https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/bbc-znecistene-prostredi-poskozuje-intelektualni-schopnosti-mestskych-deti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Znečištěné prostředí poškozuje intelektuální schopnosti městských dětí

5.4.2004 14:09 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Znečištěné životní prostředí ve většině zemí Evropy poškozuje zdravý vývoj dětí daleko více než se doposud myslelo, říkají vědci. Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že zatímco se nepředpokládalo u dětí zvýšené množství olova, průzkumy ukázaly, že až 30 % dětí žijících v městských oblastech vykazuje zvýšený obsah olova v krvi. Podle lékařů je potřeba okamžitě začít se zlepšováním prostředí a klást důraz především na zdraví a bezpečí obyvatel. To podle WHO až dosud průmysl a princip volného trhu zcela ignoroval.
 

Závažné upozornění zaznělo na setkání evropských delegátů WHO na Maltě, kteří se zde připravovali na konferenci na ministerské úrovni na téma životní prostředí a zdraví, která proběhne pod názvem Budoucnost pro naše děti v červnu v maďarské Budapešti. Na Maltě lékaři představili předběžné výsledky srovnávací studie, která se zabývá dopadem poškozeného životního prostředí na dětské zdraví. Výzkum provádí Světová zdravotnická organizace spolu s univerzitou v Udine v Itálii. Celý text zprávy bude zveřejněn na konferenci v Budapešti.

Podle výsledků je olovo nejdůležitější ze škodlivých látek, které poškozují zdraví dětí. V roce 2001 se předpokládané procento dětí z evropských měst, které mají zvýšené hodnoty v krvi (přesahující 1 miligram v jednom mililitru krve) pohybovalo od 0,1 % až k 30,2 %. Podle WHO 15 až 18 milionů dětí v rozvinutých státech žije v prostředí, které dlouhodobě poškozuje jejich mozek otravou olovem. Nebezpečí pro dětské zdraví představují i ostatní chemické látky, včetně sloučenin rtuti, PCB, dioxiny, pesticidy nebo benzeny.

Marc Danzon, ředitel evropské pobočky WHO, říká: "Důkazy prokazují, že omezíme-li škodlivé působení olova, zachráníme dětem jejich intelektuální potenciál. Jsme schopni přijmout taková opatření, která ochrání naše děti před působením olova i dalších nebezpečných látek z prostředí. Ve zprávě Světové zdravotnické organizace stojí: "Zatímco cílená prevence je klíčem ke zvládnutí známého nebezpečí, bezepčností prevenci musí aplikovat v případě, kdy si nejsme jisti možnými následky. Musí být uvedeny v život co nejdříve, kdy můžeme zachránit miliony životů, jenže od nás se očekává nejdříve konkrétní důkaz, než je možné začít s opatřeními.

Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 25. 03. 2004


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist