https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/pracovnici-stanice-huslik-vyjizdeli-ke-srazenemu-vlkovi-zachrana-nebyla-mozna
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pracovníci stanice Huslík vyjížděli ke sraženému vlkovi, záchrana nebyla možná

14.4.2025 09:48 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pracovníci ze záchranné stanice Huslík v pátek vyjížděli k mladému vlkovi, kterého na Mladoboleslavsku srazilo auto. Šlo o loňskou samici. Zranění zvířete byla neslučitelná se životem a jeho záchrana nebyla možná, informovala záchranná stanice na facebooku. Na případ upozornil Deník.cz.
 
"Vzhledem ke stavu zvířete jsme se obávali, jak výsledky rentgenu dopadnou. Bohužel potvrdily naši domněnku - zranění byla natolik vážná, že žádná operace ani následná rehabilitace by nebyla možná. Osteosyntetický materiál by kosti neudržel a rehabilitace bez možnosti pohybu by byla velice náročná," uvedla stanice.

Riziko, že by se zlomeniny obnovily při prvním náročnějším pohybu, například skoku, bylo téměř jisté. Vlk měl několik tříštivých zlomenin končetin a zlomeninu pánve. Navíc byl zasažený prašivinou v pokročilém stadiu, podle veterináře ji mohl mít i půl roku, a také ho postihla neprůchodnost střev. "Zranění byla neslučitelná s dalším životem a veterinář doporučil vlka eutanazovat. Přesto, že jsme udělali maximum, jsme museli vlka nakonec uspat," dodali pracovníci stanice.

Vlci putují na velké vzdálenosti a dokážou uběhnout až desítky kilometrů za noc, bariéry pro ně přestavuje hustá zástavba a síť silnic. Ve Středočeském kraji se vlk v minulosti objevil například na dálnici D1 mezi 13. a 14. kilometrem, kde ho srazil některý z řidičů. Výskyt vlků byl v regionu hlášen také u Samopší na Kutnohorsku nebo v Brdech.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

14.4.2025 12:22
Já si vlka zašiju,
dobře ho použiju.
Bude mi tu hlídat dům
proti různým zlodějům.
Dám mu starou matraci,
bude to vlk hlídací.
Odpovědět
Ra

Radek

14.4.2025 14:35
Já musel nedávno ukončit život srazené lani , policisté mě přivolali abych uklidil u silnice poražený kus zvěře . Zranění byla neslučitelná s dalším životem v podstatě to bylo ukončení trápení , nedělalo se mi to lehko . Auto ji převálcovalo bez škrábnutí , možná trochu srsti na podvozku , smutná zpráva to je , bohužel . V našich končinách je to ojedinělý případ .
Odpovědět
Ra

Radek

14.4.2025 14:36
O těch sražených vlcích je najednou hodně zpráv , je to známka o jeho početnosti . Rozumné by bylo začít ho regulovat lovem , tak aby se tihle roznašeči prašiviny netoulali krajem a neroznášeli by to na další jedince . Tak jak je tomu u každého druhu co nemá přirozeného nepřítele , za nějaký čas se prostě životní prostor naplní a musí přijít regulace člověkem , pokud se situace podcení u podobných druhů jako je vlk to potom vede k vyhubení , jak všichni jistě dobře ví .
Odpovědět
bl

16.4.2025 07:42 Reaguje na Radek
"Rozumné by bylo", řekl pan tvorstva. Co tady roznáší člověk a jak on zdevastoval planetu, protože sám asi nemá přirizeného nepřítele, dle Vaší logiky, to je v pořádku? Nebo také budeme regulovat? A kdo přijde na řadu první?
Odpovědět
bl

16.4.2025 07:42 Reaguje na Radek
"Rozumné by bylo", řekl pan tvorstva. Co tady roznáší člověk a jak on zdevastoval planetu, protože sám asi nemá přirizeného nepřítele, dle Vaší logiky, to je v pořádku? Nebo také budeme regulovat? A kdo přijde na řadu první?
Odpovědět
Ra

Radek

16.4.2025 09:18 Reaguje na
To jsou ty ochranářské manýry a jejich ikony bezmezně ochraňovat .

Povolení redukce kusů a tento, který podle veterináře měl půl roku prašivinu v pokročilém stádiu a další problémy v popisu článku už musel trpět , to auto jen urychlilo její konec . Prostě povolení redukce určitých kusů za důsledné kontroly jeho dodržování je pro ně šance na život . Další v článku , to polidšťování zvířat , je to prostě hrozné . Tohle už je hodně velká manipulace z laickou veřejností , jako by jiní tvorové na silnicích denně nehynuli .

Až se ochranáři probudíte , jestli k tomu vůbec někdy dojde aby už nebylo pozdě .
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.4.2025 11:45 Reaguje na
Dobrý argument.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

16.4.2025 15:05 Reaguje na Radek
Budete se toulat také krajem, vašnosto ? Já jen, kvůli reciprocitě :-)
<rýpal lesní>
Odpovědět
Ra

Radek

16.4.2025 21:15 Reaguje na rýpal lesní
Z reciprocitou nemám problém :-) Ti co nekomunikují a pouze diktují nejsou myslivci , chovatelé , milovníci přírody . Ne , to ochranáři si vybrali pár druhů těm zametají cestičku a na zbytek sere bílej tesák .
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.4.2025 09:07
Ikonizace ochrany přírody dospěla do stádia idiocie, kdy se ikonám věnuje
veškerá pozornost a zapomíná se na jejich potravu. Po namnožení ikon a po
vyhubení kořisti dojde ale i na ty predátory. Leckde už ale zblbli natolik,
že je uměle vykrmují, jen aby jich bylo stále více. Těším se na dobu, když
bude vlk hojnější než srnčí a jiná vysoká a konečně se vlci pustí i do těch, kteří je obdivují, chrání a vnucují zbytku národa, který o ně nestojí.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

16.4.2025 15:25 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokud si vašnosto stíháte uvědomit, populaci predátorů si reguluje příroda poměrně úspěšně sama, třeba i tím, co bylo popsáno - neúspěšný kus strádá až podlehne chorobě, třeba oné prašivině, a zajde. Či jej něco zmární. Zato srnčí vám milí vlkobijci spásá porosty a vy dotačně sosáte ze státního na příspěvky na lesní hospodářství. A ten vlk si musí na všechno vyběhat sám. Tak tolik k tématu onoho idiotského chování. Věřte, že se vlk nepřemnoží, pokud bude vysoká i malá čilá, a chovy si pořídí ochranu ploty či pastevečáky pro odrazení. Nepovažuji za špatné chránit ten zbytek nedotčené, či spíše ještě nepoškozené přírody. Přikrmovat vlky je hloupost, kterou rozumný ochránce ani přírodovědec z úst nevypustí a ví, že je to neúčinné, protože vlk si v teritoriu běhá poněkud nepravidelně. Narážíte-li "krmením" na problém stád, je to o té ochraně. A to lze. A u škod platí náhrady stát, poměrně solidně. Zdraví <rýpal lesní>
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

16.4.2025 17:13 Reaguje na rýpal lesní
Pane Rýpale.Tyto predátory regulovala vzteklina a hlad.A oni uhynout nechtějí.Nějaká vysněná samoregulace omezením reprodukce neexistuje.
Odpovědět
Ra

Radek

16.4.2025 22:25 Reaguje na rýpal lesní
Stát stěží uhradí chovnou hodnotu . Jak to vidí rýpal lesní z hodnotou duševní ?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.4.2025 09:03
Slogan "Vlci do naší krajiny patří" je třeba doplnit o Vysoká mortalita v naší zprůmyslněné a hustě osídlené krajině je naprosto normální, Uďo. To jen, aby se fanclub Vlčího zpravodajství přestal divit a tesknit nad "zbytečnými ztrátami". Aneb kdo chce kam,...
Odpovědět
rl

rýpal lesní

16.4.2025 15:14 Reaguje na Karel Zvářal
Zatím nám svačiny nekradou, Karle. Prostě, mají rizikový život, a jdou po nich všichni. Tak, jako po jestřábech, orlech, sokolech, ... přejme jim, aby obstáli ve výběru přírodním, ne skončili z hlouposti lidí. Na druhou stranu, mohlo to být i dítě, a ten řidič ani nezastavil. Ovšem, při takových zraněních a komplikacích zvoleno přirozeně jediné řešení. <rl>
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.4.2025 20:36 Reaguje na rýpal lesní
Ono to ikonošílenství začíná narážet na své limity. Ano, velcí racci se naučili krást jídlo lidem z ruky - nejsem ten, kdo by nad tím jásal. Nocují chytře na vodě, vyhnou se predaci výrem či liškou. Za mě velký ekologický problém - až skončí skládky, tak ještě větší.

Co se týká vyjmenovaných dravců - jejich přítomnost je patrná na mrtvém tichu v otevřené krajině. Na vedlejším bloku upravili poštolkám hnízdění v truhlíku na okně, a kosi, co brzy vyvedli, už nedokrmují, mlaďochy nebadať. Spolu s kunou biologická ochrana, na kterou už dááávno doplatil dříve hojný chocholouš. Nejsem ten, kdo oplakavá přirozenou regulaci predátorů. Politiku od stěny ke stěně prostě neuznávám...
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist