BBC: Znečištěné prostředí poškozuje intelektuální schopnosti městských dětí
Závažné upozornění zaznělo na setkání evropských delegátů WHO na Maltě, kteří se zde připravovali na konferenci na ministerské úrovni na téma životní prostředí a zdraví, která proběhne pod názvem Budoucnost pro naše děti v červnu v maďarské Budapešti. Na Maltě lékaři představili předběžné výsledky srovnávací studie, která se zabývá dopadem poškozeného životního prostředí na dětské zdraví. Výzkum provádí Světová zdravotnická organizace spolu s univerzitou v Udine v Itálii. Celý text zprávy bude zveřejněn na konferenci v Budapešti.
Podle výsledků je olovo nejdůležitější ze škodlivých látek, které poškozují zdraví dětí. V roce 2001 se předpokládané procento dětí z evropských měst, které mají zvýšené hodnoty v krvi (přesahující 1 miligram v jednom mililitru krve) pohybovalo od 0,1 % až k 30,2 %. Podle WHO 15 až 18 milionů dětí v rozvinutých státech žije v prostředí, které dlouhodobě poškozuje jejich mozek otravou olovem. Nebezpečí pro dětské zdraví představují i ostatní chemické látky, včetně sloučenin rtuti, PCB, dioxiny, pesticidy nebo benzeny.
Marc Danzon, ředitel evropské pobočky WHO, říká: "Důkazy prokazují, že omezíme-li škodlivé působení olova, zachráníme dětem jejich intelektuální potenciál. Jsme schopni přijmout taková opatření, která ochrání naše děti před působením olova i dalších nebezpečných látek z prostředí. Ve zprávě Světové zdravotnické organizace stojí: "Zatímco cílená prevence je klíčem ke zvládnutí známého nebezpečí, bezepčností prevenci musí aplikovat v případě, kdy si nejsme jisti možnými následky. Musí být uvedeny v život co nejdříve, kdy můžeme zachránit miliony životů, jenže od nás se očekává nejdříve konkrétní důkaz, než je možné začít s opatřeními.
Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 25. 03. 2004
reklama