Moravský Krumlov chce sám rozhodovat o ceně vody, vystoupí ze svazku
Pro vystoupení je nutné vypořádat vzájemné investice do infrastruktury a převedení technického zázemí do majetku města. "Po nás bude chtít svazek 36 milionů korun. Peníze, které budeme chtít po svazku, se vypočítávají," řekl Třetina.
Svazek vznikl už v roce 1993 při privatizaci státního podniku. "Je nesporné, že svazek obcí byl do určité doby pro členské obce přínosem, ale nyní je jeho činnost spíše kontraproduktivní. Jako členská obec máme velmi omezenou možnost ovlivňovat rozhodování svazku o správě a rozvoji vodohospodářské infrastruktury, majetkových záležitostech, nakládání s finančními prostředky a v neposlední řadě i cenové politice v oblasti vodného a stočného," píše se v materiálu, kteří dostali zastupitelé před jednáním.
Letos stojí vodné a stočné 87,49 koruny, což je krajský nadprůměr. Ze srovnání s obcemi, které mají 3000 až 10.000 obyvatel, vychází Moravský Krumlov značně nepříznivě. Mezi 15 vybranými obcemi, které nejsou členy žádného svazku, vychází nejhůře, tj. má nejdražší vodné a stočné. Navíc podle výhledu svazku je reálný poměrně strmý růst cen. Podobného scénáře se bojí i některé obce například ve svazku na Znojemsku, kde je aktuální cena prakticky shodná.
Podle právní analýzy by se měla cena po vystoupení ze svazku snížit. "Obec převezme plnou odpovědnost za svou infrastrukturu a za zajištění vodohospodářských služeb," píše se v analýze. Jak obec zajistí zásobování vodou a nakládání s odpadními vodami, se rozhodne sama. V úvahu přichází provozování pomocí městské firmy či vysoutěženého provozovatele.
Podle analýzy by město mohlo členství ukončit k 1. lednu příštího roku. Počítá se i s možnými obstrukcemi ze strany svazku, přesto by však nemělo nic vystoupení města bránit. Aktuálně je členem svazku 123 obcí převážně z Třebíčska a ze Znojemska a také několik obcí ze Žďárska.
mei mha
reklama