https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/odbornici-vysoke-teploty-zhorsuji-uzitkovost-skotu-ovlivnit-mohou-i-urodu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci: Vysoké teploty zhoršují užitkovost skotu, ovlivnit mohou i úrodu

30.6.2025 18:32 (ČTK)
Vysoké teploty ovlivňují zejména živočišnou výrobu, mohou se projevit například v horší užitkovosti skotu či v nižší tučnosti mléka. Vyplývá to z odpovědí odborníků, které ČTK oslovila. Horka podle nich mohou mít vliv i na letošní úrodu, protože prohlubují problémy se suchem a umožňují větší šíření škůdců.
 
"Tepelný stres dopadá na veškerá hospodářská zvířata, míra odolnosti je přitom dána konkrétním plemenem. Nedostatečný příjem tekutin se samozřejmě projevuje negativně v užitkovosti, například u skotu, v krajních případech může vést až k úhynům, přičemž nejvyšší riziko je u drůbeže v halách," uvedl agrární analytik Petr Havel.

Podle agrárního ekonoma z České zemědělské univerzity Tomáše Maiera vysoké teploty nejhůře snáší skot, ovce a kozy. "Ve vedrech mají mnohem menší chuť k jídlu, což se pak negativně projevuje na užitkovosti, dojnice mívají i o něco nižší tučnost mléka," uvedl Maier. Horka snášejí špatně i prasata, při vysokých teplotách méně žerou a také méně tloustnou, dodal Maier.

Naopak výhodné mohou být vysoké teploty pro chovatele hmyzu, řekl Maier. "Hmyzu se musí po většinu roku převelice topit, je to energeticky náročný chov. Hmyz má také mnohem lepší konverzi živin a mnohem menší nároky na vodu," podotkl.

Problém mohou vysoké teploty způsobit i v rostlinné výrobě, podle mluvčí Agrární komory ČR Barbory Pánkové hrozí prohloubení problémů se suchem, se kterým se potýkají zemědělci v celé Evropě. "Současně dochází vlivem horkého počasí k oslabování rostlin, které jsou pak náchylnější vůči působení škůdců," řekla Pánková.

Pokud by horka a sucha pokračovala, očekává Havel pokles hektarových výnosů a kvality obilovin. Sucho se podle něj více projeví v porostech kukuřice a cukrovky, které se sklízejí nejpozději, a mohly by tak být suchu vystaveny déle než plodiny sklízené dříve. Podle Pánkové mají obavy ze sucha i pěstitelé olejnin.

Sucho se po několikatýdenním lepším stavu znovu vrací do české krajiny, a to velmi intenzivně, informoval v pondělí web Intersucho. Nejhorším stupněm půdního sucha do hloubky jednoho metru bude za pár dní podle webu zasažena polovina území. Tři nejhorší stupně zasáhnou přes 80 procent ČR. Velmi rychlý nástup sucha způsobí tropické teploty a minimum srážek.

Problém představuje teplé počasí rovněž pro lesníky, protože napomáhá rozvoji kůrovce, upozornil Havel. U nemocí hospodářských zvířat jsou vyšší teploty naopak brzdou, většina virů podle Havla nemá ráda horké počasí a intenzivní sluneční svit.

Chovatelé musí při vysokých teplotách zajistit zvířatům dostatek vody, ale také úkryty před sluncem a větrání. Farmy, které chovají prasata, musí každému kusu zajistit přístup k 25 litrům vody za den a chovatelé ovcí k 20 litrům vody na jedno zvíře. Skot vyžaduje 40 litrů vody denně, nejvíce vody potřebují dojnice, a to až 180 litrů. Dodržování povinností kontrolují každoročně inspektoři Státní veterinární správy (SVS).


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FB

František Balco

30.6.2025 19:13
V tomto případě mají odborníci pravdu. Nezmínili i fakt, že rostliny omezují svůj růst na určitý teplotní interval. Problém je v tom, že ekonomicky zainteresovaní nechtějí řešit příčiny oteplování. Protože řešení těchto příčin jde proti jejich ekonomickým zájmům. Ať již v přímých nákladech, nebo v daních. Kdežto napravování důsledků jde ze státní kasy. A pro ně to přináší nové podnikatelské příležitosti. Ostatní na to doplatí větší náročností života, nebo spíše komplikovaností. A stále vyšší inflací. No, a teď mi to můžete začít vyvracet.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

30.6.2025 22:06 Reaguje na František Balco
Matláte páté přes deváté.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.7.2025 05:04
Odborníci by měli být od toho, aby tomu zabránili a né aby šířili -
paniku !
Odpovědět
FD

František Dvořák

1.7.2025 08:19
Píšu to tady každou chvíli. Nad čím láteříme. Máme skvělého oborníka přes dovoz a vývoz. Tak ať such vyveze a vodu doveze.
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

1.7.2025 11:01
Až těma mojema békalkama proteče 20l denně tak odtečou rozpuštěné kanálem. Snad alespoň ty známky chytne rošt.
Odpovědět
FB

František Balco

1.7.2025 12:58
Odborníci nejsou v té pozici, aby mohli něčemu zabránit. Ani to není jejich posláním. A Vy, Peregríne stěhovavý! Trochu ten svůj argument rozviňte. Ten vývoz "odborník" nezvládne. Těžko by to sucho udržel v přepravkách. Ale vodu nám rád doveze. To je výborný podnikatelský záměr. Burza již emituje akcie. Ekonomika bude přímo explodovat! A hospodářství přežívat. V to doufejme. Amen!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.7.2025 17:31
Každá pastvina mívala i nějaké zastínění pod stromy a pokud ne, tak se páslo pouze ráno a večer. Ovce se samy pásly raději v noci (při absenci vlků) stejně, jak to dělá divoká zvěř. Tráva byla v noci vlhká od rosy a
chutnala jim lépe, než ta polosuchá v poledne. Stačí si pouze vzpomenout, proč býval u vchodu do chléva košatý vlašák stínící chlévu a odpuzující hmyz. Navíc byly chlévy vzdušné s možností průvanu i v noci. Místo dveří
měly v létě pouze laťkový plůtek a okna otevřená dokořán i pro vlaštovky
hnízdící v chlévech. Dnes se musí chlévy nuceně větrat ventilátory a když
se pase, tak na pastvinách bez jakého jakéhokoliv stínu v pravé poledne.
Je to pouze skleróza a nebo pohodlnost to změnit, aby se zvířata cítila
lépe? Známý si stěžoval, že mu v létě odmítají slepice nocovat v malém
dřevěném kurníku na sluníčku. Řekl jsem mu, ať tam večer změří teplotu
a pochopil. Druhý den kurník stěhovali pod košatý vlašák a navíc ho za
horka stříká večer studenou vodou za studny. Já mám kurník zděný a větraný
pouze v noci, ale ve dne jsou do něho pouze otevřena dvířka pro slepice.
Ty pak v něm nejen nocují, ale taky snášejí bez strachu, že se upečou ony
i vejce.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist