https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/matej-pomahac-o-lidech-ktere-zemedelstvi-uz-neuzivi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Matěj Pomahač: O lidech, které zemědělství už neuživí

16.10.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač
Tři příběhy farmářů, které jsem slyšel během tohoto týdne, ukazují, že současný model produkce a zpracování potravin naráží na své limity. Perspektiva je špatná, stárnoucí hospodáři farmy prodávají a na venkově zůstávají převážně větší podniky s centrálami v Praze, které svou produkci dodávají do stále větších zpracovatelských závodů, a ty pak do stále hustší sítě supermarketů. Celý tenhle systém oligopolní produkce „levných“ potravin pak dotujeme z našich daní částkou přes 40 miliard korun ročně. Naše země opravdu nevzkvétá.
 

Zemědělec ze Slánska

Šedesátiletý zemědělec ze Slánska. Podnik s 500 hektary převzal po sametové revoluci a prvních patnáct let bylo těžkých.

„Pole byla po družstvu zbídačená, všude hodně plevelů, půda vyčerpaná a technika stará. Byli jsme ale mladší, nebáli se práce a vše se postupně zlepšovalo. Další dekáda byla dobrá. Posledních pět let ale nevím, co od nás vlastně společnost očekává. Ceny obilí jsou podobné jako v roce 95, ceny nafty stouply dva a půlkrát. Dotace mi snížili, jsem prý moc velký, zato papírování neskutečně přibylo. Jakž takž to jde, omezil jsem hnojení i chemii, ale ta pole už o moc víc nedají, nemám-li si tu půdu zničit.“

Jeho slova mi rezonují v hlavě, když procházím pole a připravuju mapy pro hnojení ubírající hnojivo na výhorech (tj. tam, kde obilí neroste). Něco se dá ušetřit na administrativě, něco precizním zemědělství, ale zásadním problémem zůstává ten odbyt.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

Družstevník z Podkrkonoší

Padesátiletý družstevník z Podkrkonoší s podobně velkou výměrou orné půdy, ale zhruba stejným množstvím luk. Opět stejná písnička – nejsou lidi, v zisku je jen kvůli dotacím a nadává na papírování kvůli „zelené politice“.

„Zvýhodnění malých farmářů chápu, ale nemá se to dělat snížením platby na plochu, ale tím, že my větší přijdeme o výhodné dotace na stroje, protože si na ně můžeme vzít výhodnější úvěry. Jaký má přece smysl, když za dodržování stejných podmínek hospodaření na stejném poli dostanu méně než menší farmář?“

Také má problémy s odbytem, je zcela závislý na jedné ze dvou velkých mlékáren, kam dodává z kravínů. Mléko posílá přes odbytové družstvo do Německa, tam se zpracuje a jede zpět do Čech, kde se prodá v jednom z pěti supermarketů na městě. Místní mlékárna už dávno zanikla (koupil ji velký mlékárenský podnik, který ji pak zavřel a pozemek rozprodal na bytovky). Opět oligopol a úspory z rozsahu.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

Tam v horách

Výše v horách již dodělávají poslední práce a hnojí pole na jaro. Po vyzkoušení GPS pro zákresy parcel mi předseda podniku chovajícího krávy na maso klade otázku: „Znáte pohádku Tajemství staré bambitky?

Kroutím hlavou.

„Tam loupežník dostane od své dcery otázku ‚Proč vlastně krademe?‛ a odpovídá ‚Protože práce nás už neuživí‛. No a nás už zemědělství taky neuživí – takže bereme dotace, vyplňujeme hlášení, a pak nám nezbývá čas dobře hospodařit.“

Země spadla do pasti dotační ekonomiky, která vede jen k akumulaci kapitálu už tak bohatých.

Bez svobody inovací a podnikavosti, zato s obří byrokracií.


reklama

 
foto - Pomahač Matěj
Matěj Pomahač
Autor je expert na moderní zemědělství a poradce řízení podniků. Je zastupitelem za Zelené.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (28)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FD

František Dvořák

16.10.2024 07:21
Nejvíce se mi líbí. jak byla půda zdevastovaná po totalitě. Ať raději pán popíše, jak ji uvedl do produktivního stavu. Tak jako hospodařili předci těchto soukromníků, tak nehospodaří s půdou ani jeden. Kdyby se jejich předci probudili a na tu půdu se podívali, tak než by pochopili, že nejsou živi ze zemědělství, ale z dotací, tak by je mlátili holí. Tak jako obhospodařovali půdu jejich předci, tak obhospodařovali půdu komunisti. Ti předali půdu ve vlastnostech(např. dlouhodobě zadržovat vodu) o kterých se dnešní půdě může jenom zdát.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.10.2024 07:38 Reaguje na František Dvořák
ornice která na těch polích byla před 40 lety, je splavená v moři.
Zvířata jsou na antibiotikách a dalších fajnovosgtech, mrva se na pole nevozí ale končí v další fajnovostech bioplynkách, včetně slámy a štěpky.
Tak mi řekněte, co je tohle za hospodářství?

pokud by se skutečně někdo probudil z těch předků, tak by ho z toho trefil šlak.
Protože takové " prasárny" ve jménu lepšího pokroku se dělají.

Odpovědět
Pe

Petr

16.10.2024 12:05 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A to ještě nic není. Naši předci v potu tváře vynášeli z polí každý kamínek... a my tam vozíme zpátky celé náklaďáky kamenů, štěrku a betonu, a stavíme domy.
Odpovědět
Anyr

Anyr

16.10.2024 09:34 Reaguje na František Dvořák
Když se hroutil absolutně nefunkční a všeničící, násilím importovaný a násilím udržovaný režim, tak předal českou krajinu jako krajinu v NEJHORŠÍM STAVU Z CELÉ EVROPY. To je snadno dohledatelný FAKT.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

16.10.2024 10:46 Reaguje na Anyr
Dejte prosím odkaz na zdroje. Podle mých informací naopak, po revoluci jsme měli biologickou rozmanitost v zemědělských oblastech vyšší než měli naši západní sousedi (těm jsme se ale se vstupem do EU velmi rychle přibližovali), půda byla dobře zásobená živinami i organikou, protože jsme měli výrazně vyšší počty hospodářských zvířat než dnes, jen holt jsme měli velká pole a velké podniky. Ze zásobenosti půdy živinami jsme žili ještě 10 let po revoluci, kdy se rozpadlo zemědělství a celá zemědělská soustava šla do kytek. Přišli jsme o místo na trhu, na to navázal úpadek živočišné produkce, produkce technických plodin, ovoce a zeleniny. Se snížením počtu zvířat se snížila výroba statkových hnojiv a tím vnos organiky do půdy a doprovodilo to zúžení osevních postupů, protože pěstujete to, co prodáte (pokud prodáte řepku a obilí, budete pěstovat především řepku a obilí). Velká pole ještě nemusejí znamenat nejhorší stav krajiny. Co se týká krajiny, od revoluce se tisíce hektarů orné půdy zatravnily a zalesnily, tisíce hektarů prostě zarostly, protože se na nich nevyplatilo hospodařit. Házet na socík současnou situaci v hospodaření je úplně mimo mísu, protože za 30 let se toho opravdu hodně změnilo. Pokud máte pocit, že máme špatnou krajinu, kupte pár hektarů půdy a tu krajinu můžete zvelebovat po svém a po libosti.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

16.10.2024 11:15 Reaguje na Anyr
Anyre Anyre, zase plácáš nesmysly.
Odpovědět
FD

František Dvořák

16.10.2024 11:54 Reaguje na Anyr
To teda dohledatelný fakt není.
Odpovědět
PE

Petr Elias

16.10.2024 11:44 Reaguje na František Dvořák
A představte si, co by komoušům řekli jejich předci...;)
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

16.10.2024 07:33
Před 34 roky nás pustili na západ.
Poznávali jsme realitu zemědělství nesocialistického.
Nesmyslnost dotací,na jedné straně sedlák ornou půdu kupuje,jinde tuto za dotace zatravní...řka toho si nevšímejte,tato politika jednou přejde.My tu byli již za císaře...
I bídu upadajících zemědělců.
Z chovatelských časopisů co nám přátatelé posílali tabulky o neustálém zvyšování dojivosti,zvyšování stavu zvířat v chovu,snižování počtu chovů a zvyšování rozlohy.Přirozený vývoj.
A tak je to dnes i u nás.A bylo před válkou,a nakonec i malá JZD se slučovala.
Po roce 1990 se do hospodaření pustili potomci majitelů.pokud byli v zemědělství vzděláni a byli zaměstnanci St.statků,či jézédáci,tak spíše OK,pokud přišli z jiných oborů,tak to dopadalo spíš špatně.
Pokud by bylo uvedeno jméno pána ze Slánska,asi bych ho znal.Nemá dědice.Potom buď podnik prodá investorům,není jen Agrofert,ale vše je to stejné.Občas přijdou na inspekci ekonomové a právníci,rozumí jen hektarů a korunám a odejdou.Občas udělají personální zemětřesení.
Nebo se to prodá jinému úspěšnějšímu a mladšímu zemědělci.Není to jednoduché,je nutná zběhlost ne jen v řemesle,zemědělství,ale ekonomie a právo . A velká kuráž a mládí.
A před takovými smekám klobouk..


Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.10.2024 07:47 Reaguje na Emil Bernardy
NA ZÁPAD, včera jsem byl ve firmě, která za totáče vyráběla koberce ve veklém pojem koberce z Liberce byl pojem.
po 89. přišla Belgická firma, koupila fabriku, která jí dělala konkurenci a teď se vozí koberce do Liberce, kde se obšívají a balí. To je konec pojmu výroby koberců v tomto městě a majitel to dělá přesně tak, aby sde už samostatně nikdy v té fabrice nic nevyrábělo. Takže výsledek toho, čemu vděčíme našim politikům a zbankrotovanému hospodářství, že sen dovážíme práci, jen proto, aby tomu " západu" nevznikala " levnější" konkurence.
Následkem čehož jsou výrobní kapacity soustavně likvidovány a tedy pokud se ptáte, proč nevyděláváme více? ono ani nemůžeme, protože finanční produktovody jsou ve státech mimo ČR.
A pokud někdo nechápe, že železná opona je na vlajce EU, tak tomu nikdo věřit nechce. 15 hvězd, poslední Rakousko, 1995.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.10.2024 07:50 Reaguje na Jaroslav Řezáč
takový příklad z jiné branže...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.10.2024 07:52 Reaguje na Jaroslav Řezáč
pak se ještě někdo může divit, proč dálnice a kamionová doprava praská ve švech. Protože se vozí blbosti. Jen proto, aby se ZÁPAD napakoval.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

16.10.2024 10:35 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak to nevidím.Žili jsme v pohodlí socializmu,konkurence nebyla.Zaprděné pohodlí.Bylo zle,stát podržel,Státní statky.Management zem.podniků chtěl změnu,a dobří obstáli,nebylo to jednoduché,ale člověk musí umět a činit se.Pro lepší část zemědělství byl tehdejší stav demotivující.Plakat nad bebíčkem před 30ti roky?,bylo toho více,co jsme někteří nezvládli.Ale dnes víme,že nejde jen o to vyrobit,ale také prodat.
Já po RVHP slzy neroním.Paměť.
Odpovědět
LB

Lukas B.

16.10.2024 11:07 Reaguje na Emil Bernardy
děkuji za Váš komentář.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.10.2024 11:13 Reaguje na Emil Bernardy
vy si snad myslíte, že to RVHP tu není? jen má jinou formu, formu dotací a nekonkurenceschopnosti. Tedy i v tom, že nedokážeme čelit levnějším dovozům se celé hospodářství sesypalo. To co popisuju je zakonzervovaný bankrot, který předcházel divokému nakupování " Západu" v našich lesích a hájích. Co dávalo nějaký smysl, tak odkoupili a záskali technologii, tam, kde jsme mohli tvořit levnější konkurenci, odkoupili a zničili výrobu, stejně jak jsem popsal. My jsme vyráběli levněji a kvalitně ale neměli kapitalizaci a na trhy nás nikdo nepustil. Naběhli jsme si na vidle a rozhodně se nedá říci, že by to v roce 2024 bylo jinak.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.10.2024 11:15 Reaguje na Emil Bernardy
paměť není slaná ani mastná. Nic nestojí a jak se volby blíží, tak je to lidem čím dál více jedno...oni si za ty peníze už moc nepořídí.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

16.10.2024 11:45 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Já pracuji pro zemědělce,právě teď tam odjíždím za prací a ti co pracuji obstojně se mají dobře.
Odpovědět
PE

Petr Elias

16.10.2024 11:42 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nějak si nedovedu představit tu velkou ,,konkurenci,, kterou měl Západ v těch zastaralých mašinách v Bytexu. :) Bohužel zde stále trvá rudý sen o tom, jak byl socík technologicky na výši. Nebýt tu rudý mor, tak bychom tomu Západu konkurovat mohli...;)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

16.10.2024 07:44
V tomto případě lze z velké části s článkem souhlasit. To je bohužel realita.
Odpovědět
HH

Honza Honza

16.10.2024 08:02
40 mld ročně a co z toho? Podpora FV za biliony a sníží se teplota?
Není to stejné jako socialistická kolektivizace končící bídou?
Kdyby stát skutečně chtěl řešit klimatickou krizi, vytvořil by nějaké podmínky, aby OZE program fungoval: akreditace výrobců a prodejců TČ, aby byla záruka, že skutečně fungují (Mountfild to se svými výrobky zvládne, i po 20 letech své výrobky opraví a má náhradní díly-nic jiného nepotřebujeme!), elektroauta by udělal s vyměnitelnými bateriemi lehce ve speciálních servisech opravitelnými. Pro zemědělce by vytvořil nějaké podmínky- (alespoň!) méně kontrol, papírování, smyslplné dotace na obnovu přírody, za socializmu byly traktorové stanice-půjčovny strojů, lepší organizace péče o zvířata - organizace veterinár. prohlídek, organizace výkupu produktů- nějaká výkup. organizace s uznanými cenami s obchodníky a povinnost obchodních monopolů odkupovat výrobky za sjednané ceny, velké organizace to jakž takž zvládnou, ale malí jsou bez šance.
Ale stát o to nemá zájem, má zájem jen o peníze z daní- čím dražší výrobky (elektroauta, potraviny v supermarketech), tím lépe. Je to krátkozraká politika. Jiní (Čína) bude levnější a náš průmysl zlikviduje, nastoupí Ukrajina a zlikviduje naše zemědělství.
Kdyby fungoval liberalizmus - minimální stát bez dotací, bez nesmyslné byrokracie tak by toto vše přirozeně vzniklo nebo by toto vše přirozeně zaniklo a ušetřili bychom si biliony za dotace.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.10.2024 08:37 Reaguje na Honza Honza
no jo no, homo sapiens je schopno uctívat umělou inteligenci jen proto, že tu svojí už dávno ztratilo. To, že společnost hloupne, tak je už i výzkumě prokázáno.
Ono když považujeme plastové krabice za chytré, tak nám blbost patří.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.10.2024 11:00
Reálně popsaná situace soukromých zemědělců. až na tendenční kopnutí do
bývalého JZD, které mu předalo zdevastovanou půdu. Čímpak ji on vylepšil?
Hnojil hnojem jako jezeďáci? Kolik plodin střídal na polích a zaorával
rostlinné zbytky jako oni? To co vidím v okolí, tak ti malí zemědělci
co dělají s půdou je naopak její ničení. Hnůj už pole nevidělo 30 let
a střídají pouze pšenici, řepku a kukuřici. Pole mají sice bez plevelů,
ale taky bez hmyzu, který úspěšně vytrávili. Před 35 roky na tom poli
ještě byly i žížaly, protože při orbě bylo za traktorem bílo od racků,
kteří se jimi přecpávali. Dnes tam není žížala ani jedna! Návrat k těm
rodinným farmám je zideologizovaná slepá ulička určená k rozbití
družstev vlastníků, kteří se samostatně hospodařící udřou k smrti a
k jejich půdě se snadněji dostanou developeři a spekulanti. Z ideového
hlediska se u nás likvidovala družstva, ale družstva jsou zcela běžná
i na Západě. Ti lidé totiž pochopili, že lépe se hospodaří společně
s možností zastoupení v době nemoci a stáří. Taky si snáze pořídí
drahou techniku a moderní provozy, než jedinec, kterého to vyčerpá.
Překotná privatizace napáchala mnoho špatného a měla pro stát efekt
pouze na přechodnou dobu, než se noví majitelé předvedli jako
likvidátoři kdysi fungujících firem. Za symbolickou korunu dostali
konkurenční podnik a za miliony ho buď prodali a nebo dali do šrotu.
Každopádně nikdo z nich neprodělal a prodělal pouze náš stát a my
ostatní. Stát se zadlužuje, zisky odcházejí do zahraničí a i po
35 letech jsme stále chudými příbuznými našich tehdejších "vzorů".
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

16.10.2024 11:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Žížaly v poli nebyly nikdy ....
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.10.2024 11:25
Do " sametu " bylo Československo/ČR, soběstačná v základních potravinách a ještě se něco z toho vyváželo.
Byly zdevastovány Slušovice záměrně/začala likvidace zemědělství veškerého a dostaly přednost márkety ze Západu a tím i přebytky jejich zemědělství -
už delší dobu ta soběstačnost velmi chybí !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.10.2024 11:28 Reaguje na smějící se bestie
A navíc nejsou lidé, ochotní převzít i rodinné zemědělské hospodářství, za současných podmínek - Polsko si vyjednalo lepší podmínky, při vstupu do EU !
Odpovědět
LB

Lukas B.

16.10.2024 11:39 Reaguje na smějící se bestie
teda že se dočkám adorace gulášového socialismu...
Odpovědět
PE

Petr Elias

16.10.2024 11:50 Reaguje na smějící se bestie
Nechybí. :D :D
Odpovědět
LB

Lukas B.

16.10.2024 12:14 Reaguje na Petr Elias
vozit pšenici přes půl planety či kontinentu není problém, neboť pšenice (oleje, másla, mražených herinků, chlazených vepřových půlek, piva etc.) přepravou moc neubývá. samozřejmě je fajn nepřijít o schopnost pěstovat pšenici.

jsou komodity, které tu přepravu snášejí výrazně hůře. třeba elektřina.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist