https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/hladik-pitna-voda-i-ovzdusi-v-hustopecich-nad-becvou-jsou-v-poradku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hladík: Pitná voda i ovzduší v Hustopečích nad Bečvou jsou v pořádku

6.4.2025 19:17 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pitná voda i ovzduší v okolí havárie cisteren s benzenem u Hustopečí nad Bečvou jsou bezpečné. Žádné bezprostřední nebezpečí obyvatelům nehrozí, ujistil dnes ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct. Kontaminace benzenem se podařila z velké části vodotěsně uzavřít uvnitř takzvaných larsenových stěn, uvedl. Nyní se uskutečňuje intenzivní odčerpávání a likvidace zasažené vody a zeminy.
 
"Zafungovala opatření, benzen se podařilo uzavřít v místě havárie. Nyní musí nastat rychlá dekontaminace, která bude trvat týdny, spíše měsíce," řekl Hladík. Podle něj je zhruba 250 tun benzenu rozpuštěných ve vodě uvnitř zajištěného prostoru, desítky tun se nacházejí v okolní zemině. Voda mimo tuto oblast už vykazuje koncentrace pod 50 mikrogramů na litr, což odpovídá platným limitům, podotkl.

Kvůli únorové havárii vlaku s cisternami bylo uzavřeno přibližně 20 rekreačních objektů nejblíže k jezeru. Pitná voda pro obyvatele ale zůstává podle politiků nezávadná. "Ani ve studních, ani v řece Bečvě jsme nezaznamenali žádné zvýšené hodnoty. Kontroly jsou intenzivní. Lidé, kteří mají obavy, se mohou obrátit na obecní úřad - krajská hygienická stanice jim zajistí náhradní dodávky vody," uvedl v diskusi olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský provádí odběry půdy v okolí. "Ani v okruhu tří kilometrů od místa havárie nebyl nalezen žádný pozitivní vzorek," řekl hejtman. Hladík ujistil, že se v oblasti intenzivně testují také vzorky pitné vody.

Přestože je benzen vysoce karcinogenní, ministerstvo ani hygienici zatím nepovažují za nutné testovat obyvatele. "Benzen je těkavá látka, která při kontaktu s kyslíkem rychle reaguje. Nebezpečný je jen v bezprostřední blízkosti, v řádu desítek metrů. Pracovníci v zóně proto používají dýchací přístroje a střídají se v intervalu několika desítek minut," řekl Hladík.

Vlak s cisternami převážejícími více než 1000 tun toxického benzenu vykolejil v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku v pátek 28. února. Podle aktuálních odhadů uniklo větší množství benzenu, než se předpokládalo - a to až 400 metrů krychlových. Velká část benzenu se dostala až na hladinu podzemních vod. Na konci března po doporučení krizového štábu olomoucký hejtman vyhlásil stav nebezpečí, který by měl urychlit sanační práce. Likvidace škod podle podle Oklešťka vyjde na miliardu korun.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rl

rýpal lesní

7.4.2025 04:17
1. "Dnes", 6.4.2025, nás pan ministr ujišťuje, že je vše v pořádku a že ovzduší i voda nevykazují nebezpečné sloučeniny. Stejně tak i zemědělská půda.
2. Dne 4.4.2025 (před 2 dny přinesly Lidové noviny zprávu, že 3 km od Hustopečí jsou prokázány karcinogenní rezidua z hoření na polním pozemku.
3. V místě události je nebezpečno pokud se se zeminou jen trochu pohne a odpařený benzen může poslat k zemi i chlapa se svaly jako železo.
4. Ve studnách po toku se "nic nezjistilo", ovšem rychlost šíření je cca 1m/den, takže zatím "hledají na čistém".
5. Přál bych panu ministru znovuzvolení do funkce a to, aby nám tuto informaci mohl opakovat po ukončení dalšího volebního období. Obávám se však, že realita bude poněkud jiná.

Já bych si tam kafe z místní vody ze studny raději nevařil.

Při odběrech jsou dle veřejných informací dosahovány hodnoty 1 mg/l, do 0,25mg/l, přičemž kolísání je zřejmě způsobeno tím, že bylo zamezeno šíření v nízkém profilu a po terénu, ovšem šíření bude probíhat i pod štětovými stěnami (omezeně). Nález 4 mg/kg v mase ryby svědčí, jak se uplatňuje saturace škodliviny v živých organismech.

Rozpustnost benzenu ve vodě je 1,5g/m3 (přesněji 1,78g/m3), to je cca 1,5mg/litr a to je hodnota, která se bude vymývat do podloží štěrkopísků, a bude postupovat onou zmíněnou rychlostí, do té chvíle, nežli se sanací dosáhne hodnota 50mikrogramů/l, což je pro ty, kteří neumí převádět, hodnota cca 1/20 současného stavu. Sanace jednoho (menšího) vagonu NEL (kerosinu) v podobných podmínkách trvala 5 let, a ani poté nebylo získáno zpět tolik, kolik škodliviny tam bylo. Mohu pana ministra ubezpečit, že i když je benzen řazen mezi poměrně dobře odbouratelné látky biologicky, v mnou zmíněném případě vydržel v daném rozsahu pod zemí déle, než 30 let. Jádro benzenu je vysoce stabilní. A sanace tam stála pořádných pár desítek milionů Kč. Pro úplnost dodávám, že štěrkopískový profil údolí je hloubky od cca 14m až po dokonce dále po toku více než 800m /to není překlep/, mělké studny mají hloubku 8 - 10 m, hlubší okolo 35m, pramen lázní cca 190m.

Tenhle problém bude ještě dlouho trápit životní prostředí v místě, i přesto, že se (doufám) budou dělat všechny dostupné kroky k zdárnému zmožení této havarie. Pojem "vodotěsně uzavřen" platí jen v hloubce do 7 m a je poněkud diskutabilní, protože se jedná o jednu zvodeň o korespondující hladině proudící PV. I s vlivem řeky Bečvy.

Tolik časové upřesnění a nepolitické zhodnocení neblahé situace.
<rýpal lesní>
Odpovědět
rl

rýpal lesní

7.4.2025 11:26 Reaguje na rýpal lesní
Oprava : Pro úplnost dodávám, že štěrkopískový profil údolí je hloubky od cca 1,4m až po dokonce dále po toku více než 8,00m (zdroj : vrtná : HV1011 GDO472874, s návazností na rozpukané polohy vápence ) /zde se tedy jako na potvoru vloudila chyba v mantise/, mělké studny mají hloubku 8 - 10 m, hlubší okolo 35m, pramen lázní cca 190m (v oněch vápencích).

Na vysvětlenou, prostě je nebezpečí při šíření, že to zasáhne i další zvodeň, protože propojení (ať z důvodu zlomů či porušení, nebo propojení), prostě je. O to důležitější je snížit objem akumulace škodlivin co nejrychleji, jen jsem přesvědčen, že to nebude tak jednoduché a trvat jen pár měsíců.

Běžím si koupit novou klávesnici a začnu to po sobě pozorněji číst :-)

PS : pan ministr životního prostředí se trochu vyjadřuje k problematice ministra zemědělství (vodní zdroje s veřejným zásobováním), tam opravdu potíže nejsou a voda z vodovodu je BEZPEČNÁ ! a sleduje se bedlivě.

občas chybující, nepozorný a kající se <rýpal lesní>
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist