https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vlada-chce-do-cr-prilakat-vyrobu-baterii-solarnich-panelu-ci-elektrolyzeru
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda chce do ČR přilákat výrobu baterií, solárních panelů či elektrolyzérů

23.12.2024 01:43 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vláda přijala minulý týden program na podporu investic pro klimaticky neutrální hospodářství. Jeho cílem je přilákat do Česka výrobu baterií, solárních panelů, elektrolyzérů či zařízení pro zachycování a ukládání uhlíku, řekl po jednání kabinetu ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN). Podobný program podle něj mají i další evropské země.
 
Program by měl podle Vlčka zajistit investiční pobídky pro investice do moderních technologií, které pomáhají s přechodem na klimaticky neutrální hospodářství.

"Řada států v našem okolí má program zavedený. Předkládali jsme ho, aby Česká republika v dravé mezinárodní konkurenci byla konkurenceschopná při jednání se zajímavými investory, kteří mohou v České republice investovat nemalé finanční prostředky a realizovat projekty, které pro naše hospodářství mohou přinést opravdu velmi vysokou přidanou hodnotu," řekl ministr.

Podle něj budou projekty, na které se podpora bude vztahovat, muset přinést investici o hodnotě přinejmenším 2,8 miliardy korun. Zároveň investice bude muset v Česku vytvořit alespoň sto nových pracovních míst, uzavřel Vlček.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

23.12.2024 02:40
Hlavně nikoho specificky nelákat. Úplně by stačilo odbourat tak devadesát procent úřední buzerace firem a výrobci se dostaví sami :D
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.12.2024 06:37 Reaguje na
1*
Dobré se prosadí i bez dotací !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.12.2024 10:05 Reaguje na smějící se bestie
To bejvávalo, dnes jsme už úplně někde jinde. Čína mohutně dotuje výroby fv panelů, nebo elektroaut i baterií a zbytek světa nemá šanci se prosadit.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

23.12.2024 06:43
Záměr je to hezký, ale všechny tyto výroby jsou vysoce závislé na vstupní energii. Jenže v Evropě máme energii uměle 3-5 dražší než ve zbytku světa. Tak zbývají 2 možnosti, buď si to podnikatelé zařídí sami, to znamená nechají si to levněji vyrobit v zemích mimo EU, a nebo se to tady bude dotovat . A to je cesta do pekel. Socializmus jsme již zažili. Tehdy nám také ůředníci určovali co, kdy, kde kolik a za kolik vyrábět. A jak dopadla naše ekonomika , to si ještě většina z nás pamatuje.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.12.2024 07:53 Reaguje na Petr Blažek
chtít je jedna věc, výroba zároveň emituje CO2 a každý z toho produktu se po uplynutí životního cyklu stává odpadem.
Tedy umění chytit se do vlastních pastí emisních povolenek je možný.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

23.12.2024 09:09
Vláda dělá co může, aby bylo Česko pro největší výrobce takových zařízení dostatečně toxické. Proto jdou investice do okolních zemí a takové Maďarsko se dostává v objemu investic do čela.
Která čínská firma by k nám šla a poslouchala naše politiky?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.12.2024 13:19 Reaguje na Richard Vacek
každému co jeho jest, aneb proč se rozprodávat podruhé. Poučení je kde? co si uděláme sami, to tu budeme mít, proč si pořád myslíme, že někdo jiný to bude s námi myslet lépe než my sami?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.12.2024 13:26 Reaguje na Jaroslav Řezáč
op,samy. technologický rozkvět Japonska nenastal tím, že se nechali prodat, ale že si vzali foťáky a rozjeli se do světa a ty dovednosti si přivezli domů.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.12.2024 13:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
protože nebyli líný...
Odpovědět
sv

s v

23.12.2024 15:38 Reaguje na Richard Vacek
Lezení mezi půlky soudruhovi si jsme si užili dost za vlády socanů, agenta bureše a notorika v komatu. Výsledkem notorikových nezákonností a mlácení demonstrantů policií v roce 2016 je akorát korýtko pro luftjardu ve slávii a světový unikát ve formě poradce prezidenta a agenta čínské rozvědky v jednom. Tvoje fantasmagorie, vacku, o tom jak se krachující orbánistán někam dostává, nebo dojem, že bychom na opáčku tohoto katastrofického čínského extempora notorika v komatu něco vytěžili, jsou tak akorát pro srandu králíkům. Toxickými se pro tyto investory stáváme leda díky soudruhovi machačkovi, se kterým si tak rád notuješ, ale který dostává hysterické záchvaty z toho že mu za barákem postaví fabriku na baterky.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

23.12.2024 17:17 Reaguje na s v
Doporučuji podívat se na mapu Evropy, kde u každé země uvidíte pár poznámek v souvislosti s Čínou. Nenajdete toxičtější popis než u ČR. Je to proto, že máme politiky, kteří nehájí české zájmy, ale zájmy úplně jiné bez ohledu na to, jaké škody napáchají. Vám to možná imponuje, ale ve vyspělé demokracii by byli takoví politici nevolitelní.
https://www.gisreportsonline.com/r/china-interests-central-europe/
Odpovědět
va

vaber

23.12.2024 09:32
To co vláda chce vláda přilákat je dost diskutabilní a asi i s krátkou životností. Zítra může být vše jinak. Pokud bude vláda dávat velké dotace na prodej výrobků a provoz takových zařízení ,výrobci se jen pohrnou, když vydělají.
Zařízení na ukládání CO2, to když slyším ,je mi jasné, jak pomatené jsou snahy o snížení CO2.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.12.2024 11:03
Nejjednodušší a nejlevnější zařízení na záchyt uhlíku je : nepálit dřevo a štěpku, nýbrž ji tepelně karbonizovat na dřevěné uhlí, vyrábět granule hnojiva a zaorávat. Navíc, významě by to posílilo jímavost a strukturu půdy.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

23.12.2024 14:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
Vy byste zušlechťoval půdu. Levněji vyjde nakupovat australské uhlí a ukládat ho do vytěžených dolů. Za uložený uhlík vyfasujete emisní povolenky a za ně nakoupíte další uhlí.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

23.12.2024 15:05
Proč se k nám zase láká výroba předmětů, které mají chemickou povahu, a v podstatě se bude zase jednat jen o další montovny, zejména pro cizí agenturní dělníky? Kde budou ti lidé po práci žít a bydlet? Potřebujeme přece vývoj a výrobu s vysokou přidanou hodnotou, nikoliv ekologicky problematickou výrobnu komponent pro kompletaci finálního výrobku mimo naše území.
A solární panely? Ty se přece vyráběly v Rožnově pod Radhoštěm. Nebo to je už jen historie?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist