elektronický produkt na trhu v roce 2008.

Většina společností, které v tuzemsku uvádí počítače do prodeje, je například zapojena do mezinárodně uznávané certifikace vlády USA Energy Star, kterou uznává i Evropská unie. V její evropské databázi je k dnešnímu dni skoro 1500 notebooků a přes 800 osobních počítačů s touto licencí. Jak již název napovídá, je tento program primárně zaměřen na úsporu energií.

Související články

Nokia je v žebříčku Greenpeace ekologicky nejzodpovědnějším výrobcem

Jak nenaletět ekoreklamě

Zdeňka Vítková
tisknout poslat
 twitter
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist