Mikrobiální zoo v metru: Vědci zkoumali, jaké bakterie s námi cestují
Hongkongské metro, to je celkem 218 kilometrů jedenácti linek a 159 stanic. Každý den odbaví 4,6 milionu pasažérů, což z něj činí jeden z nejvytíženějších (a pro někoho možná překvapivě také nejvýnosnějších) dopravních podniků světa. Metrem se ale nevozí jen lidé. Každý den na svou pouť podzemím vyráží i bakterie a mikroorganismy. Mikrobiolog Gianni Panagiotou z Institutu Hanse Knoella v Německu byl zvědavý, jak tohle mikro-metro společenstvo vlastně vypadá a jestli z jeho existence neplynou nějaká rizika pro cestující.
Za jízdy se pevně držte!
Jak to zjistit? Najal si šest dobrovolníků, od kterých chtěl vlastně jediné: aby si před nástupem do vagónů metra pořádně umyli ruce a poskytli tak nezkreslený vhled do mikroskopického světa. Pak už se jen museli pořádně držet. Tedy přesněji, projet každou linkou a přitom podle situace třicet minut nepustit ruce ze sedadla, opěrátka, madla nebo držadla. Po každé takové etapě jim Panagiotou provedl stěr mikrobiálních kultur z dlaní, dobrovolníci se znovu umyli a vyrazili na další cestu. Za několik dní tak projezdili všechny existující linky hongkongského metra křížem krážem v nejrůznějších hodinách.
Mikrobiolog tak získal s pomocí rozboru DNA setřených vzorků velmi plastický obraz toho, co se v metru vlastně odehrává. „Ráno hostí každá linka metra svá specifická společenstva bakterií,“ popisuje Panagiotou. „Poznáte tedy, že jedete z Hung Hom do Tuen Mun, protože se na této lince vyskytuje abnormální množství bakteriálních kultur spojených s ovocem a zeleninou. Na trase se totiž nachází několik významných tržišť.“ Linka Shing Mun je „typická“ mikrobi akvatického původu, protože její část vede tunelem s poloslanou brakickou vodou. A Západní lince, která si cestu razí horami, potkáte mikrobi, kteří jsou výskytem obvykle vázáni k vyšším nadmořským výškám.
Toho madla se vlastně dotkl každý
Unikátní kultury se ale v průběhu mísí, jak pasažéři přestupující mezi linkami. „V průběhu dne se stávají společenstva více uniformní a k večeru už plně dominují běžné univerzální druhy, žijící na rukách lidských přenašečů.“ Drtivá většina z nich není škodlivá a odráží spíše návyky svých lidských přenašečů. Třeba to, jestli mají domácí mazlíčky. Pravda, narazíte i na Propionibacterium acnes, která vyvolává akné. Ale s tím si váš imunitní systém poradí. Mnohem méně příjemné setkání nabízí zlatý streptokok. Přenáší jej například lidé s atopickým ekzémem, a pokud náhodou máte na dlaních otevřenou ranku nebo záděrku, může to pro vás být už docela vážné riziko.
„Zatímco ráno jsme zaznamenávali zlatého streptokoka jen v jednotlivých případech, k večeru už byl přítomen ve 24,1 % setřených vzorků,“ dodává Panagiotou. „Rozhodně bychom ale nechtěli pasažéry děsit. Hongkongské metro patří mezi jedno z nejčistších na světě. Naším cílem bylo odhalit, jak může architektura města ovlivnit výskyt konkrétních bakterií na různých linkách, a jak se tyto bakterie mohou šířit. Závažné patogeny ani mikroorganismy rezistentní vůči antibiotikům jsme nezaznamenali. Jen musíte počítat s tím, že na konci dne nese každé držadlo mikrobiologické stopy po všech milionech pasažérů.“
reklama