https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/o-podporu-z-oprav-dum-po-babicce-si-zazadalo-5000-lidi-vyplatilo-se-pet-mld.kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

O podporu z Oprav dům po babičce si zažádalo 5000 lidí, vyplatilo se pět mld. Kč

3.10.2024 02:22 | PRAHA (ČTK)
Pokládání izolace
Pokládání izolace
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
O podporu z dotačního programu Oprav dům po babičce si za rok zažádalo přes 5000 lidí. Ministerstvo životního prostředí (MŽP), které program zaštiťuje, vyplatilo žadatelům téměř pět miliard korun. Oproti předchozímu období se zájem o podporu komplexnějších renovací domů ztrojnásobil. Některá média dříve upozorňovala na to, že zájem o dotační program není příliš vysoký. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) ale uváděl, že cíl 40 000 zájemců v roce 2030 je realistický.
 
Oprav dům po babičce je jeden z programů z titulu Nová zelená úsporám (NZÚ), který spravuje MŽP a Státní fond životního prostředí (SFŽP). Na komplexní zateplení je možné přes program získat od některých bank výhodnější, maximálně 3,5procentní úvěr, nebo až jeden milion korun. U menších rekonstrukcí, jako jsou například výměna oken a dveří, zateplení fasády, střechy, stropu či podlahy, lze zažádat maximálně o 150 000 korun. Dotace ale nesmí přesáhnout více než polovinu realizačních výdajů. Prostřednictvím programu rozdělí stát mezi žadatele 40 miliard korun.

Ministerstvo bylo dříve z různých stran kritizováno za to, že o program není tak výrazný zájem například proto, že je pro mnohé finančně nedostupný. Od června pak MŽP zmírnilo požadavky pro žadatele o podporu z Oprav dům po babičce. Od léta mohou žádat také lidé, kteří vlastní jinou nemovitost k bydlení, což dříve nebylo možné. Stále ale platí, že budou muset žadatelé opravený objekt využívat k bydlení po dobu deseti let od dokončení projektu.

"Je vidět, že žadatelé využívají plnou výši podpory, tedy přibližně jeden milion korun. Ukazuje se, že nabídka předfinancování projektu kombinací zálohové dotace a výhodného úvěru byla tím správným krokem, který pomohl domácnostem odbourat nejčastější bariéru na cestě k úspornějšímu bydlení – nedostatek vlastních vstupních prostředků na nákladnou komplexní renovaci, generující maximální úspory,“ řekl Hladík.

Podle MŽP se také výrazně zvýšil podíl větších renovací v přijatých žádostech na podporu zateplení u rodinných domů. Podle ředitele SFŽP Petra Valdmana se v předchozí etapě programu NZÚ čtvrtina žádostí o podporu zateplení týkala komplexních renovací, v nové etapě od září 2023 se do komplexnějších rekonstrukcí daly tři čtvrtiny žadatelů o dotaci na zateplení rodinného domu. "Více než 90 procent žadatelů využívá možnost zahrnout do podporovaného projektu i další opatření, která umocňují výsledný úsporný efekt renovace," dodal.

Podle Hladíka byl program koncipován hlavně jako pomoc mladým rodinám zajistit si vlastní úsporné bydlení. Renovace domů měly také podle něj zabránit nutnosti dalšího zabírání zemědělské půdy kvůli bytové výstavbě. Vyšší zájem než o Oprav dům po babičce je ale o čerpání dotací z programu Nová zelená úspora Light. Jeho cílem je podle MŽP okamžitá finanční podpora pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy na rychlé a jednoduché zateplení domů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

3.10.2024 08:44
Stát, který je schopen vybrané skupině rozdávat po miliónu korun zajisté nemůže tvrdit, že se snaží omezit zadlužení.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2024 12:58 Reaguje na Richard Vacek
Další problém je, že dotace jsou nastaveny nesmylně na poměrně nízkou úroveň zateplení a projekty se právě na tuto nejnižší mez realizují, byť v mnoha případech by bylo možné z jedné vody zrealizovat mnohem lepší zateplení. To je strašně krátkozraká politika, protože za 20 let ty "zateplené" budovy nebudou splňovat standardy, ale jejich dozateplení bude zoufale nerentabilní.

Z tohoto pohledu je lepší nedělat nic, než něco polovičatě.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

3.10.2024 18:06 Reaguje na Jiří Svoboda
Stát má nekorupční možnosti jak podpořit to, co pokládá za správné. Na izolační materiály, tepelná čerpadla, kotle desáté emisní třídy, .... může nastavit nulové DPH. Nedělá to právě proto, že chce vyhovět řadě parazitů, kteří žijí z pokřiveného trhu.
Odpovědět

Radek Čuda

4.10.2024 14:37
Výsledkem uvedených opatření by mělo být co?
Úspora.
Tedy by se taková investice co?
Měla vyplatit a provozovatel budovy by měl ... ano ... ušetřit.

A jistě, je řada lidí, kteří prostě nemají prostředky na takovou rekonstrukci, což je škoda a je potřeba jim pomoci. Nemám problém.
Ale ne jak u debilů dotací.
Ideálním nástrojem by v těchto případech byla bez/nízkoúročná státem garantovaná půjčka.
Efekt by to splnilo o dost lépe ... stavebník by to splatil z realizovaných úspor, ale furt by věděl, že to zacálovat nakonec bude muset, takže jsou to všechno jeho prachy a podle toho by si hlídal max efektivitu vynaložených prostředků. A náklady státu by byly řádově nižší.

Ale holt by to pro mnohé nebyl takový dotační byznys, jako je tohle a PR při rozdávání (z cizího) taky vypadá mnohem víc kůl.

Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist