https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/sco-vyzyva-k-rovnovaze-mezi-ekologii-a-hospodarskym-rozvojem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šanghajská organizace pro spolupráci vyzvala k rovnováze mezi ekologií a hospodářským rozvojem

22.9.2022 10:17 | SAMARKAND (ČTK)
Členské země SCO zahrnují zhruba polovinu světové populace. Kromě Číny, Indie a Ruska mezi ně patří Uzbekistán, Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán a Pákistán.
Členské země SCO zahrnují zhruba polovinu světové populace. Kromě Číny, Indie a Ruska mezi ně patří Uzbekistán, Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán a Pákistán.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | ChinaImages / Depositphotos
Představitelé členských zemí Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) vyzvali minulý týden k rovnováze mezi snižováním emisí a poskytováním prostoru pro chudší státy, aby mohly dohnat ekonomicky vyspělé země. SCO zahrnuje například Čínu, Indii a Rusko, jež patří mezi největší producenty emisí na světě, napsala agentura Reuters.
 

Organizace v prohlášení uvádí, že její členové vnímají negativní důsledky klimatických změn a potřebu bezodkladných kroků k řešení tohoto problému. Zároveň ale vyzývají ke zvýšení investic do těžby ropy a plynu. Odsuzují rovněž "donucovací opatření", jež mají státy přimět ke snižování emisí stanoveným tempem. Jednotlivé státy podle nich "mají právo nezávisle si stanovovat národní cíle v oblasti prevence klimatických změn".

Členské země SCO zahrnují zhruba polovinu světové populace. Kromě Číny, Indie a Ruska mezi ně patří Uzbekistán, Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán a Pákistán. Minulý týden podepsal memorandum ohledně svého budoucího členství také Írán.

Rusko, Indie a Čína opakovaně čelí obviněním ze strany Západu, že nepodnikají dostatečné kroky v boji proti klimatickým změnám. Země však argumentují tím, že rozvíjející se ekonomiky by měly mít větší prostor k upřednostňování hospodářského růstu před klimatickými otázkami, píše Reuters.

Členové SCO se rovněž postavili proti výzvám k plošnému odklonu od fosilních paliv ve prospěch obnovitelných zdrojů energie. Označili za důležité kombinovat výhody fosilních paliv a obnovitelných zdrojů. V tomto ohledu je tak podle nich zapotřebí zvyšovat investice do těžby fosilních paliv.

Představitelé SCO rovněž kritizovali země, které se snaží "využít klimatické agendy k zavádění opatření k omezování obchodu a investiční spolupráce". Podle agentury Reuters tato kritika cílila na západní země, které se snaží zavést takzvané uhlíkové clo.

Evropská unie nyní navrhuje uvalit na dovážené zboží nová cla na základě množství emisí vyprodukovaných při jeho výrobě. Chce tak ochránit evropské výrobce před nepoctivou konkurencí ze stany zahraničních podniků, které podléhají méně přísným ekologickým pravidlům. Tato cla by mohla mít dopad na ruský vývoz komodit i na širokou škálu zboží z Číny či Indie, píše Reuters.

Představitelé členských zemí SCO se rovněž dohodli, že podniknou kroky k většímu využívání národních měn v jejich vzájemném obchodě. Neposkytli však podrobnější informace o podobě těchto kroků. Předpokládá se, že největší zájem na větším využívání národních měn má Moskva, která se snaží snížit svou závislost na americkém dolaru a dalších západních měnách poté, co se kvůli útoku na Ukrajinu stala terčem rozsáhlých sankcí ze strany západních zemí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist