Veronika Krejčí: Vláda projednala Zprávu o adaptaci ČR na změnu klimatu 2025. Dopady jsou intenzivnější a více ovlivňují ekonomiku
Cílem Zprávy o adaptaci České republiky na změnu klimatu 2025 je shrnout aktuální vývoj v oblasti adaptační politiky státu a po pěti letech vyhodnotit realizaci konkrétních opatření a úkolů stanovených v Národním akčním plánu adaptace na změnu klimatu, který byl schválen vládou v roce 2021.
Zpráva je členěna do tří hlavních částí, které shrnují klíčová zjištění zranitelnosti a rizik změny klimatu k roku 2024, dále stav adaptace na regionální a místní úrovni a samotné vyhodnocení plnění Národního akčního plánu adaptace na změnu klimatu za období 2021–2025. Dokument vychází z analytických podkladů Českého hydrometeorologického ústavu a z ročních monitoringů plnění akčního plánu.
Jedním z hlavních sdělení Zprávy je, že z celkového počtu 322 úkolů akčního plánu je 69,2 % plněno průběžně či splněno, 18,3 % jako plněno částečně a pouze 12, 4 % splněno nebylo.
Pro úspěšnou adaptaci na změnu klimatu je důležitá spolupráce mezi klíčovými hráči, především ministerstvy, úřady a samosprávami, a také významnými správci státního majetku, akademickou sférou a soukromým sektorem. K tomu však zatím v Česku chybí dostatečné odborné personální kapacity ve státní správě, které jsou pro koordinaci adaptace v příslušné oblasti rozhodující, což zpomaluje proces promítání adaptace do koncepčních, rozvojových a plánovacích dokumentů na národní, regionální a místní úrovni.
V některých sektorech, regionech a městech ČR je adaptace na změnu klimatu dosud vnímána jako okrajová agenda. Financování je navíc z velké části závislé na prostředcích z evropských fondů. Řada adaptačních opatření je také závislá na provedení potřebných úprav legislativy, bez nichž nelze potřebné kroky ke zvýšení odolnosti vůči změně klimatu efektivně realizovat.
Vyhodnocení plnění akčního plánu je jedním z hlavních analytických podkladů pro jeho letošní aktualizaci, která bude předložena Vládě ČR ke schválení v listopadu 2025. K přípravě Národního akčního plánu adaptace na změnu klimatu pro období 2026-2030 budou obdobně, jako tomu bylo dříve, založeny tematické pracovní skupiny složené ze zástupců dotčených ministerstev a vybraných resortních organizací, zastřešujících asociací či neziskových organizací a akademické sféry.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |



Online diskuse
Všechny komentáře (30)
Pavel Hanzl
11.5.2025 06:43Jaroslav Řezáč
11.5.2025 08:35 Reaguje na Pavel HanzlTo, že některé oblasti mají větší nadělení vodních srážek není náhoda...Jeseníky stojí jako jediné kopce mezi Panonskými proudy a severní oblasti z rozsáhlých stepí...
Návětrné strany hor jsou vystaveny tomu jevu a to je třeba i ve Frýdlantském výběžku.
Jinak to tipuju na kratší léto s minimem extrémních teplot, tedy v zásadě pod 30, vzhledem ke studenému proudění pocitová teplota bude ještě nižší... to je oblast Jizerských hor, jak to bude v nížinách ví asi jiní usedlíci...
Pavel Hanzl
11.5.2025 20:30 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJá vím, že letošní počasí dost připomíná rok 2015 a tak zcela logicky předpokládám, že i další průběh by mohl být podobný. Zatímco loni to bylo velmi odlišné, bylo chladněji a dost pršelo.

Karel Zvářal
11.5.2025 07:43Tonda Selektoda
11.5.2025 09:30 Reaguje na Karel ZvářalPavel Hanzl
11.5.2025 20:32 Reaguje na Tonda SelektodaHonza Honza
11.5.2025 09:44K zalesňování, zavodňování? To stávající úředníci neví, neumí zorganizovat? Spíše odstranění nadbytečné byrokracie, příkazů, vyhlášek, více svobody. Přestat podporovat to co nefunguje: FV bez akumulace, TČ tam kde nelze dosáhnou topný faktor, elektroauta bez nabíječek a naopak podporovat akumulaci, regulaci adaptaci sítě, zateplení budov.
Když zahrádkář nemá vodu, kope studni, odstraňovat příčinu elektroautem je také správná cesta, ale jaksi, dle selského rozumu až po té studni!
Finance nejsou nekonečné: 400mld/covid, 250 mld/válku, dalších 3,5% rozpočtu na zbrojení, biliony na Green Deal: kde vezmeme peníze? Na stavbu JE, další 2 bloky už nemají zajištěné financování! K tomu ještě peníze na NP, těžba dřeva v bezzásahové oblasti je nepřípustná!
Peníze i na přírodu vezmeme z hospodářství: mohli bychom se třeba stát spoluvýrobci atomových elektráren, domluvit se s Francouzi, Poláky, těmi kteří chtějí stavět a provozovat JE. Podílet se na stavbě a provozu malých modulárních elektráren. Jaká je aktivita vlád v tomto směru?
Také by musela EU mít schopnost se na něčem domluvit, zorganizovat nějak svoji energetiku, hospodářství.
Prostě směrem k federalizaci. Místo toho ale přináší jen další byrokracii, zákazy příkazy. Federalizace v pojetí EU = zákaz JE a elektroauta!
Stačilo by jednat dle prostého selského rozumu, ne s armádou úředníků, tak jak to vede EU.
Dělá to tak Čína a proto se stává vedoucí světovou velmocí.
Jaroslav Řezáč
11.5.2025 10:42 Reaguje na Honza Honza400 mild za kovid nevím, kde jste vzal, ale jedno je jasný, že už to je prožraný a zařadilo se to do dluhu.
250 mild. za válku? přímích podpor a to i formou " nepotřebného" materiálu cca do 100 mild.s podporou muniční iniciativy max. 2x 800 mil.
peníze na obranu nikdo neškrtne nehledě na to, že je schváleno 3% do roku 2030
a tím, jste zase na nule.
Francouzi tendr na dostavbu prohráli, takže smůla jak to vypadá a Polsko si jede svoje aby v regionu vybudovalo dominanci.
Čez má podepsanou spolupráci na vývoji MMR ale Francouzi to nejsou. Tam bych doplnil, že bychom měli taky spolupracovat s ÚJV Řež.
Jaroslav Řezáč
11.5.2025 10:46 Reaguje na Jaroslav ŘezáčTonda Selektoda
11.5.2025 14:09 Reaguje na Jaroslav ŘezáčHonza Honza
11.5.2025 17:26 Reaguje na Tonda SelektodaPavel Hanzl
13.5.2025 09:22 Reaguje na Honza HonzaPavel Hanzl
13.5.2025 09:13 Reaguje na Tonda SelektodaTohle má být naším vzorem? Nestrašte!!!
Evropa je oblast s nejvyšší životní úrovní pro obyčejného člověka a zatěžuje planetu výrazně méně, než odpovídá její ekonomice.
Pojmout prosperitu a úspěch státu jako krysí závod ve vyrábění megatomb plastových krámů, které se stávají okamžitě odpadem, je zcela mylné.
Honza Honza
11.5.2025 17:24 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPolsko si jede svoje: každý v EU si jede svoje a pak to takhle vypadá! Místo inteligentní spolupráce, posunu dopředu, dohodě o společném nákupu surovin, výrazných sankcí proti Rusku, aby měly význam, jen kecy.
Pavel Hanzl
11.5.2025 20:33 Reaguje na Honza HonzaRadek Čuda
12.5.2025 12:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.5.2025 08:32 Reaguje na Radek ČudaKončí svět národních států a vrací se věk říší. (Timothy Snyder) Pokud se Evropa nestane říší (tj.demokratická, ale cetrálně řízená velmoc), bude roztržena a naše země budou zničeny, bo spadneme zase pod Rusko. A Putin není strýček Brežněv a nemá na nás vůbec žádný zájem, nás potřebuje jenom jako prostor v centru Evropy.
Radek Čuda
13.5.2025 11:20 Reaguje na Pavel HanzlTrump ničemu korunu nenasadil, Státy mají svého geopolitického rivala někde jinde, kde, to dojde snad i vám a požadavek na to, aby si byla EU schopna "uřídit" Rusko je jednak zcela pochopitelný, jednak zcela oprávněný. Státy drží jakž takž na uzdě Čínu, tak by EU měla být schopna téhož vůči Rusku. Pokud není, tak je to její ostuda a její problém.
Ten zbytek je úplně mimo ... EU pod nějaké Rusko spadne jen potud, pokud bude chtít, protože jestli jste si nevšiml, tak se to vaše démonické Rusko na Ukrajině plácá na pár kilometrech už tři roky. Je jich skoro 3x míň, ekonomicky se ani s tou stagnující EU nemohou rovnat, takže je to čistě o tom chtít.
Ale jo, když hodláme spasit celosvětové klima a tím si huntovat ekonomiku a jako bonus jsme si sem nechali nakýblovat miliony kulturních obohacovačů, tak holt na zajištění nějaké bezpečnosti už nezbývá čas ani prachy, to dá rozum. Jenže ta vaše federace by s ohledem na to, co vyvádí právě tzv. staré země znamenala akorát tak poslední hřebík do rakve.

Vladimir Mertan
11.5.2025 20:34Počátek Velkého hladomoru se shodoval s koncem středověkého klimatického optima. V letech 1310 až 1330 zaznamenala severní Evropa nejhorší a nejtrvalejší období nepříznivého počasí v celém středověku, vyznačující se tuhými zimami a chladnými, deštivými léty. Příčinou Velkého hladomoru mohla být sopečná událost,[4] snad vulkánu Tarawera na Novém Zélandu, trvající asi pět let.[5][6]
Měnící se charakter klimatu, neschopnost středověkých vládnoucích systémů účinně řešit krize a úrovně populace na historickém maximu znamenaly, že případný výpadek produkce potravin byl prakticky nezvladatelný.[3]
Hladomor
Evropa v roce 1328
Na jaře 1315 začal ve většině Evropy neobvykle vytrvalý déšť. Pršelo celé jaro a léto a teploty zůstávaly nízké. Za těchto podmínek obilí nemohlo dozrát, což vedlo k rozsáhlým neúrodám. Zrní se muselo skladovat doma v nádobách, aby nenavlhlo. Slámu a seno nešlo usušit, takže pro dobytek nebylo krmivo. Ceny potravin začaly stoupat; v Anglii se mezi jarem a létem 1315 zdvojnásobily. V Lotrinsku vzrostly ceny pšenice o 320 %, čímž se pro rolníky stal chleba nedostupným. Nouzové zásoby obilí pro dlouhodobé mimořádné události byly omezeny na královskou rodinu, šlechtu, bohaté obchodníky a církev. Přelidnění vytvářelo velký tlak na výkonnost zemědělství. Dokonce i jen podprůměrné sklizně měly za následek hladovění některých částí populace; v případě neúrody se stala situace neřešitelnou. Lidé začali sbírat jedlé kořínky, rostliny, trávu, ořechy a kůru lesních stromů.[7]
Pavel Hanzl
12.5.2025 07:11 Reaguje na Vladimir MertanA to bylo chladněji pouze o -1.5°C, než dnes. Nedovedu si představit, co by napáchal nárůst globální teploty o +5.7°C do konce století, které reálně hrozí, pokud se nepodaří dekarbonizace.
Vladimir Mertan
12.5.2025 07:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.5.2025 08:49 Reaguje na Vladimir MertanStačí se podívat, kolik bylo za našeho mládí ročně tropických dní. Možná jeden, dva, některé roky žádný. Dnes je jich běžně přes 20. Sám jsem na vlastní oči viděl, jak odtál ledovec Molltal pod Gross Glocknerem za sotva 30 let o 200 metrů na výšku!!!
Pavel Hanzl
13.5.2025 09:26 Reaguje na Vladimir MertanRadek Čuda
13.5.2025 11:23 Reaguje na Pavel HanzlBTW ... vy jste byl vždycky takový plašan a vystrašenec, nebo je to jen nějaký váš projev stařecké demence?
Pavel Hanzl
13.5.2025 16:27 Reaguje na Radek ČudaRadek Čuda
13.5.2025 16:35 Reaguje na Pavel HanzlTakže nějak bylo, nějak bude, navíc jak sám píšete, i když se Evropa může přetrhnout, tak zbytek světa nějaké emise zase až tak netankují, takže nemá smysl si s tím zas tak lámat hlavu.
A my dva budeme stejně dávno pod drnem.
Radek Čuda
12.5.2025 12:20Sice je to tam trochu skryté, ale i tak ... musím paní Krejčí pochválit za upřímnost.
Prostě ve Vršovicích a podobně chtějí víc lidí ...
A tohle ... "Financování je navíc z velké části závislé na prostředcích z evropských fondů." ... je takový malý apel do Letenské, aby jim trochu přisypali.
Kdo by to byl čekal ...