https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/v-ostravske-zoo-vznika-pavilon-pro-obojzivelniky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ostravské zoo vzniká pavilon pro obojživelníky

20.4.2025 00:10 | OSTRAVA (ČTK)
Foto | P. Vlček / Zoo Ostrava
V ostravské zoologické zahradě vzniká nový pavilon pro obojživelníky, kteří patří k nejohroženější skupině obratlovců. Ze zhruba 8000 druhů je jich vyhubením ohroženo přes 40 procent. V novém pavilonu chce zoo ukázat pestrost obojživelníků a poukázat i na jejich rapidní úbytek v přírodě.
 
Už před deseti lety zoo v dolní části areálu otevřela expozici Mokřady, která je naučnou stezkou o místních obojživelnících. Nyní hned za vstupem do zoo vzniká specializovaný pavilon pro obojživelníky z různých koutů světa.

Se stavbou Amphibiaria, jak se bude pavilon nazývat, se začalo počátkem roku. Nejprve bylo nutné provést terénní práce, v současnosti už se betonují základy nového pavilonu. Přibližně v polovině října by měla být hotová stavba včetně technického vybavení a veškerých technologií. Náklady stavební část přesahují 22 milionů korun a investorem stavby je město Ostrava, které je zřizovatelem zahrady.

Vizualizace Amphibiaria.
Vizualizace Amphibiaria.
Zdroj | Zoo Ostrava

Po výstavbě objektu bude nutné ještě upravit interiéry, kde se budou umisťovat terária, akvária, dekorace, modely obojživelníků či informační systém. "Až z kraje roku 2026 budeme moci pracovat na dovozech a nezbytné karanténě stovek obojživelníků. Musíme si být jisti, že do nového pavilonu umisťujeme zdravá zvířata a nepřeneseme žádné patogeny, na které jsou obojživelníci mimořádně citliví. Zároveň budeme vybavovat a rostlinami osazovat jednotlivá terária a akvária, kterých bude přes 30. I to nějakou dobu potrvá, protože obojživelníky musíme přesunout do již biologicky fungujících a zdravých mikro-ekosystémů,“ uvedl ředitel zoo Jiří Novák.

Obojživelníci tvoří přechod mezi vodními a suchozemskými živočichy. U většiny druhů se vajíčko a larva vyvíjí ve vodě, dospělí jedinci pak žijí spíše na souši a do vody se vracejí v době rozmnožování.

popisek
popisek
Foto | E. Gombala / Zoo Ostrava

"Tito pozoruhodní živočichové nám ukazují, zdali žijeme ve zdravém životním prostředí, mají totiž velmi citlivou kůži, přes kterou se do jejich těla snadno dostanou škodlivé látky. Úbytek obojživelníků je tak varováním zhoršené kvality prostředí. Obojživelníci zkonzumují velké množství hmyzu, čímž napomáhají minimalizovat používání chemických prostředků k hubení škůdců například v zemědělství, v tropických oblastech zabraňují šíření nemocí, například malárie. Jsou rovněž důležitým článkem potravního řetězce, protože jsou predátory a zároveň kořistí," sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.

Obojživelníci jsou vážně ohroženi hlavně ztrátou životního prostředí, změnou klimatu, znečištěním či používáním pesticidů. Na snižování jejich počtu se podílí i zavlečení nepůvodních druhů, lov pro restaurace a obchod se zvířaty. Od konce 80. let pak také vysoce nakažlivé infekční plísňové onemocnění chytridiomykóza. Zoo už nyní chová i některé exotické druhy obojživelníků a nový pavilon jí umožní představit mnohem širší paletu těchto zvířat.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist