Jak se planeta Země mění pod rukama lidí? Google Earth nabízí znepokojivé a dechberoucí časosběrné záznamy
Časosběry si každý může prohlédnout sám ve svém prohlížeči. Dá se buď zhlédnout vývoj konkrétního místa podle výběru uživatele, nebo využít kategorie připravené Googlem. Každá kategorie má několik dalších podkategorií, k nimž Google kromě časosběru nabízí i doplňující informace.
Proměna lesů
Grónsko
Aralské jezero
Proměny Bolívie
Dubaj
Chatham, Massachusetts
Zemědělství Saúdská Arábie
Kromě toho Google připravil i samostatnou webovou stránku s časosběrnými videi, která se dají pouštět jednotlivě - nabízí jich více jak 800. Ve 2D nebo 3D se můžete detailně podívat na vysychající Aralské jezero, odlesňování na Madagaskaru nebo rozrůstající se čínská města.
„Životní prostředí naší planety prochází během posledních desetiletí obrovskými změnami. Mnohem většími, než kdykoli předtím. Mnozí z nás tyto změny sami vidí kolem sebe. Já sama jsem byla mezi tisíci evakuovanými lidmi opouštějícími svůj domov, když Kalifornii vloni zachvátily velké požáry. Díky časosběrným videím může být každý z nás svědkem proměny naší planety,“ říká Rebecca Moore, ředitelka divize Earth Engine&Outreach z Google Earth.
Přečtěte si také |
Toximetr na Bečvě nebude dokonalá ochrana, ale odhalí havárii dřív, než začnou hynout ryby, říká Přemysl SoldánČasosběry vycházejí ze zhruba 24 milionů satelitních snímků pořízených NASA, Evropskou unií, Evropskou kosmickou agenturou a americkou vládní agenturou United States Geological Survey. Dát snímky dohromady trvalo více jak dva miliony hodin strojového času. Zabíraly totiž 20 petabytů, to je pro představu zhruba 530 000 kratších videí v rozlišení 4K.
Chcete si prohlédnout další videa?
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Richard Vacek
25.4.2021 15:44Tak zdravé životní prostředí jako nyní jsme měli snad někdy před průmyslovou revolucí.
Je potřeba zachovat i dostatek ploch pro divočinu, což umožní zvýšená produktivita v zemědělství, energetice.
Jiří Daneš
25.4.2021 21:15 Reaguje na Richard VacekKarotka Z
26.4.2021 08:29 Reaguje na Jiří Danešvaber
26.4.2021 09:03 Reaguje na Karotka Zčlověk vypouští mnohem víc nečistot než kdysi ,nebo chcete li, látek které do přírody nepatří ,jen to nedělá nyní tak viditelně
skutečnost je taková ,že mizí živočichové i rostliny ,jako nikdy v novodobé éře člověka a jedním z důvodů je znečistěné prostředí
Karel Ploranský
1.5.2021 14:47 Reaguje na Karotka ZNapříklad hmyz se přizpůsobil úplně obdivuhodně. Tak, že už skoro není... Ještě před 30 lety stačilo ujet v letním podvečeru autem dvě tři desítky kilometrú a okno bylo plné nalepených mušek, bohužel i včel, že přes něj nebylo vidět. V noci plné můr. Dnes dojedete z Karlových Varů do Brna a zpátky a okno je čisté.
Tohle fórum je plné naivků úplně odtržených od reality, kteří si ochotně nechávají vypláchnout mozky kdejakou ptákovinou. A pak ji hlásají jako evangelium.
Přesně to lidé, kvůli jejichž kapsám se prostředí ničí, potřebují.
Pavel Hanzl
26.4.2021 11:34 Reaguje na Richard VacekPokud ale žil v komunistickém bordelsystému někde v Severních Čechách, tak ten posun k lepšímu je jasně vidět.
Jenže právě Severní Čechy byly vyhlášeny National Geographic někdy z roku 1983 za NEJVĚTŠÍ totálně zdevastované území NA SVĚTĚ.
Karel Ploranský
1.5.2021 14:59 Reaguje na Richard VacekAle nemusíme až někam do zámoří.
Tady u nás máme například krásně žluté lány řepky, které lemují logistické parky s obřími halami pěkně pravidelných tvarů, natřené decentní a oku lahodící šedí.
Jinde pole pokrývají nové, pokrokové zdroje energie vyznačující se elegantní lesklou černí a někde opodál velebně hučí ještě pokrokovější větrník. Samozřejmě vysoko na kopci, aby bylo co nejméně míst, ze kterých ta krása není vidět. Aby ty technické skvosty mohli obdivovat opravdu všichni.
Atd.
Robert Jirman
26.4.2021 11:05Pavel Hanzl
26.4.2021 11:29 Reaguje na Robert JirmanTam je parazit usazen a zcela domestikován už dávno.