Odborníci na místě havárie cisteren v Hustopečích dokončili stavbu bariéry
Dnes na místě nehody zasahuje 25 hasičů a policistů. "Pracujeme na redukci norných stěn a sorpčních hadů, některé části vyměníme a upravíme ochranná opatření na hladině jezera dle požadavků České inspekce životního prostředí. Využíváme čluny, uniklou látku v případě potřeby zachytáváme sorbentem," uvedla Balážová. Hasiči u jezera nasadili další dvě výkonná čerpadla a dvě statické proudnice, takzvané monitory, pomocí kterých provzdušňují vodu v jezeře. Zařízení vytváří vodní mlhu, což podporuje odpařování benzenu z jezera. "Na břehu od rána do večera nyní pracuje 22 monitorů," podotkla Balážová.
Hasiči v pravidelných intervalech měří v okolí místa nehody koncentrace benzenu v ovzduší, zatím nebyly zaznamenány zvýšené hodnoty. Množství benzenu v nedalekém jezeře číslo 6 kleslo pod přípustný limit. Ve čtvrtek nejvyšší naměřená koncentrace benzenu nepřesáhla osm mikrogramů na litr, limit je 50 mikrogramů. V druhé polovině března odborníci ve vodě z jezera zaznamenali až 400násobné překročení povoleného množství benzenu.
Podzemní vodu, kterou po havárii cisteren kontaminoval toxický benzen, by měly od příštího týdne čistit obří dvacetitunové filtry s aktivním uhlím. Jde o jedno ze zásadních opatření, které navrhla ve svém plánu sanační firma. Souhrn opatření by měla na začátku příštího týdne schválit Česká inspekce životního prostředí. Opatření jsou navrhovaná na několik měsíců, mají stát až 750 milionů korun.
reklama