https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/trump-podepsal-exekutivni-vynos-zamereny-na-podporu-hlubokomorske-tezby
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

25.4.2025 10:08 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
 
Cílem výnosu, který prezident podle Reuters podepsal v soukromí, je nastartovat těžbu nejen v amerických, ale také mezinárodních vodách, a vyvážit tak mimo jiné rozsáhlou kontrolu Číny nad odvětvím kritických nerostů.

"Spojené státy mají zásadní národně bezpečnostní a ekonomický zájem na udržení vedoucího postavení v oblasti vědy a technologií pro hluboké moře a nerostných zdrojů na mořském dně," uvedl Trump ve svém výnosu..

Odhaduje se, že v některých částech Tichého oceánu i jinde se nachází velké množství takzvaných polymetalických konkrecí, což jsou malé kusy hornin ve tvaru brambor plné kovů klíčových pro výrobu elektromobilů a elektroniky obecně, píše Reuters.

Jen ve vodách Spojených států se podle odhadů nachází více než miliarda tun těchto malých útvarů, obsahujících mangan, nikl, měď, kobalt a další důležité kovy, řekl Reuters nejmenovaný představitel Trumpovy administrativy. Jejich vytěžení by mohlo během deseti let navýšit americký HDP o 300 miliard dolarů a vytvořit 100 000 pracovních míst, dodal.

Trumpův nový výnos administrativě nařizuje, aby urychlila vydávání povolení k těžbě podle zákona o hlubokomořských nerostných zdrojích z roku 1980 a aby zahájila proces vydávání povolení k těžbě podél vnějšího kontinentálního šelfu USA. Nařizuje také urychlené přezkoumání povolení k těžbě na mořském dně "v oblastech mimo národní jurisdikci". To podle Reuters velmi pravděpodobně vyvolá spory s mezinárodním společenstvím.

Mezinárodní úřad pro mořské dno (ISA) - zřízený Úmluvou OSN o mořském právu, kterou Spojené státy neratifikovaly - už několik let připravuje normy pro hlubinnou těžbu v mezinárodních vodách, dosud je však neformalizoval kvůli rozporům ohledně přijatelných úrovní prachu, hluku a dalších faktorů spojených s touto ekologicky spornou průmyslovou činností.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PE

Petr Elias

25.4.2025 10:52
Oranžový pitomec...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.4.2025 11:46 Reaguje na Petr Elias
Výborná sebekritika, tleskám.
Odpovědět
PE

Petr Elias

25.4.2025 12:03 Reaguje na pavel peregrin
Ale kušuj soudruhu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.4.2025 12:36
"Páru tam hoď, ať dřív se do pekla dohrabem".
Odpovědět
rl

rýpal lesní

25.4.2025 17:51
Právě v tento den je výročí 36 let a 1 měsíce od ekologické katastrofy lodi - ropného tankeru Exxon Valdez, která se odehrála v noci 24. března 1989.

Pro zájemce o tehdejší reportáže z USA připojuji link :
https://www.bing.com/videos/riverview/relatedvideo?&q=Exxon+Valdez+Oil+Spill+1989&&mid=2FE5FEB77514B187E7772FE5FEB77514B187E777&mmscn=mtsc&aps=0&FORM=VRDGAR

a o stavu ŽP Aljašky :
https://www.youtube.com/watch?v=avpu2vTl0e0&t=1s&ab_channel=RonQuickTips-StayEmpowered%21

<rýpal lesní>
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.4.2025 19:00 Reaguje na rýpal lesní
Ropáci jsou zmar Zeměkoule.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist