https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vlny-veder-maji-dopad-na-zdravi-a-budou-prichazet-casteji-uvedli-odbornici
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlny veder mají dopad na zdraví a budou přicházet častěji, uvedli odborníci

13.6.2023 01:20 | PRAHA (ČTK)
Světová zdravotnická organizace říká, že nejde jen o samotné fyzikální teplo, ale že obecně zvýšená teplota, vlny veder, změna klimatu výrazně ovlivní zdravotnické determinanty, jako je například jídlo, voda, bezpečný přístřešek nebo třeba šíření infekčních chorob," řekl Šebek.
Světová zdravotnická organizace říká, že nejde jen o samotné fyzikální teplo, ale že obecně zvýšená teplota, vlny veder, změna klimatu výrazně ovlivní zdravotnické determinanty, jako je například jídlo, voda, bezpečný přístřešek nebo třeba šíření infekčních chorob," řekl Šebek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vlny veder mají největší dopad na zdraví seniorů, dětí, nemocných a lidí, kteří pracují na přímém slunci. Ovlivňují ale nejen lidské zdraví, zatěžují i zdravotnický systém, plyne z dat Světové zdravotnické organizace (WHO). Vlny veder navíc budou podle nich přicházet stále častěji, mimo jiné kvůli klimatické změně. Data WHO v Praze novinářům představil lékař Tomáš Šebek.
 

"Světová zdravotnická organizace říká, že nejde jen o samotné fyzikální teplo, ale že obecně zvýšená teplota, vlny veder, změna klimatu výrazně ovlivní zdravotnické determinanty, jako je například jídlo, voda, bezpečný přístřešek nebo třeba šíření infekčních chorob," řekl Šebek. WHO podle něj odhaduje, že mezi lety 2030 a 2050 v důsledku vln veder zemře ve světě až 250 000 lidí a přibude lidí s komplikacemi a nemocemi, což zatíží zdravotnictví.

Vysoké teploty mají vliv na šíření nemocí jako například malárie a zhoršují chronické a civilizační choroby, třeba nemoci srdce, nebo duševní nepohodu. Přímé dopady vedra jsou v první fázi dehydratace, vyčerpání, křeče a pak úpal, řekl Šebek.

Součástí informací WHO jsou i doporučení, co dělat a co nedělat při vysokých teplotách. Lidé by podle odborníků neměli pít alkohol, nad 35 stupňů Celsia by si neměli pouštět větráky a měli by se vhodně oblékat. Zároveň by si měli dát pozor na jídlo, ve vedrech by neměli jíst mastná a těžká jídla. Šebek upozornil i na důležitost dostatečného přísunu tekutin, ideálně vody.

Podle vědců jsou vedra téměř vždy spojená s klimatickou změnou. Z dat vědců z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd (ÚFA AV) vyplývá, že vlny veder jsou častější, delší a mají vyšší maximální teplotu. Podle Ondřeje Lhotky z ÚFA AV jsou za vlnu veder označovány několikadenní vysoké teploty v nejteplejší části roku. Mimořádně vysoké teploty by se měly ale vztahovat i k danému území, protože v závislosti na zeměpisné šířce lidé vnímají jako extrémní výkyv jinou teplotu, doplnil Lhotka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

13.6.2023 05:55
No, když lidé zapomínají používat vlastní rozum a se vším jim musí radit média - co není v televizi, to neexistuje, přece.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.6.2023 09:07 Reaguje na smějící se bestie
Asi tak nějak to je. Lidé postrádají zdravý selský rozum, když pro
"zdraví" běhají v poledne na slunci i v pokročilém věku a dokazují
si to, co v mládí nedokázali. Kdysi museli na slunce lidé kvůli
obživě(žně a jiná práce na poli), ale dnes často pouze pro zábavu.
Na Jihu jsem pochopil, proč domorodci sedící v poledne ve stínu
kroutí hlavami nad turisty opékajícími se na pláži a proč žijí
déle. Prostě se nepřepínají při extrémních teplotách nevhodných
pro jakoukoliv činnost. Naučme se žít jako oni a nebláznit jako
dosud. Stavební firmy u nás nutí lidi pracovat v pravé poledne
a pak se divíme infarktům a kolapsům z horka i u mladých lidí.
Na Jihu je v poledne pauza a mnohde dokonce je pauza celé léto.
"Prospěšnost" dřiny za každého počasí si pamatuji podle předků
zničených z práce v zemědělství, kdy byli v šedesáti starci
a mnozí se tak dnes likvidují pouze z hlouposti.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.6.2023 09:40 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.6.2023 12:44 Reaguje na Břetislav Machaček
Není už ani komické, když jedinec, který masové zabíjení, ničení, vraždění ženských a děcek považuje za "odlišný úhel pohledu", tu šermuje "selským rozumem". Tak koncentrované blbství se fakt nikde nevyskytuje.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.6.2023 18:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Druhá strana má rakety, které se ženám a dětem umí
vyhnout? Víte jak bude vypadat protiofenzíva? Stejně
jako ten ruský útok včetně civilních obětí. Máte
na civilisty obou stran jiný metr? Upozorňuji, že
mnozí jsou Ukrajinci na Rusy obsazeném území a budou obětmi ukrajinské armády při znovudobytí území.
Jste už fanatický sprosťák, stejný jako omezenci
věřící, že mohou být Ukrajinci bez civilních
obětí, když se opevňují ve městech a sestřelují
rakety mířící na vojenské cíle až nad městy. Ty
rakety je třeba sestřelit dříve, než doletí nad
města, ale to by se ty systémy nemohly ukrývat
mezi obytnými domy a stát někde na poli, kde by
byly lehce likvidovatelné. Schovávat se ve městech
za civilisty není zločin? Náš dům byl za války
zničen proto, že na dvůr postavili Němci dělo.
Na pole si ho nepostavili a tak s dělem byl zničen
i ten dům. Kdo byl vinen? Osvoboditel a nebo ten
německý okupant? Myslete mozkem, pokud ho máte!
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

14.6.2023 14:09 Reaguje na Břetislav Machaček
Ano, mám, jiný úhel pohledu, Machačku. To vaše prajzácké relativizováníi, kdy Váš dědek patřil k hitlerovským vojákům, a vaše babka k hitlerovským civilistům je jaksi nevšeobecná odpornost. To ruští civilisté vygenerovali ruského útočného diktátorského vraha, tudíž jsou za to spoluodpovědní. Samořejmě, zdravý rozum napovídá, že pokud budou tito vyhlazeni jako škodná, tak se obdobná agrese zcela jistě nebude opakovat. Pokud budopu vyhlazeny všechny ruské báryšni, tak nebude nikdo, kdo by další útočné vrahy porodil a vychoval.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

14.6.2023 14:12 Reaguje na Břetislav Machaček
Alealealealeale Machačku, každý ví, že jste prajzák, a prajzáci sloužili ve wermachtu......jistě, když jste si pozvali své spolubojovníky dělostřelce, tak jste to nakoupili s nimi, německej hitlerovec se fakt od prajzáckého neliší.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.6.2023 20:24 Reaguje na Daniel Višňovský
Nedoukům, kteří si myslí, že Bohumín je na
Hlučínsku, nemá cenu jejich sprosté kydy vyvracet!
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.6.2023 08:43 Reaguje na Břetislav Machaček
Pro mne je to všechna jedna verbež, která mluví tím Vašim krátkozobáckým argotem spodiny, a tím se mluví jak na hlučínsku tak na bohumínsku. Apropos, kolik je to od sebe kilometrů? 30?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.6.2023 20:44 Reaguje na Břetislav Machaček
Co to melete zase za pitomosti?? Ukrajina byla NAPADENA Rusem a tak všechny oběti jdou na účet agresora. A je fuk, kdo se kam schovával a kdo kam střílel!! Rakety Ukrajinců by vůbec nevystřelily, kdyby nemusely!! Mezinárodní soud v Haagu už dávno vydal pravomocný rozsudek, že Ukrajinci se žádných genocid a zločinů na Donbasu nedopustili, VŠECHNO JE JEN RUSKÁ LEŽ!! Vy jste asi už naprosto dementní, to fakt není možný.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.6.2023 06:13
Naštěstí víme, že díky globální změně klimatu bude méně mrazivých dnů, kdy jsme ohroženi infarktem, takže bude mnohem méně obětí v zimě:
https://www.srdcevhlave.cz/aktuality/zdravy-zivotni-styl/zima-preje-vice-infarktum-chladne-pocasi-totiz-klade-na-kardiovaskularni-system-vetsi-naroky
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.6.2023 07:27 Reaguje na Richard Vacek
Ono se ty lepší místa k života začnou plnit lidmi z přehřátých měst. Čekejte nové sousedy a více lidí v okolí.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.6.2023 08:47 Reaguje na Michal Uhrovič
Tuším, že migranti přicházejí z úplně jiných důvodů, než je klima.
Myslíte, že bychom se v Česku uživili, kdyby tady bylo namačkáno 80 mil. obyvatel? No a přesně taková hustota zalidnění je v Bangladéši (cca 8x vyšší než u nás):
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hustota_zalidn%C4%9Bn%C3%AD
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.6.2023 12:40 Reaguje na Richard Vacek
Jistě. Ale žijí tam a masově neutíkají. Pokud se jim ale změní klima a nebudou se chopni uživit, vydají se na cestu, nic jiného jim nezbývá.
A na světě je takových oblastí už dost a stále přibývají.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.6.2023 15:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Jsou tam namačkáni 8x víc, než my tady. Pokud se umravní a zůstane tam osmina, tak s klimatem žádný problém mít nebudou. Když populační explozi zvládla i Čína (aktuálně má hustotu zalidnění jako my), tak to snad zvládnou i jinde a nebudou se vykrucovat a vymlouvat na klima.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.6.2023 20:48 Reaguje na Richard Vacek
Pokud vám země vyschne na poušť, máte úplně fuk, kolik tam žije lidí. Musí pryč všichni. A pokud teploty v extrému překročí možná +45°(50?)C, nepřežije taky nikdo.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.6.2023 13:33 Reaguje na Richard Vacek
Znám spoustu lidí z jižní moravy, co ve vyšším středním věku (až odroustou děti) prodávají své nemovistosti a pozemky a stěhují se na Vysočinu a výše. Plánuji to stejné.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.6.2023 22:38 Reaguje na Michal Uhrovič
No vidíte, bude z vás nakonec šťastný důchodce z Vysočiny, i když jste doteď na rozežranost důchodců nadával. Jestli máte dceru političkou, bude si vás moci fotit a používat pro kampaně. Ale nevím, nevím, nemůžu vám slíbit, že na Vysočině budete spokojen.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

13.6.2023 21:42
Zregulovali sme toky riek, vysušili močariny a minuli stovky litrov postreku DDT. V päťdesiatych rokoch 20. storočia sme sa na Slovensku úspešne zbavili malárie. Európe ako celku sa to podarilo až vlani, hovorí správa Svetovej zdravotníckej organizácie.(2015)
„Malária bola v Európe odjakživa,“ hovorí popredný slovenský odborník na tropickú parazitológiu Nasir Jalili z Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Jej prenášačom na človeka sú komáre rodu Anopheles a tie sa v Európe bežne vyskytujú.
S nákazou sa trápili dokonca aj krajiny severne od nás, Švédsko, Nórsko a Poľsko, pomerne rozšírená bola vo Francúzsku, v Anglicku a Rusku. Pre Európu predstavovala vysoké riziko, podľa štúdie dánskeho vedca Bjorna Lomborga, autora publikácií Cool it! a The Skeptical Environmentalist bolo v tridsiatych rokoch 20. storočia zaznamenaných v Európe až dvestotisíc prípadov ročne, čím sa intenzitou výskytu približovala situácii v Afrike. Bývalý Sovietsky zväz sa v štyridsiatych rokoch mohol „pochváliť“ až dvoma miliónmi infikovaných občanov ročne, v samotnom hlavnom meste bolo dvadsať percent Moskovčanov nakazených každý rok.

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/20193548/malaria-nie-je-exoticka-choroba-v-minulosti-trapila-aj-slovakov.html



Odpovědět
KM

Karla Majerová

29.9.2023 03:22
Téma přehřívání bytu je nyní na pořadu dne asi ve všech domácnostech. Já jsem si musela například poradit s intenzivním sluncem a vysokými teplotami v bytě, a proto jsem si pořídila na okna na internetových stránkách https://www.zebra-shop.cz/rimske-rolety/ římské rolety. Musím potvrdit, že perfektně zatemňují místnost, což mi umožňuje si užívat temný pokoj i během horkých letních dnů.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist