https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/lesnici-vypustili-do-beskydske-prirody-26-tetrevu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesníci vypustili do beskydské přírody 26 tetřevů

11.10.2024 12:03 (ČTK)
Foto | Jakub Hrouda / Odchovna Krásná / Lesy ČR
Pracovníci Lesů ČR vypustili do přírody na Frýdecko-Místecku dalších 26 kriticky ohrožených tetřevů. Odchovali je ve speciální tetřevně v obci Krásná pod Lysou horou. Před časem je lesníci vypustili z aklimatizační horské voliéry do přírody. Cílem projektu je obnovit zdecimovanou tetřeví populaci v Beskydech, sdělila mluvčí státního podniku Eva Jouklová.
 
Odchovna tetřevů v Beskydech funguje od roku 2017. Od té doby se do přírody dostalo 109 odchovaných tetřevů. Tetřevna stála 18 milionů korun. Vznikla v nově postavené soustavě dřevostaveb. Patří k nim valašská roubená stavba coby provozní budova a vlastní dřevěná odchovna s venkovní kovovou voliérou. Do ní lesníci před lety umístili chovné hejno, dovezené z Polska.

"Vytváříme mláďatům co nejpřirozenější podmínky a veškerou péči o ně necháváme na samicích. Přechod do volné přírody pak zvládnou podstatně lépe," řekla Adéla Jonáková z Lesů ČR. Aktuálně zůstává ve speciálním objektu v Krásné pod Lysou horou chovné hejno, které se v posledních letech početně rozšířilo a geneticky obohatilo. Navrácení tetřeva považuje Jonáková za úspěšné.

"Přibývá hlášení o pozorování tetřevů i nálezech jejich pobytových znaků, jako jsou otisky končetin, trus i hlasové projevy. Znamená to, že se tetřevi postupně zase stávají součástí beskydské přírody," řekla.

Foto | Kamil Perutka / Odchovna Krásná / Lesy ČR

Tetřev hlušec patří mezi kriticky ohrožené živočišné druhy. Vyhledává zejména jehličnaté lesy, v nichž se živí například borůvčím nebo jeřabinami. V tuzemsku žije málo početná populace na Šumavě, a právě v Beskydech.

Kromě vypouštění ptáků také lesníci tlumí v tetřevím teritoriu tlak predátorů a přizpůsobují i hospodaření, třeba výsadbou jedle, listnáčů a bobulovitých keřů. Upravují také turistické značení, aby veřejnost tetřevy zbytečně nerušila. Podnik spolupracuje se Správou CHKO Beskydy i Klubem českých turistů.

V roce 2018 dokonce lesníci společně s CHKO Beskydy v části pohoří vyhlásili tetřeví oblast. Zahrnuje téměř 1000 hektarů pozemků od Malého polomu až po prales Mionší. Na tomto území je od 1. prosince do 15. června klidový režim. V tomto období se tam dělají jen nejnutnější práce.

Kriticky ohrožený tetřev je mohutný pták velikosti krocana. U samce převládá černá barva s hnědými křídly a s výraznými červenými zduřeninami nad očima. Samice jsou hnědavě zbarvené a výrazně menší - s váhou kolem 2,1 kilogramu. Samečci váží kolem 4,8 kilogramu. I přes svou velikost létají tetřevi poměrně dobře, a to i mezi stromy. Zdržují se v odlehlých místech a je těžké se k nim přiblížit nebo je vůbec spatřit. Při sebemenším náznaku nebezpečí odlétají, i v době tokání.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.10.2024 13:46
1***
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.10.2024 18:28 Reaguje na Karel Zvářal
No četl jsem několik pojednání, že je to naprosto neefektivní, neb neodolávají tlaku predátorů. Jde spíše o vyhozené peníze, což je mi kvůli tetřevům ale líto.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.10.2024 18:38 Reaguje na Slavomil Vinkler
Já zase nesčetněkrát slyšel/četl zelenou mantru, že predátor SVOU kořist SI vyhubit nemůže... - co by žral potom???. (P.S. děsně mu to pálí a umí počítat-)

https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2012/Leden--2012/Fakta-a-myty-o-vlivu-predace
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.10.2024 18:51 Reaguje na Karel Zvářal
Ale no, nechtetoho, nebo zruší diskusi.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.10.2024 18:59 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ještě žádná nezačala:-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.10.2024 19:00 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zkoušet se to musí, zařízení je vybudované, chytači a lovci se také zdokonalují.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.10.2024 05:14 Reaguje na Karel Zvářal
No ba, zejména ti predátoři se učí.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.10.2024 05:38 Reaguje na Slavomil Vinkler
To taky, ale především velmi rychle zaplní volná teritoria.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

14.10.2024 11:15 Reaguje na Karel Zvářal
A diskuze začala.Zákaz vstupu turistů,ruší tetřevy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.10.2024 07:01 Reaguje na Emil Bernardy
Jinde píšete, že plaší nejsou... Setkání s tůristou není fatální událost, pokud chodí po cestách a nepase po origo záběru.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

11.10.2024 15:20
Jak je to vlastne s rozsirenim tetrevu v sousednim Polsku?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.10.2024 15:24
Jak tlumí tlak predátorů ?
Takže loví vlky a médi , sem tam jestřáby?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.10.2024 10:09
Pamatuji dobu, kdy každé myslivecké sdružení chovalo bažanty ve svých
uznaných bažantnicích, kde bylo možno bez omezení lovit predátory. Ta
místa byla oázou k rozmnožování i nelovných ptáků, kam se uchylovali
z okolních oblastí s výskytem predátorů. Odtamtud se pak šířili i do
okolí a bylo normální narazit na bažantí hnízda a rodinky bažantíků
v celém širokém okolí. Opakovaně navrhuji jeden kraj vyčlenit ze
současné ochrany predátorů na úroveň předchozí praxe a za pět let
ten kraj porovnat s ostatními kraji. Dávám hlavu na špalek, že tam
vzrostou nejen stavy drobné lovné zvěře, ale i chráněného ptactva.
Oni ti naši předci nebyli hloupí, když regulovali predátory na
takovou úroveň, aby nezkolabovala populace jejich kořisti.
Odpovědět
JK

Jana K

13.10.2024 10:26 Reaguje na Břetislav Machaček
Podle současné, všude vnucované nauky o invazních druzích je bažant nepůvodní druh s velkým invazním potenciálem a je tedy v obecném zájmu jeho úplné vyhubení
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.10.2024 11:24 Reaguje na Jana K
Bažant je při současných stavech lišek, kun, prasat, kání, jestřábů, výrů aj. naprosto marginální, umělý "problém". Za pozornost by stály spíše stavy predátorů, např. nepochopitelně chráněný krkavec.
Odpovědět
JK

Jana K

13.10.2024 12:31 Reaguje na Karel Zvářal
Z vašich četných příspěvků jakoby plynulo, že drobného ptactva žije již jen naprosté minimum a naopak predátoři jsou strašlivě přemnoženi. Co tedy vlastně žerou? Není jejich hlavní potravou náhodou hraboš, kterého jsou obrovská množství? Pokud by byly lišky odkázány jen na zajíčky nebo kuřátka bažantů , dávno by pochcipaly hlady.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.10.2024 13:27 Reaguje na Jana K
Stavy hlodavců (hrabošů, myšic, norníků) kolísají, v letech gradace jsou stonásobně i více početnější, než v letech latence, a v tom čase media vytvoří obraz o "trvalém ohrožení". Není tomu tak, i v letech gradace je úroda cca v normě.

V letech gradace mají typicky myšilovné druhy (sovy, lasice) početné snůšky a vrhy, v letech latence většina z nich nehnízdí. Zatímco všežravé prase, kuna, liška či krkavec si najdou kromě rostlinné potravy i jiné zdroje (zajíčata, srnčata, smeťáky, ptačí hnízda, zajetá zvířata...), takže stavy tzv. drobné zvěře jsou dlouhodobě na cca desetině (spíše méně), než v časech, kdy tu prase nebylo, lišku a kunu decimovala vzteklina, krkavec nebyl vůbec(!).

Koroptví bývalo dříve tolik, že na vycházce za humny jste napočítala několik desítek, dnes je to rarita. Vrabec domácí- dříve několikatisícová hejna v čase žní- dnes je nevidět. Prostě obrovský propad počenosti, a proběhlo to v těchto dnech i medii, za 50 let úbytek o 3/4. Jsem si jist, že roli v tom hraje i ochrana predátorů. Je to na delší rozpravu, jestli máte zájem, pogůglete v Myslivosti, tam je to rozepsáno podrobněji. Učit někoho abecedu ekologie nemíním.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.10.2024 14:49 Reaguje na Karel Zvářal
Koroptve doplatily na rozorávání mezí, protože se na rozdíl od bažanta nedokázaly přizpůsobit životu mimo pole, napůl v lese a napůl v otevřeném prostoru okrajů pole a trávy a zbylých remízků. Navíc to jsou silně teritoriální ptáci, vracejí se na místo, kde žijí a predátor tak může koroptve opakovanými návštěvami na jednom místě snadno úplně vyhubit.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

14.10.2024 11:17 Reaguje na Karel Zvářal
Hraboše reguluje voda a mráz.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.10.2024 07:25 Reaguje na Emil Bernardy
Jsou roky, kdy v zimě nezaprší a téměř nemrzne, přesno vymizí (populace "zkolabuje"). Mráz jim pod sněhem nevadí, voda ano, ale přesto nacházejí suchá místa (ve svahu apod.).
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

15.10.2024 13:24 Reaguje na Karel Zvářal
Pravda je, že poprvé jsem krkavce viděl v r. 1974 v Martinských holích. O mnoho let později jsem jej viděl ve Chřibech. A zase o pár let později na Palavě. V současnosti v blízkém okolí mé chalupy v blízkosti Ústí nad Orlicí hnízdí několik párů a koncem léta pozoruji prolety obvykle 8 až 12 ks mladých.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.10.2024 19:25 Reaguje na Jana K
Existují daleko nebezpečnější invazní tvorové než
ti bažanti, ale o těch se nesmí říci křivé slovo.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.10.2024 14:44 Reaguje na Břetislav Machaček
Taky pamatuji. A sám jsem párkrát na bažantí hnízdo narazil, slepici vyplašil a nejméně jednou ty vajíčka donesl k dolíhnutí do elektrické líhně myslivcům.
Ovšem tehdy stačilo, když člověk na podzim slyšel v dne v sobotu bouchat v lese brokovnice, aby večer přišel k myslivcům na poslední leč a zajíce nebo bažanta si od nich koupil. Myslivci tehdy na podzim mohli jíst zvěřinu každou neděli daleko do Nového roku a ještě mohli po honu desítky kusů prodávat lidem. Tehdy drobná zvěř nejvíc doplatila na agresívní chemizaci zemědělství, kterou JZD rozjela někdy po roce 75. Kdy se počet drobné zvěře téměř skokem snížil na pětinu, desetinu předchozího počtu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.10.2024 14:55 Reaguje na Radim Polášek
No, to je tradiční argument- "změna hospodaření", ale ony ty stavy poklesly i tam, kde se nehnojilo, nepostřikovalo, neoralo- na loukách a pastvinách!! V polovině sedmdesátek došlo k zákazu jednoho způsobu lovu, což se během pár let promítlo i v "biologické ochraně kultur". O pár let později se přistoupilo k vakcinaci proti vteklině, což byl další hřebíček. A ten pokles se týká všech druhů drobné (i lesní!), není to tak, že by některému tato opatření prospěla.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

15.10.2024 13:20
A když je tetřev v toku, tak i klidně před turistou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist