https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/matej-pomahac-na-jare-uz-nezaseju.o-zemedelstvi-a-fotovoltaice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Matěj Pomahač: Na jaře už nezaseju. O zemědělství a fotovoltaice

1.10.2024
To bude mít traktorista radost.
To bude mít traktorista radost.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač
Byl jsem v úrodném Polabí na půdách černých jako noc. Tedy na těch úplně nejlepších.
 
Hospodář má 70 let a je už delší dobu na vozíku. Dlouho choval prasata a pěstoval obili a olejniny, ale z původních 500 hektarů mu nyní zbylo posledních 150. Na vsi jsou soukromí hospodáři celkem tři, ale hodně půdy zde v posledních letech skoupily či do pachtu získaly dceřiné firmy největšího českého holdingu, jehož ekonomickým možnostem se těžko konkuruje.

Tady se to bude rozrůstat.
Tady se to bude rozrůstat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

„Obec se má rozrůstat a připravila záměr výstavby fotovoltaické elektrárny a parcel pro novostavby rodinných domů", vysvětluje a potřebuje pomoc se zákresy a vyčleněním půdy mimo jeho obhospodařovanou registrovanou výměru. Celkem má přijít asi o 10 hektarů, a to zrovna těch nejlepších polí, která mu ještě zbyla.

„Volali mi z obce před pár týdny, že mají vybraného solárního investora... zrovna jsem vybíral osivo. Tak jsme to jen po strništi podmítli a na jaře holt zasejeme o deset hektarů slunečnice méně,“ dodává.

V posledních letech mizí v Česku každý rok přibližně 700 hektarů nejcennější zemědělské půdy pro výstavbu domů, výrobu a skladování a také pro dopravní stavby.

A pro solární elektrárny, které našemu národu kupodivu nevadí tolik, jako větrníky.

Zdaleka to tedy není jen vodní a větrná eroze, co ničí českou půdu a krajinu.

Černozem.
Černozem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

Parlament v květnu přijal zákon, který by měl podobným záborům nejkvalitnější zemědělské půdy zamezit.

Navíc stát zavedl zajímavé možnosti agrivoltaiky, tedy možnost pěstovat pod solárními panely například borůvky či pást ovce.

Bohužel je účinnost klíčových ustanovení odložena až od ledna 2025, takže se investoři snaží stihnout ze zemědělského půdního fondu vyčlenit všechno, co se jenom dá.

„Na obci mi nedokázali vysvětlit, proč to nepostaví na trvalých travních porostech, které mají v majetku, a kde ty vagony pšenice nevyrostou. Ještě mi to takhle nešťastně vyčlení, a to pěkné, velké, obdélníkové pole mi rozdělí na tři díly – traktorista bude mít radost,“ dodává.

Škoda jí.
Škoda jí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

Obcházím pole, měřím GPS signál pro zákres co nejpřesnější polohy, potřebný pro několikanásobné kolečko úředních změn, sleduju činící se minibagr vybraného investora, a v rukou prosýpám krásnou, vonící a prohnojenou půdu... na které teď bude dalších 30 let (s možností další opce) stát fotovoltaická elektrárna... dodávající proud do sítě, což energetickou soběstačnost vsi moc nepodpoří, zato tu potravinovou tu zas trochu sníží.


reklama

 
foto - Pomahač Matěj
Matěj Pomahač
Autor je expert na moderní zemědělství a poradce řízení podniků. Je zastupitelem za Zelené.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

1.10.2024 06:12
Pěkné. Lidičky to tak chtějí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.10.2024 06:48
Kdo to tlačí víme. Například ti Fakta o klimatu. Ti samí co říkají, že potraviny, suroviny, energie ... snadno dovezeme. Ale neříkají za co. Máme dost tiskáren a bankovního papírů?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.10.2024 06:50 Reaguje na Slavomil Vinkler
A není ten pan Pomahač mezi pomahači? Nebo snad začíná jeho prozření?
Odpovědět
HH

Honza Honza

1.10.2024 07:02
Za chvíli už nebudou zemědělci chovat prasata a krávy, protože je to náročná namáhavá činnost a na černozemi budou FV panely. Zrovna tak byla v tomto směru moudrá socialistická kolektivizace - jedině velký podnik (Agrofert) má budoucnost- má peníze, výkonné stroje, pár lidí zvládně obdělávat velkou plochu. Malý mikroekozemědělec je spíše blázen, že to dělá. Akorát, že za socializmu se dobrá myšlenka dělala tak neuvěřitelně blbě, že byl téměř hladomor (a příroda se ničila). Stejně tak je to i se současnou elektrifikací.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.10.2024 07:12 Reaguje na Honza Honza
No nevím... ano, nebyli vlci, zubři, pratuři, krkavci - ale jinak bylo v přírodě i ve městě živo. Hlad jsem neměl nikdy, brambory nám vozili přímo od producenta (2q), do jara ve sklepě vydržely. Pivo 1,70, plnotučné 3,10, chléb 4,20 - po dlouhá léta...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.10.2024 07:45
Nějak tomu nerozumím -
plánovat můžou ledacos, ale aby to mohli postavit, museli by mě ty pole nejdříve vyvlastnit, protože já je neprodám !
Odpovědět
DA

DAG

1.10.2024 08:26 Reaguje na smějící se bestie
Je to tam divně napsané. Možná to má jen v pachtu. U těch solárních parků to je ještě vratná situace. Móda panelů jednou skonči, ale baráky tam už budou navěky.
Odpovědět
pk

pepa knotek

1.10.2024 08:19
Pokud zemědělec a majitel černozemě končí s podnikáním, mohl prodat i zbylých 150 ha zemědělským farmám v okolí - zájem o bonitní půdu by jistě byl. Proč to prodává obci, která tam nechá postavit RD nebo FVE, je jen otázka jeho svědomí. To, že stát podporuje dotacemi likvidaci kvalitní půdy dotacemi, už nikoho nepřekvapí. Investor shrábne rychlé peníze z dotací, na které by při jiném podnikání musel čekat i několik let, no neberte to.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.10.2024 09:15
Adorace soukromých zemědělců lpících na půdě dostává tím článkem na frak.
Velký nechtěný Agropodnik osévá pole, ale soukromník je prodá na výstavbu RD a fotovoltaiky. To je ta selská krev, která má podle vlády budoucnost? Asi ano, když umožní energetice přechod na dotované OZE. Jen tak dál milí ekologisté, alespoň se odhalujete v plné nahotě o co vám skutečně jde.
Příroda a půda je vám ukradená a přednost má kšeft a tučně dotovaná "záchrana" klimatu pomocí OZE za každou cenu. On i ten agrovoltaický
zemědělec časem pod soláry nic pěstovat nebude, když zjistí, že ho
uživí fotovoltaika a přestane se plahočit se zemědělstvím pod soláry.
Je to pouhá legalizace záborů i té nejlepší půdy pro fotovoltaiku,
kde po spuštění elektrárny potichu skončí pěstování potravin pod
panely a nastoupí jako jinde herbicidy.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist