https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-botanicke-zahrade-v-liberci-kvete-nejmensi-i-nejvetsi-leknin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V botanické zahradě v Liberci kvete nejmenší i největší leknín

11.7.2020 14:46 | LIBEREC (ČTK)
Leknín lázeňský - nejmenší druh leknínu
Leknín lázeňský - nejmenší druh leknínu
Foto | pilot_micha / Flickr.com
V liberecké botanické zahradě v jednom pavilonu poprvé vedle sebe kvete nejmenší i největší leknín světa. Jde o drobný leknín lázeňský a dominantní viktorii královskou. Šanci vidět otevřený květ u obou tropických rostlin najednou ale mohou návštěvníci jen za špatného počasí.
 

"To se jim poštěstí, když je zataženo, a to dopoledne," sdělila vedoucí zahradnice botanické zahrady Petra Půtová. Viktorie královská totiž obvykle svůj květ otevírá na noc a leknín lázeňský (Nymphaea thermarum) vykvétá přes den.

Nejmenší a nejvzácnější leknín světa je v Liberci novinkou. "Získali jsme ho loni z pražské botanické zahrady v Troji, malé rostlinky a semínka," uvedla Půtová. Podle ní v republice jde o jediné dvě zahrady, které tento leknín mají. Ve volné přírodě se už nevyskytuje. Bahenní rostlinu se podařilo objevit koncem 20. století na jednom místě v africké Rwandě poblíž teplých pramenů. Po odvedení pramenů toto místo vyschlo a leknín vyhynul.

"Je to náročná rostlina svými požadavky na teplotu vody, protože nesmí klesnout pod 25 stupňů, což je i u tropických leknínů výjimečné," uvedla Půtová. Navíc nemůže být v hlubší vodě jako jiné lekníny. "Listy má velikosti pětikoruny a květy jsou bílé," dodala vedoucí zahradnice.

Dominantní viktorie královská může mít list o průměru až tři metry, v expozici liberecké zahrady má aktuálně skoro dva metry. Každé její poupě se otvírá první noc v bílý cizosprašný květ, zrána se zavírá a když večer zase rozkvete, změní tvar a barvu dofialova. Botanická zahrada pěstuje viktorie královské už několik desetiletí. Ve speciálním pavilonu má spolu s ní i další dvě největší leknínovité rostliny světa, což jsou viktorie Cruzova a euryalie vzdorná. A zejména asijské euralyii se v Liberci daří. V odborné literatuře se uvádí, že má listy velké až 130 centimetrů, v Liberci bývají o desítky centimetrů větší. Loni měla dokonce 211 centimetrů. Letos má zatím "jen" kolem dvou metrů. "Počasí není pro ni ideální, není tolik slunečných dnů," dodala botanička.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist