Liberec poskytl patronát na úvěr 250 milionů korun pro dopravní podnik
Patronátní prohlášení požadovala Komerční banka. Podle Kittnera to je specifická podmínka pro poskytnutí úvěru. Na základě této záruky poskytne banka lepší podmínky pro úvěr, který dopravní podnik potřebuje na nákup nízkopodlažních autobusů a na dokončení rekonstrukce vozovny pro tramvajové vozy. "Město se zaváže, že po dobu čerpání úvěru nesníží dopravnímu podniku podíl na kapitálové vybavení, který činí ročně 50 milionů korun," upřesnil Kittner.
Stoprocentním vlastníkem Dopravního podniku města Liberce se základním jměním 344,38 milionu korun je město Liberec. To letos na jeho provoz letos uvolnilo 100 milionů korun. Dalších 54,178 milionu z městského rozpočtu je určeno na dostavbu vozovny a nákup nových vozů.
Podle ředitele dopravního podniku Josefa Eberta dosáhnou investice do modernizace vozového parku letos a v průběhu dalších dvou let 192 milionů korun. "Chceme koupit celkem 30 nízkopodlažních autobusů Karosa. Prvních deset začne v Liberci jezdit do konce letošního roku," řekl Ebert. Dodal, že podnik nedostal od státu požadovanou dotaci, a proto si musel vzít dlouhodobý úvěr.
Liberecký dopravní podnik má dnes 86 autobusů a 59 tramvají a jen třetina z toho je modernizovaná. Některé autobusy jezdí více než 10 let. "Nebudeme už investovat do jejich celkové rekonstrukce a raději koupíme autobusy nové. Mají větší kapacitu a jsou pohodlnější," řekl mluvčí podniku Martin Čulík. Dodal, že v některých částech Liberce bude nutno upravit nástupní ostrůvky, aby je mohli využívat vozíčkáři a tělesně postižení.
Za posledních pět let investoval liberecký dopravní podnik do vozového parku a rekonstrukce provozního areálu více než 1,54 miliardy korun. Na nákup a modernizaci autobusů a tramvají vynaložil přes 275 milionů korun.
reklama