Studenti VUT vystavují v botanické zahradě v Brně 18 soch
Mezi vystavující patří i Tomáš Medek, jenž studenty při práci vedl s kolegou a vedoucím ateliéru sochařství Michalem Gabrielem. Na výstavu umístil sochu Manifold připomínající Kleinovu láhev. "Jedná se o dvě koule propojené vnějším nekonečným pláštěm. Vypadá to jako květ nebo plod, takže ve skleníku pěkně sedí," popsal Medek svou práci ČTK.
Medek s Gabrielem studenty vedli, do organizace výstavy jim však nezasahovali. "Studenti si výstavu sami organizují, sami se k projektu hlásí a pro někoho je to první výstup na veřejnosti. Vůbec je nekoriguji. Doporučím jim materiál, ale v případě, že se mě rozhodnou vůbec neposlouchat, tak jim vůbec nebráním," řekl ČTK Gabriel.
Někteří studenti v minulých ročních zjistili, že zvolený materiál byl problematický kvůli tomu, že socha byla vystavena delší dobu v exteriéru.
"Nechat svou práci tři měsíce na sluníčku je zkouška materiálu. Už se nám stalo, že kvůli pobytu na slunci něco popraskalo," řekl kurátor výstavy a bývalý student Tomáš Zdvořáček. Vyrobit sochu podle Zdvořáčka trvá minimálně jeden semestr, na výstavě se ale najdou i práce, které autoři tvořili až čtyři roky.
Letos Zdvořáček svoji sochu vystavuje podruhé, ale místo usazení na zem ji tentokrát pověsil na strom. "Jsou vytipovaná určitá místa, kde budou sochy vystaveny. Velký zájem je například o instalaci v jezírku," řekl Zdvořáček.
Letos může zaujmout podle kurátora například socha absolventa Tomáše Pavlackého nazvaná Muž s dítětem, která vznikla čistě digitálně, pouze na základě čísel a rovnic.
Primárně chtějí pořadatelé výstavy vytvořit prostor pro studenty ateliéru, kteří nemají možnost dlouhodobě vystavovat v tak netradičním prostoru. "Výstava v botanické zahradě je zároveň motivací studentů svou práci dokončit, aby pouze neležela někde v ateliéru," řekl Zdvořáček.
reklama