https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/np-sumava-otevre-sovi-voliery-v-borovych-ladach-kvuli-pocasi-az-14.kvetna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května

1.5.2024 00:44 (ČTK)
Puštík bělavý - nejvzácnější šumavská sova.
Puštík bělavý - nejvzácnější šumavská sova.
Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
 

Velkokapacitní voliéry jsou v bývalém lomu, který z vrchu kryje speciální síť. "A vzhledem k počasí ji nemůžeme instalovat. Musíme počkat, až sníh roztaje a potom potřebujeme pár dní na přípravu. Proto jsme termín otevření posunuli na 14. května," uvedl Dvořák. Návštěvnické centrum Soví voliéry pak bude v provozu každý týden vždy od úterý do neděle až do konce září.

Národní park Šumava provozuje voliéry od roku 2013. Návštěvníci zde mohou vidět dvě desítky různých sov, které lidé ve volné přírodě těžko spatří. Náklady na vybudování sovince činily osm milionů korun. Přes zimu sovy tráví čas v krytých prostorách záchranné stanice v Klášterci u Vimperka.

Dvořák dodal, že i přes současné zimní počasí se nemění termín zahájení splouvání Teplé Vltavy. Zájemci mohou na úsek řeky s přísnějším režimem ochrany mezi Soumarským mostem a Pěknou vyrazit poprvé 1. května. "Základním pravidlem je výška hladiny v daný den na Soumarském mostě. Pokud budou podmínky splněny, splouvání nic nebrání. Na 1. května už jsou rezervovány termíny na splouvání," uvedl Dvořák. Dodal, že v květnu smí zájemci na řeku jen o víkendech a státních svátcích.

Zákaz splouvání platí ve chvíli, kdy výška hladiny u Soumarského Mostu klesne pod 50 centimetrů. Pokud je stav vody do 61 centimetrů, plavidla musí doprovázet průvodce. Bez něj smí vodáci na Teplou Vltavu ve chvíli, kdy je výška vody nad 61 centimetrů. Při výšce hladiny 50 až 61 centimetrů smí vyjet denně maximálně 63 lodí. U hladiny nad 61 centimetrů může denně na řeku 180 plavidel. Na řeku smí pouze kajaky a kánoe.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist