https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ve-stanici-pro-kockovite-selmy-v-usa-uhynulo-20-zvirat-na-ptaci-chripku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve stanici pro kočkovité šelmy v USA uhynulo 20 zvířat na ptačí chřipku

27.12.2024 00:45 (ČTK)
Dvacet zvířat, včetně tygra bengálského a čtyř pum, v posledních týdnech uhynulo na ptačí chřipku v centru pro kočkovité šelmy v městečku Shelton v americkém státu Washington. Na svých internetových stránkách o tom informovala britská BBC.
 
Zvířata uhynula mezi koncem listopadu a půlkou prosince, řekl ředitel Wild Felid Advocacy Center of Washington Mark Mathews. "Nikdy jsme se s něčím takovým nesetkali, obvykle umírají kvůli vysokému věku," uvedl o běžné příčině úhynu kočkovitých šelem chovaných ve stanici.

Přeživší zvířata jsou nyní v karanténě a stanice je pro veřejnost uzavřená, aby se nákaza nerozšířila na lidi. Její vedení uvedlo, že zaměstnance úhyn zvířat hluboce zasáhl.

Centrum přišlo také o pět servalů, čtyři rysy červené nebo dva rysy kanadské. Přežilo v něm jen 17 kočkovitých šelem. Podle odborníků je ptačí chřipka pro tato zvířata velmi nebezpečná. Zpočátku nepatrné příznaky se mohou rychle zhoršit a kočky často uhynou během jediného dne v důsledku stavu podobnému zápalu plic.

Agentura AP ve středu informovala, že ve státu Oregon bylo z prodeje staženo mražené syrové krmivo pro domácí mazlíčky poté, co uhynula kočka chovaná výhradně doma, která ho konzumovala. Krmivo obsahující krůtí maso bylo kontaminováno virem ptačí chřipky.

Tuto nemoc přenášejí volně žijící ptáci. Z nakaženého jedince se virus šíří prostřednictvím slin, nosních sekretů a trusu. Nemoc devastuje ptačí populace, ale nakazit se mohou i savci, pokud pozřou infikované ptáky nebo nějaký kontaminovaný předmět. Ve Spojených státech se nemoc šíří mezi drůbeží, ale i skotem. Od letošního dubna americké úřady evidují přes 60 případů ptačí chřipky u člověka. Většina z nich má mírný průběh, ale tento měsíc jeden nakažený v Louisianě skončil v nemocnici.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.12.2024 08:57
Ať mi někdo vykládá, že "to tu bylo vždycky"... gmo jak vyšité...
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

28.12.2024 10:50 Reaguje na Karel Zvářal
Předpokládám,že žertujete.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.12.2024 11:15 Reaguje na Emil Bernardy
Jakožto(minimálně trojnásobný)absolvent Lymské boreliózy vím o (nejen voj.) laboratořích své. Takové "úspěchy" se do světa nevytrubují.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.12.2024 11:30 Reaguje na Karel Zvářal
V kontextu s tím jde parafrázovat známé klišé: Co tě nezabije, to tě oslabí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist