https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nelegalni-ferraty-v-ceskem-stredohori-rusi-hnizdici-sokoly
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nelegální ferraty v Českém středohoří ruší hnízdící sokoly

20.3.2020 00:27 (ČTK)
V Českém středohoří vznikly nelegální ferraty.
V Českém středohoří vznikly nelegální ferraty.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Václav Sojka / Národní park České Švýcarsko
V Českém středohoří vznikly nelegální ferraty. Jedna zajištěná cesta ve skalnatém terénu je poblíž hnízdiště vzácných sokolů. Ochránci přírody žádají návštěvníky, aby tyto cesty nepoužívali. Včera o tom informoval mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Ondřej Nitsch.
 

První nelegální cesta vybavená mj. jisticím lanem vznikla bez vědomí úřadů a odborníků v přírodní rezervaci Vrabinec nedaleko Těchlovic. Agentura zahájila v tomto případě přestupkové řízení.

Druhá ferrata je na Kozím vrchu. Právě toto místo si nyní vybral ke hnízdění pár kriticky ohroženého sokola stěhovavého. Jde o jeden ze tří známých párů tohoto dravce, který v současné době hnízdí v přirozeném prostředí skal údolí Labe na území Českého středohoří.

"Ferraty budované bez souhlasu orgánů ochrany přírody výrazně zasahují do přirozeného prostředí vzácných druhů, především ptáků, které ohrožuje jak samotná výstavba ferrat, tak zejména jejich následný provoz. Ferraty zároveň esteticky narušují krajinné dominanty. Žádáme potenciální návštěvníky, aby ferraty na Kozím vrchu i Vrabinci nepoužívali," uvedl Petr Kříž, ředitel regionálního pracoviště Správy CHKO České středohoří.

Samice sokolů jsou na počátku hnízdění a zejména při snášení a líhnutí vajec jsou velmi citlivé. Při pocitu ohrožení hnízdo nezřídka opustí. Velmi stresující je pro ně podle ornitologů pohyb turistů a horolezců v blízkosti jejich hnízda a nad jeho úrovní. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny proto každoročně uzavírají řadu míst, aby zajistili klid hnízdícím sokolům. V Českém středohoří se to týká Průčelské rokle nedaleko Brné nad Labem, kde je úspěšnost hnízdění sokolů především kvůli rušení nízká. Kvůli ferratě bylo nutné letos uzavřít i okolí hnízdiště na Kozím vrchu. V České republice se obecně kvůli neukázněným návštěvníkům hnízdění sokolů na přirozených skalních hnízdištích příliš nedaří.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR podle Kříže rozhodně nehodlá blokovat rozvoj sportovních aktivit v chráněných územích. "Sportovci nezřídka velkou měrou přispívají k aktivní ochraně významných lokalit. Je však třeba, aby své záměry konzultovali a realizovali v souladu se zákony a dle odborných doporučení," uvedl Kříž.

Okolí hnízdišť na Kozím vrchu a v Průčelské rokli jsou aktuálně uzavřena páskou a vyznačeny cedulemi. Uzavírka obou území potrvá do 30. června.

Další páry sokolů hnízdí každoročně na severu Čech v průmyslových areálech na vysokých stavbách.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

20.3.2020 12:06
Jako to je takový problém to železářství vytlouct? Obecně u lezení platí, že pokud je cesta vytvořena v rozporu s pravidly ČHS a je rozhodnuto o jejím odstranění (na základě rozhodnutí Svazu a OVK), tak to prostě správce oblasti vytluče a je to.

Tady někdo nabuší v CHKO ferratu a Správa vyzývá návštěvníky aby po ní nelezli a to je všechno? No to určo pomůže.
Odpovědět
JH

Jiří Hušek

20.3.2020 14:23 Reaguje na Svatá Prostoto
Na rozdíl od vás to tak primitivně nevidím. Předpokládám, že jste ferratu už někdy viděl a chápete, že odstranit tu hromadu šrotu pevně přikotvenou do skály není tak snadné jako ukroutit dva borháky na sportovní lezecké cestě. Ferrata není horolezecká cesta, ČHS se od ferátistů distancuje, ergo OVK nemá žádné formální právo ve věci rozhodovat ani konat. Pozice ochrany přírody taky není tak prostá - jednak ty dráty jsou něčí majetek a i když si ho tam odložil nelegálně, je komplikované s ním nakládat (právníci by to určitě "vysvětlili"), pozemky někomu patří (Lesy ČR?), takže cokoli tam třeba dělat, pak v součinnosti s vlastníkem. Dále OP nemá vlastní zaměstnance certifikované pro práci nad volnou hloubkou (kromě speciální čety zde územně nepříslušné Správy NP České Švýcarsko), práce by bylo třeba zadat specializovanému dodavateli a slušně zaplatit - takže mimo jiné sehnat peníze, které aktuálně nemusejí být k dispozici. Jak vidno, věci nejsou tak prosté, jak se zdají, jakkoli čistě osobně se taky stavím za rychlé a radikální řešení, tedy odstranění drátu a třeba i guerillovým způsobem. Ale, proboha, rozhodně ne v době, kdy tam hnízdí sokoli! Ta výzva k nevstupování na ferratu (a v případě vstoupení s pořádným flastrem) je tak opravdu jedinou možností - nejméně do června, až hnízdění skončí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.3.2020 16:53 Reaguje na Jiří Hušek
Obecně vám rozumím, ale měl bych k tomu dvě věci. První je, že ty ferraty tam asi nejsou pár dní, tedy Správa CHKO už jistý časový prostor měla. Druhá je, že i když budu akceptovat vámi zmíněné obtíže při odstraňování celé ferraty, tak by neměl být problém odstranit min nástup na ferratu, což by se dalo učinit i bez nějakého negativního vlivu na hnízdící dravce. Jediný problém bych viděl v tom, kdyby ta ferrata byla vybudována se souhlasem vlastníka příslušného pozemku, tam by ten proces odstranění mohl být náročnější.

Celkově je to ale smutným důkazem neschopnosti státní správy řešit problémy důrazně a bez zbytečného odkladu. Skutečné a závažné. Když se člověk vedle toho podívá na akčnost v jiných případech ... https://www.novinky.cz/krimi/clanek/tabornici-ktere-vyhmatl-dron-v-brdech-dostali-pokutu-40307855 ... tak si říká něco ne zrovna lichotivého.
Odpovědět
JH

Jiří Hušek

20.3.2020 19:00 Reaguje na Svatá Prostoto
Když to vezmu odzadu, tak s těmi "táborníky" v Brdech mám podobný problém jako vy. Příliš mi to připomíná zbytečnou policejní šikanu, osobně si myslím, že k přestupku ani nedošlo a mrzí mě, že to ochrana přírody nakonec řešila tou pokutou. Souhlasím i s možností odstranit nástupovou část ferraty, ovšem s výhradou, že neznám konkrétní situaci na místě a nevím, jestli by tam nějaký malý zásah do trasy byl dostatečně efektivní (jestli nejde nástup obejít atd.). Naopak vím, že budování ferraty v podání Karla Běliny je otázka dnů nebo několika málo týdnů a Správa CHKO opravdu nemá časový prostor a lidi na to, aby byli permanentně všude (CHKO České středohoří má přes 1000 km2 a pomalu pět desítek rezervací). Dokážu si představit, že to pro ně byla opravdu novinka, kterou se dověděli někde z veřejných zdrojů nebo právě při monitoringu hnízdění toho už zmiňovaného sokola.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.3.2020 19:20 Reaguje na Jiří Hušek
To dělal taky Bělina? Tak to beru, že to nestihli. To prostě ... škoda slov.

Jinak jak jsem psal, hodně by záleželo na vlastníkovi pozemku a jeho přístupu. Pokud je negativní, lze ledacos, pokud mu Bělina vyprávěl pohádky jak mu z toho udělá druhé Dolomity, tak to bude složitější, to ano.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist