https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/klimaticke-podminky-formovaly-germanske-spolecnosti-stredni-evropy-v-prvnich-stoletich-naseho-letopoctu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatické podmínky formovaly germánské společnosti střední Evropy v prvních stoletích našeho letopočtu

22.7.2025 05:20 | PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR)
Foto | Antonio Jordán / Imaggeo
Společný výzkum vědců z Archeologického ústavu AV ČR, Brno, a CzechGlobe – Ústavu výzkumu globální změny AV ČR ukazuje, jak klimatické podmínky a také vztahy s Římskou říší formovaly v prvních čtyřech stoletích našeho letopočtu vývoj germánských společností, obývajících střední Evropu. Článek, který byl právě publikován v prestižním časopise PLOS ONE, kombinuje novým způsobem data získaná archeologickým výzkumem s poznatky o klimatu ve starověku.
 
Politika, společnost, klima – vzájemně provázané fenomény, které přispívají k pozitivním změnám, ale jsou i příčinou rozsáhlých krizí. Zejména ke konci 3. století našeho letopočtu právě výrazné ochlazení a epizody sucha nutily germánské kmeny přizpůsobit se nové situaci.

Výzkumné týmy pod vedením archeologa Marka Vlacha a bioklimatologa Miroslava Trnky zkombinovaly robustní archeologická data s vysoce detailními paleoklimatickými rekonstrukcemi.

„Pomocí pravděpodobnostního modelování vývoje germánských komunit jsme sledovali, jak se osídlení měnilo podle dlouhodobých změn v kvalitě klimatu, a také v důsledku historických konfliktů, jako byly markomanské války,“ říká hlavní autor článku Marek Vlach.

Germánské kmeny obývaly během prvních čtyř století našeho letopočtu rozsáhlá území Evropy včetně dnešní Moravy, Rakouska a Slovenska. Nejvyšší nárůst osídlení se obecně odehrál v době převážně příznivých klimatických podmínek tzv. římského klimatického optima během 1. a 2. století.

Studie uvádí, že první výrazný pokles germánského osídlení je patrný během druhé poloviny 2. století. V té době zároveň panovaly příznivé klimatické podmínky, a proto lze tento jev spojovat s dopady rozsáhlého římsko-barbarského konfliktu – markomanskými válkami.

V průběhu následujícího, 3. století se osídlení překrývá s obecně příznivými klimatickými podmínkami a houstne. Později přišel další výkyv – hlavním důvodem tentokrát nebyly války, ale výrazně nepříznivý vývoj klimatu od konce 3. století. Pro většinu germánských sídlišť, která v té době zanikla, se podstatně zhoršily podmínky pro zemědělství. Na přelomu 4. a 5. století už byla většina germánských sídel opuštěná a celé oblasti středního Podunají se vylidnily.

„Spolupráce archeologie a environmentálních věd je klíčová pro pochopení dlouhodobých vztahů mezi člověkem a přírodou,“ uvádí Miroslav Trnka. „Naše práce ukazuje, že i předindustriální společnosti reagovaly na klimatické výzvy způsobem, který lze dnes vědecky zkoumat. Současně naznačují, že výrazný posun agroklimatických podmínek nepříznivým směrem zásadně ovlivňoval prosperitu sídel.“

Tento výzkum představuje významný pokrok ve studiu klimatické odolnosti předindustriálních populací doby římské a přináší cenné poznatky i pro současné globální výzvy. Článek bude veřejně dostupný v režimu Open Access v časopise PLOS ONE.

Odkaz na publikaci:
Vlach M., Komoróczy B., Torbenson M. C. A., Esper J., Brázdil R., Büntgen U., Semerádová D., Urban O., Balek J., Kolář J., Rybníček M., Trnka M. (2025) Climate variability and Germanic settlement dynamics in the Middle Danube region during the Roman Period (1st–4th Century CE). PLoS One 20(7): e0325139. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0325139

S využitím textu tiskové zprávy Akademie věd ČR.


reklama

CzechGlobe a Archeologický ústav AV ČR

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

22.7.2025 07:51
"Později přišel další výkyv – hlavním důvodem tentokrát nebyly války, ale výrazně nepříznivý vývoj klimatu od konce 3. století. Pro většinu germánských sídlišť, která v té době zanikla, se podstatně zhoršily podmínky pro zemědělství."
A proč se tají a nenapíše o jakou změnu šlo?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.7.2025 08:27 Reaguje na Slavomil Vinkler
ono to je spíš takové, že klimatická změna se nevyskytla zrovna v období 1850 do dnešních vystresovaných dnů, ale že se tak děje neustále jako samostatný proces...

pak jsou nezávislé vlivy a to už je jiná pohádka...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.7.2025 16:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Doporučuji se popdívat na JAKÝKOLIV graf globálních teplot za období po době ledové. Tam uvidíte dnešní oteplování s rychlostí nárazu asteroidu, ale daleko razantnější.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.7.2025 19:59 Reaguje na Pavel Hanzl
nějak ta doba ledová začít musí...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.7.2025 21:19 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nemusí a dnes je jasné, že ani nezačne. Podle Milankovičových cyklů by měla další doba ledová začít někdy za 12 tisíc let, nebýt lidí. Ale už současná koncentrace CO2 je daleko silnější.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.7.2025 18:31 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jakýkoli? https://www.reddit.com/r/climate/comments/51ils7/greenland_gisp2_ice_core_last_10000_years/
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

22.7.2025 09:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
Vy jste určitě pamětník, tak nám to upřesníte
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.7.2025 16:23 Reaguje na Michal Uhrovič
Po římském optimu bylo ochlazení pak oteplení a pak výrazné ochlazení asi kolem 4 až 6 století nl. Pak následovalo oteplení asi v 9 století. Podle vrtu Gronsko GISP 2 .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.7.2025 16:46 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nebylo to spíš jen počasí?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.7.2025 13:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Na vrtu zatím nedokáží rozlišt na dny a tak zhruba roky tj podnebí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.7.2025 16:45 Reaguje na Slavomil Vinkler
Většinou to bývá sopečnou činností, především na Islandu a jsou to jen mírné a krátké změny v desetinách stupně (globálně).
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.7.2025 13:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslím že těm germánům bylo jedno, proč a o kolik globálních desetin, když je vyhnal hlad. No langobardy do lombardie a vandalové dotáhli až do afriky.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist