https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/australsti-vedci-zjistili-slozeni-kouli-kvuli-kterym-sydney-zavrelo-plaze
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Australští vědci zjistili složení koulí, kvůli kterým Sydney zavřelo pláže

9.11.2024 00:14 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Australští vědci vyřešili záhadu lepkavých, tmavých koulí, které minulý měsíc vyplavilo moře na několika slavných plážích v Sydney. Osm pláží včetně Bondi kvůli nim bylo na několik dní uzavřeno, aby dělníci mohli sesbírat tisíce kulovitých naplavenin.
 
Původně se předpokládalo, že jde o dehet nebo jinou podobnou chemickou látku uniklou z proplouvajících lodí, ale analýza přinesla mnohem nechutnější výsledek - koule tvoří "směs lidských výkalů, kuchyňského oleje, chemikálií a drog", uvedli vědci, které citoval zpravodajský server BBC News.

Koule tak s největší pravděpodobností pocházejí z nějakého úniku z odpadního systému, ale odkud přesně se zatím nepodařilo zjistit. Každá koule byla trochu jiná, ale měla pevný povrch - částečně zpevněný nahromaděním písku a minerálů, jako je vápník - a měkké jádro. Uvnitř se nacházelo cokoli od kuchyňského oleje a molekul mýdlové pěny až po léky na krevní tlak, pesticidy, vlasy, metamfetamin a veterinární léčiva.

"Páchnou naprosto odporně, jsou cítit hůř než cokoli, co jste kdy cítili," řekl místním médiím hlavní výzkumník, docent Jon Beves z Univerzity Nového Jižního Walesu. Profesor William Alexander Donald uvedl, že připomínají hroudy tuku, oleje a mastnoty - často nazývané fatbergy neboli tukovce - které se běžně tvoří v kanalizačních systémech.

Vědci uvedli, že v posledních dvou letech obdrželi nepotvrzené zprávy o vyplavování menších, ale jinak podobných koulí, ovšem společnost Sydney Water, která spravuje místní kanalizace, oznámila, že ve městě nejsou žádné známé problémy s odpadními systémy.


reklama

Ekolist je ve finanční tísni. Prosíme, pomozte mu ji překonat!

 
Chci číst dále, daruji později  Pro zobrazení článku se prosím přihlašte
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

11.11.2024 21:16
Jinými slovy: byly propláchnuty kanalizační roury a jejich usazeniny, byly z nich, místo do čistírny odpadních vod, vyplaveny do moře.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

12.11.2024 23:28
To je objev.
V r. 1989 jsem se poprvé dostal do kapitalistické ciziny, až do Španělka. Zaujalo nás tam, že všechny hotely u moře, které jsme viděli, měly v areálu bazény s mořskou vodou. My se pochopitelně čvachtali v moři. Jednou v noci přišel dost silný vítr. A ráno byla pláž pokryta hnědavými kuličkami, až 5 cm v průměru. Obdobně jako ti Australané jsem spekuloval, o co se jedná. Jednu jsem rozmáčkl palce u nohy a ona mně ho pěkně zapatlala. No jo, no, z každého hotelu vedla dlouhá roura, co nejdále do moře a do větší hloubky. Ale když se moře naštvalo, pozvalo si vítr a v těch hlubokých vodách ty usazené vrstvy pořádně načechralo. A lidem ty jejich odpady vracelo na pláže. Pak jsem pochopil, proč ty bazény.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist