Studenti ZČU z Plzně vystavují oděvy, kožené doplňky a obuv s dlouhou životností
"Stále naléhavěji vyvstává otázka co, jak a proč vůbec dále vytvářet a používat a jakým způsobem lze vybudovat k předmětům spotřeby, kterými jsou i oděvy a obuv, emocionální pouto. Se studentkami a studenty se po dva semestry soustředíme na téma estetické udržitelnosti, a to s ohledem na sníženou spotřebu i produkci a s důrazem na kvalitu, odolnost a účelnost," řekl vedoucí ateliéru Pavel Ivančic.
Výsledkem celoroční práce je například projekt "tubUs" doktorandky Adély Fröhlichové a studentek čtvrtého ročníku Elišky Svobodové, Elišky Kostohryzové, Veroniky Konrádové a Patricie Štěrby. Vytvořily pletené vlněné oděvní části s akcentem na estetické trendy a udržitelný přístup k módě. "Design kolekce byl koncipován s důrazem na minimalizaci výrobního odpadu. Základní konstrukční princip vychází z jednoduchého tubusu, jehož tvarování podporuje přirozená pružnost pleteného žebra, což zajišťuje maximální komfort a optimální přizpůsobení anatomii těla," řekla Fröhlichová.
Součástí expozice je projekt RE.KEEN, který je zaměřený na recyklaci obuvi a na němž ateliér spolupracoval s americkou značkou KEEN. Studenti dostali její obuv a měli ji proměnit v unikátní designové kousky. "RE.KEEN je první cirkulární obchod s obuví v Česku. Zákazníci nám nosí použité boty KEEN, my jim za ně dáme výraznou slevu na jinou obuv a starou dáme zpět do oběhu. Místo toho, aby boty skončily v odpadu či spalovně, jim dáme druhý život," řekl brand manažer firmy Jan Štika. Obnošené boty daruje KEEN plzeňským studentům k výuce.
Výstava v Galerii Ladislava Sutnara v centru Plzně potrvá do 17. května, při Slavnostech svobody 3. a 7. května se uskuteční komentované prohlídky. Vstup je zdarma.
reklama