https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/lide-si-na-obnovu-zahrad-po-tornadu-rozdeli-z-grantove-vyzvy-pres-2-5-mil.kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé si na obnovu zahrad po tornádu rozdělí z grantové výzvy přes 2,5 milionů korun

11.11.2021 01:11 | BRNO (ČTK)
S konzultacemi k zahradám pomáhalo lidem také 11 dobrovolníků-projektantů ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Ilustrační foto
S konzultacemi k zahradám pomáhalo lidem také 11 dobrovolníků-projektantů ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Ilustrační foto
Foto | Lubomirkin / Unsplash
Nadace Partnerství a organizace Člověk v tísni domácnostem na jihu Moravy na obnovu zahrad po tornádu rozdělí přes 2,5 milionu korun. Peníze z grantové výzvy získá 73 rodin a jednotlivců, uvedl mluvčí nadace David Kopecký. O další peníze budou moci lidé žádat od 6. prosince do února 2022.
 

Ve výzvě pro jednotlivce mohli lidé z Lužic, Hrušek, Moravské Nové Vsi, Mikulčic a Hodonína žádat 5000 až 50 000 korun na nové stromy a keře. "Od spuštění výzvy se denně ozývalo velké množství zájemců. Pro zaručení odborné kvality a krajinářsky vhodné obnovy zničených zahrad a sadů jsme využili nabídky krajinářských architektů a zahradních designerů, což celý proces přípravy žádostí velmi zrychlilo. Někteří žadatelé si žádost zpracovali sami, jiným byla poskytnuta asistence telefonicky nebo přišli do naší kanceláře, s jinými žadateli jsme žádost zadávali společně on-line," uvedl lokální koordinátor Člověka v tísni pro klimatické změny Roman Klecker.

S konzultacemi k zahradám pomáhalo lidem 11 dobrovolníků-projektantů ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. "Poškozené zahrady jsou v různém stavu, stejně jako nemovitosti. Na většině zahrad je alespoň částečně ještě složen stavební materiál, suť je vesměs odklizena, až na drobné úlomky a střepy. Část zahrad byla zhutněna těžkou technikou jako bagry a vojenská auta," popsala zkušenosti z terénu krajinářská architektka Jitka Vágnerová. Doplnila, že na některých zahradách zůstaly neošetřené ovocné stromy a přetrhané vedení. Zcela podle ní chybějí větší stromy, nebo jsou výrazně poškozené.

Tornádo na Břeclavsku a Hodonínsku poničilo v závěru června v několika obcích asi 1200 budov, z toho 200 jich muselo jít k zemi. Zemřelo šest lidí. Materiální škody byly v miliardách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist