https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/storch-neschvaleni-np-krivoklatsko-by-byla-mensi-skoda-nez-pozmenena-novela
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela

23.4.2025 02:01 (ČTK)
Neschválení Národního parku Křivoklátsko by byla menší škoda než přijetí zákona o ochraně přírody s nedávno podanými pozměňovacími návrhy, které jsou proti smyslu existence NP, informoval za výbor České společnosti pro ekologii (ČSPE) David Storch. Pozměňovací návrhy Jana Bureše (ODS) se týkají mimo jiné projednání takzvaných plánů péče, rozhodnutí o výjimkách nebo zachování prostupnosti a průjezdnosti ploch. Naopak předsedkyně Svazku obcí Křivoklátska Iveta Kohoutová s některými pozměňovacími návrhy souhlasí, ale zároveň zdůrazňuje, že projednávání novely by potřebovalo podrobnou diskusi napříč odborníky, nikoliv snahu o urychlené schválení, řekla ČTK.
 
Křivoklátsko by se mělo od příštího roku stát pátým národním parkem v Česku, i když by podle jeho odpůrců mělo území zůstat pouze chráněnou krajinnou oblastí. Návrh projednávaný Sněmovnou je součástí novely o ochraně přírody, kterou projednávají poslanci.

"Výbor Česká společnost pro ekologii zastupující odbornou ekologickou veřejnost se ostře vyhrazuje proti pozměňovacím návrhům v předkládané novele zákona," uvedl Storch a dodal, že schválení novely s těmito návrhy by těžce poškodilo ochranu přírody v ČR. Návrhy podle něj především nereflektují účel, pro nějž jsou národní parky zřizovány. Má jít o ochranu přírody, která je právě v národních parcích nadřazená ostatním věcem, jako je rozvoj obcí nebo turismus.

Podle Kohoutové je třeba zohlednit, že na území národních parků žijí lidé a obce by měly mít možnost ovlivnit některé oblasti fungování parku. Mohlo by se to týkat třeba cest, požární bezpečnosti i míru turismu, protože právě nadměrného množství návštěvníků se některé vesnice obávají. "Je to tlačené rychle, na sílu, bez jakékoli diskuse," doplnila předsedkyně svazku.

"Vyhlášení NP Křivoklátsko není a nebylo hlavní prioritou ochrany přírody v ČR. Na rozdíl například od vyhlášení CHKO Soutok v odborné veřejnosti nepanovala shoda ohledně nutnosti chránit Křivoklátsko formou národního parku," uvedl Storch. Zároveň doplnil, že ČSPE vyhlášení NP Křivoklátsko podpořila. Podle něj není z biologického hlediska optimální současná ochrana formou CHKO a maloplošných rezervací. "Ale nemá smysl tento typ ochrany měnit za každou cenu, tedy za cenu konfliktů s místními samosprávami a zároveň za cenu změny zákona, která by šla proti smyslu celé ochrany přírody v České republice," uvedl Storch.

Novelu podle něj zasluhuje také druhová ochrana, ale odborná veřejnost není jednotná ohledně hodnocení navržených změn. "Podle řady odborníků by zasluhovala další diskusi a vylepšení, poněvadž implementace navržených změn může být kontraproduktivní a problematická," doplnil Storch.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

23.4.2025 06:42
na pitomia nemá patent jen Okamura. Je to záměr zneutralizovat nosnou informaci a udělat z toho blamáž.
Odpovědět
HH

Honza Honza

23.4.2025 08:28
Vždyť je to jednoduché: když hoří, nikdo nepřemýšlí o filozofických problémech, o neřešitelných antagoniznech- pokus aby to nebyl nepřírodní pokus, o nutnostech zásahu v bezzásahových zonách.
Samozřejmě, že v NP se musí zasahovat, bojovat proti škodlivinám, kůrovci, požáru, bojovat za diverzitu, musí mít k tomu možnost se vyjádřit místní samospráva: turistika, funkce krajiny. Je zapotřebí i prodávat dřevo aby NP měly nějaký zisk a právě mohly- měly možnost zasahovat. Nejl. je to vidět na Křivoklátsku. Nelze tedy vše nechat na volnosti přírody a hlavně nezasahovat, svázat to zákonem.
Na druhou stranu, zásahy nesmí měnit NP v nějaký lunapark, Jurský park s mamuty, někam, kam sama příroda nesměřuje. Nelze v naší přírodě uměle zřizovat tundru, savany, nelze NP změnit v hospodářský les.
Prostě vše chce selský rozum, zákon je od toho, aby umožňoval správný postup, ne aby nám ho předurčoval. To je právě naše byrokratické zkostnatělé myšlení, fanatizmus, vidět jen jednu věc, nevidět souvislosti- proto to u nás takhle vypadá. Je to zklamání, že česká společnost není schopná rozumného řešení, potřebuje drába, stovky papírů, zákonů, vyhlášek, Bachův režim za Rakouska Uherska, jinak není schopná fungovat.
Odpovědět
HH

Honza Honza

23.4.2025 08:53 Reaguje na Honza Honza
Základní zákon přírody je adaptace na změněné přírodní podmínky = změna, nemůžeme jít proti tomuto zákonu, zafixovávat současný stav, stále bojovat o zachování druhů, zachovávat přírodu, která již neodpovídá přírodním podmínkám. Přírodovědci tento zákon znají, přesto se tak chovají.
Potřebujeme více zalesnit hospodářsky odlesněnou krajinu, potřebujeme smíšené stabilní lesy s druhy, které více snášejí sucho, více zachytávat vodu- v mokřadech žijí jiné organizmy než na suché louce, ve smíšeném lese jiné druhy než v monokulturním smrku. To přírodovědci nedokážou pochopit?
Právě NP by měly být důkaz, že příroda to sama dokáže. Jenže bez pomoci a splupráce člověka to nedokáže. Naše činnost musí směřovat k přirozené adaptaci přírody- tam kam příroda sama směřuje ne od ní, přitom člověk má inteligenci, může některé změny uspíšit, opravit, na rozdíl od přírody, která nemyslí, přesto automaticky směřuje správným směrem- jinak to nejde, voda do kopce nepoteče.
Odpovědět
HH

Honza Honza

23.4.2025 09:32 Reaguje na Honza Honza
Člověk dříve kácel les, vysušoval močály pro hosp. potřeby, aby se uživil: tato činnost měla katastrof. výsledky: ve Středomoří vyschlá kamenná půda s pár trsy trávy a stádečkem koz na rozpálených kamenech, bez studní, bez vody, vysychají i vodní nádrže- jediná možnost zavlažování a pěstování plodin na poli. V trop. oblastech dokonce dezertifikace přírody- přímá změna ve vyprahlou poušť bez života.

Nyní by p. Vinkler chtěl řídké lesíky a prosvětlenou stepní oblast nikoli pro hosp. zisk ale pro zachování diverzity, motýlů, brouků, rostlin. V temném močálu plném hnijícího dřeva suchomilné světlomilné květiny, na nich příslušné brouky a kolem příslušné ptáky nenajdeme.
Přesto oba směry směřují ke stejnému výsledku: přehřáté přírodě bez vody. Hnijící temný močál nikoli.

NP by měl být důkaz, že oba směry jsou špatně, že normální zdravá přirozená příroda je jediný správný směr.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.4.2025 10:23 Reaguje na Honza Honza
asi patříte k těm, kteří mají dojem, že musí pořád někde bojovat... příroda s ničím nebojuje a přesto všechno stíhá, měli bychom se poučit.
Co bylo zničeno napravit.
Někteří zkrátka nepochopí, že NP je také ochrana proti lidské zvůli a chápání toho, že ochrana přírody je místem pro přírodu ne pro beton.
Navrhovat zrušení ochrany přírody je ubohost.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.4.2025 10:41 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Hluboký omyl. V přírodě se neustále bojuje, každý s každým. A každá kytka o vodu a slunce, býložravci s bylinami, masožravci s býložravci... A navenek tato dynamická rovnováha, opakuji dynamická, vypadá jako boží, nádherná, pokojná příroda.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.4.2025 10:42 Reaguje na Slavomil Vinkler
A teprve, když něco chybí pozorujeme nějakou disharmonii.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.4.2025 11:06 Reaguje na Slavomil Vinkler
disharmonii do přírody vnesl hlavně člověk svými egoistickými zásahy vše ovládat a ovládnout ke svatozáři vlastního pupku a lenosti sobě vlastní...
Odpovědět
Ra

Radek

23.4.2025 11:21 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Neb , lenost je hybná síla pokroku , jak pravil klasik . Pokud by bylo lidstvo opravdu lenošné jak by dokázalo udělat to co za tak krátkou dobu udělalo . I ten národní park tvoří člověk ochranář k obrazu svému .
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.4.2025 10:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
to lidské bojování je na Ukrajině vidět...
Odpovědět

Radek Čuda

23.4.2025 11:29
" ... třem desítkám úprav předlohy od poslanců vládních stran, kteří je předložili během dnešního odpoledne."

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-snemovna-odlozila-schvalovani-vzniku-narodniho-parku-krivoklatsko-274792#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Koukám, že se to soudruhům poslancům nějak vymklo;-))).

Jako sorry, ale tohle je fakt lepší zmuchlat a zahodit, protože šance že z toho vyleze nějaký brutální paskvil u kterého se bude po schválení kde kdo divit, co se to vlastně schválilo, je i na naše poměry trochu moc vysoká. Tohle ve Vršovicích zjevně nedocenili ...
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist