https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/index-ve-srovnani-zivotniho-prostredi-v-eu-se-cr-posunula-z-22.na-19.misto
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo

16.4.2025 17:42 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stav životního prostředí v Česku se ve srovnání se zeměmi EU zlepšuje. Zatímco v letech 2023 i 2024 obsadilo Česko v tomto hodnocení 22. příčku, letos se v unijním srovnání posunulo na 19. místo. Vyplývá to ze srovnání Indexu prosperity a finančního zdraví, který ČTK poskytla Česká spořitelna a projekt Evropa v datech. Nejlepší stav životního prostředí stejně jako v předchozích ročnících vykazuje Švédsko. Trojicí s nejhorším životním prostředím v EU zůstává Irsko, Kypr a Řecko.
 
Ačkoli podle dat Eurostatu celkové emise skleníkových plynů na obyvatele v Česku v průběhu let klesají, stále jde o jeden z indikátorů, ve kterém si země vede nejhůře. Česko zůstává šestým největším producentem skleníkových plynů na obyvatele v EU, a to i přesto, že hodnota meziročně klesla z 10,16 tuny ekvivalentu oxidu uhličitého na 9,25 tuny.

"Největší pokles emisí v Česku je zaznamenán v energetice díky postupnému odstavování uhelných elektráren a přechodu na obnovitelné zdroje," uvedla Barbora Kočí z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ve výrobě se uhlíková stopa snižuje vlivem zapojení efektivnějších technologií.

Výraznějšího zlepšení dosáhlo Česko podle údajů Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) u emisí z lesů a půdy vznikajících vlivem lidské činnosti během jejich obhospodařování. Zatímco ve všech předchozích ročnících ČR v tomto ukazateli dopadla nejhůře z celé EU, letos si polepšila na 22. místo. "Hodnota mezi lety 2021 a 2022 klesla z 8358 na 3378 tisíce tun ekvivalentu CO2 vyprodukovaných emisí. Lesy a půda jsou tak u nás pro prostředí menší zátěží než v Irsku, Německu, Finsku, Lotyšsku a Nizozemsku," upozornila analytička Evropy v datech Hana Vincourová.

V konkrétních sektorech, kde emise vznikají, si Česko vede dobře zejména v dopravě a skladování. Podle Eurostatu je v tomto směru s hodnotou téměř 1287 kilogramů emisí na osobu třetí nejlepší v EU. Méně skleníkových plynů na obyvatele produkují pouze Rumunsko a Slovensko. Naopak negativní trend přetrvává u emisí z průmyslu. I přes postupně klesající hodnoty škodlivin vypouštěných do ovzduší se Česko letos umístilo na 19. příčce, což potvrzuje dlouhodobě slabé výsledky v tomto sektoru.

Stejně jako v minulém ročníku zůstávají pro Česko problematické také emise z vytápění domácností. Přestože meziročně klesly z 836 na necelých 744 kilogramů skleníkových plynů na osobu, v rámci EU produkuje při vytápění méně emisí 21 členských států.

V Česku klesá počet úmrtí způsobených znečištěným ovzduším. V roce 2021 zemřelo v důsledku špatné kvality ovzduší 81 osob na 100 000 obyvatel, v roce 2022 tento počet klesl na 65. Díky tomu si Česko polepšilo v unijním srovnání z 20. na 18. místo. Zatímco v roce 1999 socioekonomické náklady, které souvisejí se znečištěným ovzduším, v Česku přesahovaly 13 procent hrubého domácího produktu (HDP), podle posledních dostupných dat činily šest procent HDP. "I přes toto zlepšení se stále řadíme k zemím, kde jsou náklady spojené se znečištěným ovzduším nejvyšší," doplnila analytička České spořitelny Tereza Hrtúsová.

Podíl suché půdy na území Česka byl v roce 2023 11. nejlepší v EU. Podle EEA se sucho dotýkalo jen 0,27 procenta půdy. "Výskyt sucha se samozřejmě výrazně proměňuje mezi jednotlivými roky, a rok 2023 byl v Evropě prostě méně suchý,“ poznamenal ředitel hydrologie ČHMÚ Jan Daňhelka.

V Česku pochází podle dat Eurostatu z obnovitelných zdrojů méně než pětina vyrobené energie. Meziročně se tento podíl zvýšil o necelého půl procentního bodu na 18,59 procenta, což přineslo podprůměrnou 19. příčku.

Index prosperity měří a analyzuje prosperitu Česka a porovnává ji s ostatními evropskými zeměmi. Index pojímá prosperitu nejen jako souhrn ekonomických ukazatelů, ale měří ji také z hlediska kvality života a ukazatelů, jako jsou sociální soudržnost, zdraví populace, kvalita vzdělání, bezpečnost, dostupnost bydlení nebo podmínky pro podnikání.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

16.4.2025 18:58
Další důkaz neschopnosti Fialovy vlády, nejhorší v historii.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.4.2025 07:06 Reaguje na Pavel Hanzl
děkuji za potvrzení, že v ČR je národním sportem nadávat na kteréhokoliv premiéra z kterékoliv strany či hnutí....


Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.4.2025 07:10
nejsme na závodech... každý má své možnosti a vize. Jako jedna z nejprůmyslovějších zemí ty hodnoty vyšší budou.

Teda do té doby, než Brusel nezničí vše a dotace Číně.
Odpovědět
va

vaber

17.4.2025 07:54
Jak asi odborníci z České spořitelny a projektu Evropa v datech, došli k takovým číslům. To vypočítali, změřili nebo si vycucali z prstu. Všechny metody jsou stejně kvalitní, když předem vím jaký musí být výsledek.
Mohli by napsat i jména neboštíků ,kteří zemřeli na následky špinavého prostředí. Aby to bylo důvěryhodné.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist