Průzkum: Podle 80 % obyvatel NP Šumava má ochrana přírody pozitivní přínos pro region
„Jsem opravdu rád, že podle průzkumu je naprostá většina šumavských obyvatel s národním parkem spokojená. Výzkum ukázal, že s národním parkem je na Šumavě spokojených třikrát více místních než nespokojených. Zároveň se tři čtvrtiny dotázaných považují za ochránce přírody,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Těší ho podle jeho slov také silná podpora parku i jeho správy u mladých lidí a jejich dobrá informovanost. „Potvrzuje se, že Češi považují svoji přírodu za důležité bohatství a že to učí i své děti,“ uvedl Hladík.
„Dobrou zprávou pro mě také bylo, že místní vnímají velmi pozitivně dopad ochrany přírody na jejich region (77 % dotázaných), ale zároveň z 66 % vnímají pozitivně i dopad turismu. Je tedy vidět, že ochrana přírody a turismus se nevylučují, naopak mohou jít ruku v ruce,“ dadal ministr Hladík.
Z názorů dotazovaných lidí vyplývá, že zřízení národního parku dává smysl většině obyvatel, a zvláště mladí lidé se o dění v NP zajímají, jsou dobře informovaní a se životem i správou národního parku jsou spokojení. Místní vnímají pozitivně přírodu, vzhled obcí a kvalitu služeb pro turisty. Negativně pak dostupnost práce, ceny a dostupnost základních služeb.
„Zvláštní důraz jsme kladli na neutrální formulace otázek, připravené tak, aby spolehlivě podchytily oceňující i kritické hlasy. Většina obyvatel považuje místní vedení za nejprospěšnější složku pro region. Místní samosprávu vnímá pozitivně 78 % obyvatel, zdejší podnikatelé jsou považováni za prospěšné regionu 68 % lidí, Správa NP je pozitivně vnímána 62 % obyvatel. Pro rezidenty je nejdůležitější ochrana přírody ale i turismus a ekonomický přínos národního parku vnímá pozitivně 67 % obyvatel,“ říká Vojtěch Hündl, ředitel výzkumu PPM Factum.
Přírodní bohatství národních parků a chráněných krajinných oblastí je především výsledkem dlouhodobého hospodářského využívání s respektem k ekologickým podmínkám. Chráněná území však neznamenají jen lepší ochranu biodiverzity, ale také přínos pro regionální rozvoj. Na dobré spolupráci mezi správou parku a jednotlivými obcemi a jejich starosty jsou založené i dobré vztahy s místními obyvateli a veřejností vůbec.
Národní park Šumava je podle ředitele národního parku Šumava Pavla Hubeného důkazem, že se po třech desetiletích a mnohých názorových půtkách ukazuje jako nejatraktivnější a informačně nejobjevnější model postupného uvolňování přírodních procesů – zdivočení. „Návštěvnost roste, lidé si mnohem více užívají přírodu bez pařezů, traktorů a odvozních souprav,“ uvedl.
„Pro mě osobně je velmi motivující informace, že Správu národního parku vnímá pozitivně 62 % místních obyvatel, především pak mladí, kteří jsou dobře informovaní o dění v NP Šumava. Je vidět, že mladí oceňují působení ochrany přírody v národního parku nejen na zdejší společenstva, ale i na své životy," dodal Hubený.
Osobní vztah lidí v regionu k NP a okolní přírodě je velmi pozitivní. Kladnější vztah k NP a přírodě tu mají lidé, kteří do ní chodí pravidelně a zajímají se o dění v NP.
Agentura se ve výzkumu ptala také na to, zda do NP Šumava patří volně žijící vlci. Celkem 61 % dotázaných si myslí, že vlk do národního parku patří, zároveň by ale jejich počet nezvyšovali. Vlky v národním parku nechtějí častěji ženy, nejstarší generace a obyvatelé se základním vzděláním. Častěji jsou to také ti, kteří se o dění v NP příliš nezajímají a mají negativnější postoj k němu.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Michal Uhrovič
2.10.2024 09:50Chránit přirodu, to tu dělají ti zaplacení ekologisti, co ničemu nerozumí.
smějící se bestie
2.10.2024 10:06Radek Čuda
2.10.2024 12:25Bo když vidím dotazy typu "Ochrana přírody je pro obyvatele regionu velmi
důležitá." nebo "NP Šumava mi přináší příjemné přírodní zážitky." ... tak fakt vyloženě vidím, jak někdo odpovídá že na ochranu přírody zvysoka a žít tam je pakárna a hnus.