https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/intersucho-pudni-sucho-je-v-petine-cr-extremni-do-vikendu-se-v-horku-rozsiri
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Intersucho: Půdní sucho je v pětině ČR extrémní, do víkendu se v horku rozšíří

30.6.2025 18:40 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pxhere
Vzhledem k horkému počasí bez dešťů v posledních dnech se v Česku značně rozšířilo půdní sucho do hloubky jednoho metru. Na pětině území už odborníci sledují extrémní sucho, na dalších deseti procentech výjimečné sucho a bez sucha už je jen zanedbatelná část území. Vyplývá to z aktuálních údajů projektu Intersucho. Situace se má ještě zhoršovat do konce týdne a až potom je pravděpodobnost, že by se situace mohla zlepšit. S horkem a suchem souvisejí i další problémy, jako je značné riziko šíření požárů či riziko pro chovatele skotu a ryb.
 
Sucho, jehož míru odborníci určují jako poměr aktuálního stavu zásoby vody v půdě a průměrné zásoby za roky 1961 až 2015, je nejhorší na jihovýchod od Prahy směrem do jižních Čech, na Vysočinu a do východních Čech, v jižním cípu jižní Moravy, na jihovýchodní Moravě a na dalších menších územích. Podle předpovědí by se měly tři nejhorší stupně sucha ze šesti rozšířit do víkendu na celé území Česka.

Současné počasí také zvyšuje riziko šíření požáru. Podle webu FireRisk už je dnes vysoké riziko (nejvyšší stupeň) především v rozsáhlé oblasti středních, severních Čech a částečně východních Čech a částečně také na jižní a jihovýchodní a severní Moravě. Ve čtvrtek hrozí nejvyšší riziko šíření požárů navíc i v západních Čechách a ve značné části Moravy. Výrazněji má ustoupit požární riziko až o víkendu, kdy by mohly přijít srážky. Velkou roli přitom nebude hrát v požárním riziku vítr, foukat má málo.

Horko a sucho je rizikem i pro skot a pro ryby v rybnících. Míru rizika předpovídají vědci na webu AgroRisk a ta poroste úměrně zvyšujícím se teplotám do čtvrtka. Upozorňují chovatele, aby mohli včas přijmout opatření, jež zabrání poškození chovů. Zatímco riziko tepelného stresu pro skot se odvíjí od teploty vzduchu, riziko pro ryby od teploty v rybnících. Voda se přitom otepluje pomaleji a stejně tak se posléze pomaleji ochlazuje. Před vysokým rizikem (druhý nejvyšší stupeň) stresu pro skot varují odborníci ve středu ve středních Čechách na sever od Prahy a v Poohří, ve čtvrtek pak ve velké části Moravy a také na východ od Prahy v pásu až do východních Čech. Při vyšších teplotách klesá užitkovost dojnic a jsou náchylnější k výskytu zánětu mléčných žláz.

Riziko vysokých teplot nepříznivých pro ryby v rybnících bude nejvyšší ve čtvrtek. Jde o druhý nejvyšší stupeň rizika, který odborníci předpovídají pro většinu území republiky s výjimkou Vysočiny a podhorských a horských oblastí na severu Čech a Moravy. V okolí Prahy dokonce varují před mimořádným rizikem. Na velké části území má přetrvávat druhý nejvyšší stupeň rizika i v pátek a především na Moravě i o víkendu. Vodohospodáři už přitom o víkendu hlásili první úhyny ryb, které souvisejí s vysokou teplotou, suchem a z toho plynoucím nedostatkem kyslíku ve vodě.

Další týden by měl být podle aktuálních modelových předpovědí chladnější a rizika spojená s vysokými teplotami by měla ustoupit. U množství srážek panuje nejistota, ale pršet pravděpodobně bude.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

30.6.2025 19:28
Když jsem byl kluk, byly ročně třeba tři, čtyři, nebo taky žádný tropický den. Po sotva generaci jich bývá normálně klidně přes dvacet. A letos to vidím zas na rekord, jako každý ostatně rok. Co to znamená, by měl pochopit každý, ovšem co s tím, ví jen grýndýl a ten jede zoufale pomalu.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

30.6.2025 21:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale prdlajs. S přibývajícím věkem se paměť zhoršuje. Na začátku devadesátek s prvním červencem nastoupila tropická vedra přes 35 stupňů a trvala týden, jako dnes.Na konci sedmdesátých let po dva roky léto doslova propršelo. A tak je to pořád. Vůbec není vyloučeno, že deštivé periody se opět vrátí a zase budou lidé nadávat, že všechno shnije. Příroda si to srovná a my jsme jí úplně u prd...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.7.2025 07:37 Reaguje na pavel peregrin
Paměť se mi samozřejmě zhoršuje, ale statistice nikoliv:

V minulosti (např. 1961–1990):
Průměrný počet tropických dní ročně:
V nížinách (např. Praha, Brno): 3–5 dní ročně
V chladnějších oblastech (např. Vysočina): 0–2 dny ročně
Tropické dny byly vzácné a spíše výjimečné.

Dnes (např. období 1991–2020 nebo po roce 2000):
Průměrný počet tropických dní ročně:
V nížinách (např. Praha, Brno): 15–25 dní ročně
Lokálně (např. jižní Morava): i 30+ dní v extrémních letech
Např. v roce 2015 nebo 2018 byly zaznamenány rekordní počty tropických dní (někde přes 40 dní). Zdroj AI.

Podívejte se na JAKÝKOLIV graf vývoje světových teplot.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.7.2025 07:42 Reaguje na pavel peregrin
Konkrétně – meteorologická stanice Brno
K dnešnímu datu (30. června 2025) celkem 7 tropických dní
chmi.cz+6
A to máme začátek léta. Pořád vám nic nedochází? Fakt ne?
Odpovědět
PE

Petr Elias

1.7.2025 09:37 Reaguje na pavel peregrin
A co kdyby ses pavlíku podíval na nějakou statistiku, co? :)

https://www.infoviz.cz/graphic.php?ID=401
Odpovědět
va

vaber

1.7.2025 08:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Mimořádně souhlasím s Hanzlem, blížíme se k teplotám ,kdy příroda už nemůže řádně fungovat.
Grýndýl to ,ale nenapraví.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.7.2025 10:16 Reaguje na vaber
Dobře, máte ale jiné řešení? Pokud vím, tak NIKDO na celém světě nic lepšího nevymyslel. Na to byste doastal tutově Nobelovku.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

2.7.2025 14:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Co takhe finanční prostředky nepálit na grýndýl, ale použít je na přispůsobení změně klimatu. Než lividovat ekonomiku EU ji raději nastartovat, ať generuje zase ty prostředky jako v minulosti, kdy se Evropani mohli začít ekologii věnovat. V Africe, Asii v řekách tečou místo vody sračky rovnou do moře a i kdyby se celá Evropa od zítra zcela vylidnila na globální klima to bude mít nulový vliv.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.7.2025 17:04
Změnu klimatu neovlivní EU se svými pár % produkce CO2, ale může ovlivnit
kvalitu půdy, aby lépe a déle zadržovala vodu z přívalových srážek, které
nyní pouze odtékají a navíc páchají škody. Schází nám v půdě stále více
organická hmota a půda ji leckde už ani nezná. Kdysi se půdě organika
nejen vracela, ale taky přidávala z míst, kde ji bylo nadbytek. Kdo to
dělá stále, tak dopady absence srážek jsou u jeho půdy menší, než u toho,
kdo slámu spaluje, hnůj prodává a nebo ho a jinou biomasu zplynuje.
A pak tu je možnost regulace vodního režimu meliorací jak odvodněním,
tak reverzním zavodněním ze zásobního prostoru přehrad zachycujících
přívalové srážky. Nejjednodušší je ale NICNEDĚLÁNÍ a neustálé kecy
popírající praxi desítek generací předků. Mé 110 let staré drenáže
drží vodu v půdním sloupci na přibližně stejné výšce a půdě neustále
doplňuji organiku. Všude kolem lidem usychají vyholené trávníky a mi
se zelená celá zahrada s bramborami, zeleninou a taky vyšší tráva.
Od sousedů beru do svého kompostu posekanou trávu i spadané listí
a ještě občas přivezu kompost odjinud. Tak se bráním půdnímu suchu!
A co vy ekologisté topící slámou a zplynující hnůj a biomnasu?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist