https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/opatreni-udrzujici-kvalitu-vody-na-brnenske-prehrade-budou-intenzivnejsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opatření udržující kvalitu vody na Brněnské přehradě budou intenzivnější

26.8.2023 00:16 | BRNO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Opatření, která pomáhají udržovat kvalitu vody v Brněnské přehradě, budou intenzivnější než dosud. Povodí Moravy ve spolupráci s městem a krajem ještě letos vymění pět vzduchovacích (aeračních) věží za míchací a jedna míchací věž přibude příští týden v Rakovecké zátoce. Podle náměstka hejtmana Lukáše Dubce (Piráti) se díky monitoringu ukázalo, že míchací věže jsou při bránění rozvoji sinic účinnější než věže vzduchovací, uvedl.
 

Město a kraj se každoročně podílejí na čisticím systému, který spočívá v provozu věží a dávkování síranu železitého, rovným dílem a každý rok uvolní ze svého rozpočtu dohromady 16 milionů korun. Provoz zajišťuje Povodí Moravy. "Výsledky z předchozích let ukazují, že systém funguje. Průběžně ale pracujeme na jeho vylepšování a zefektivnění. Než jsme na Brněnské přehradě zahájili tento projekt, bylo koupání v nádrži možné většinou jen do začátku července, poté Krajská hygienická stanice vyhlásila zákaz především kvůli přemnoženým sinicím a masivnímu výskytu vodního květu. Od roku 2010 se nám daří kvalitu vody udržovat na dobrých hodnotách po celou koupací sezonu," řekl náměstek brněnské primátorky Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Síran železitý omezuje vznik fosforu, který je klíčovou živinou pro sinice. Obvykle se do vody dostává splachem z polí, protože je klíčovou součástí hnojiv, ale také jako součást splašků z okolních chat. Změna systému aerace a zvýšení počtu míchacích věží povede k efektivnějšímu promíchávání vodního sloupce, což dále znesnadní množení sinic. Těm kromě fosforu nahrává nízký přítok vody do nádrže v letních měsících, jejich růstu také svědčí vysoké teploty. Počet tropických dnů přitom dlouhodobě roste. "Cílem zvýšení počtu míchacích věží je, aby se teplá a okysličená voda u hladiny, ve které se sinicím daří, promíchala s chladnější, což zpomaluje jejich rozvoj a současně pozitivně okysličuje spodní bezkyslíkaté vrstvy nádrže," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Letos byla opatření spuštěna 1. května. I přes vysoké teploty a nízký přítok vody se dařilo udržet její kvalitu na stupni jedna (voda vhodná ke koupání) a dva (voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi). Až před koncem srpna Krajská hygienická stanice vodu v Brněnské přehradě ohodnotila třetím stupněm z pětibodové stupnice (zhoršená jakost vody).

S provozem opatření se počítá i v dalších letech. Brněnská přehrada se díky čisté vodě stala znovu oblíbeným místem k rekreaci a koupání stejně jako Svratka pod nádrží. Na jundrovskou pláž míří denně v těchto teplotách až stovky lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

26.8.2023 05:34
1. Fosfor se nevytváří, ale dostává a za 2. Souhlas. Hlavní zdroj fosforu jsou opravdu šlachy z polí. Nikoliv čističky a rybáři. To bylo kdysi.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

29.8.2023 11:23 Reaguje na Michal Ukropec
pane Ukropče, musíte do terénu a měřit a počítat, abyste přestal psát dojmy starý kojný.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.8.2023 06:27
Nebyla náhodou jeden čas snaha, postavit na hlavním přítoku do přehrady záchytnou vodní nádrž, která by velmi pomohla k zachycení splavů, při velkých deštích ?
Jak jsou kontrolovány odpadní vody u okolních chat !
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

27.8.2023 11:23 Reaguje na smějící se bestie
Aale jo, napadlo někoho tu záchytnou nádrž na přítoku udělat, jenže aby měla nějaký efekt, musela by být velká skoro stejně jako ta stávající :-D! Ten přínos totiž záleží na tom, jak rychle se ta voda uvnitř vyměňuje. Za dešťů teče vody hodně, tam určitě 10-20 kubíků za sekundu. To si vynásobte počtem vteřin za den (86400) a potřebným zdržením několik dní :).
Okolní chaty je třeba kontrolovat, ale nemají faktický vliv, protože to možné znečištění je nepatrné. Obvykle ale padnou každému na první dobrou do oka :). Veškeré znečištění pochází z povodí nádrže, kde se stále odpadní voda nečistí, jak by měla...+ za deště odlehčené odpadní vody z jednotných kanalizací. Je to tak všude.
Odpovědět
JB

Jen Brnak

27.8.2023 17:11
Je to na palici. My tady řešíme kvalitu vody v přehradě mícháním vrstev, ale přitom přítok i odtok z přehrady při každém dešti napájíme skrze odlehčovací komory sračkama. Pak ještě s úsměvem v Brně postavíme za miliardu a půl náplavku na které je jedna komora za druhou a dokonce plánujeme jak se lidé s děckama budou v těch hovnopískách cachtat. Stačí se projít při dešti a koukat jak se valí do řeky hovna, hajzlpapír, šprcky a další mňamky... https://youtu.be/h1DSA4oFLgQ?feature=shared
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

27.8.2023 20:09 Reaguje na Jen Brnak
Velmi výstižné. Osobně vidím jeden z hlavních přínosů takto upravených náplavek, že se lidi konečně k těm sračkám dostanou blíž - a třeba více z nás doteče, že je s tím opravdu třeba něco dělat :)!
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

28.8.2023 12:23 Reaguje na Jen Brnak
jeden obraz lepší 1000 slov. Díky! 1000x díky!
Vydržel jsem se koukat na tu Svitavu celých 5 minut, protože to je jen malý zlomek co Svitava a Svratka musí pobírat pořád dokola. Déšť co déšť, rok co rok. A potom se nějakej hydrobiolog diví koncentracím celkového fosforu ve VD NM II a III ... protože to ve výsledcích vzorkování néjni!!! Ale já tu profesionální slepotu stejně nechápu.
A kejklíři jako poslední bod v logické souslednosti vytáhnou erozi a vystrčí ji na vrchol, aby zaclonili výhled.

... tím samo neříkám, že eroze je fajn, vůbec ne, totálně ničí to, co nás živí.

Díky Dan F.

P.S. Nemáte náhodou k tomu datum a úhrn srážky? Jen houšť a větší kapky!!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist