Při výměně kotle je v Libereckém kraji největší zájem o tepelná čerpadla
Zatímco na kotel na biomasu mohou zájemci dostat až 130 000 korun, v případě plynového kondenzačního kotle je dotace jen 100 000 korun. "Tam ale podmínka byla, že kotel musel být vyměněný do 30. dubna letošního roku, případně musel mít žadatel závaznou objednávku do stejného data. Žadatelé využili, že uznatelným nákladem bylo pořízení kotle už od 1. ledna loňského roku, takže žádali o dotaci zpětně, kotel už mají namontovaný," doplnil radní.
Dotace jsou v tomto čtvrtém kole určené jen nízkopříjmovým skupinám, což znamená, že průměrný čistý příjem na člena domácnosti v roce 2020 nepřesáhnul 170 900 korun. Žádat o dotaci mohou také domácnosti seniorů nebo lidé, kteří pobírají invalidní důchod. Po zkušenostech z prvních dotačních kol, kdy se u krajského úřadu tvořily velké fronty, které provázely i potyčky žadatelů, bylo možné žádosti podávat jenom elektronicky. Největší zájem byl hned první den, v první minutě dorazilo 147 žádostí.
K dispozici má kraj v tomto kole 108 milionů korun, zatím vyčerpal zhruba 52 milionů. Podle Ulvra přišlo 607 žádostí, už dnes je tak jasné, že všechny peníze se vyčerpat nepodaří. "Při průměru 153 000 korun na jeden projekt budeme potřebovat na zbylé projekty nějakých 36 milionů," řekl. Další kolo už podle něj kraj vyhlásit nemůže. "Máme ale informace, že ministerstvo životního prostředí připravuje další výzvu na přelomu roku," dodal radní. Také v dalších krajích se totiž podle něj kvůli nastaveným podmínkám peníze zřejmě vyčerpat nepodaří.
Liberecký kraj má s dotacemi na výměnu kotlů za ekologičtější několikaleté zkušenosti, první dotace rozdělil v roce 2016, od té doby podpořil bezmála 600 miliony korun výměnu téměř 5000 kotlů. V předchozích kolech bylo možné získat 80 procent potřebných peněz a v oblastech se zhoršeným ovzduším ještě o pět procent víc. V novém kole může dotace pokrýt až 95 procent nákladů na pořízení ekologického vytápění.
reklama