https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vedci-nasli-v-mineralni-vode-v-nekolika-evropskych-zemich-vecne-chemikalie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci našli v minerální vodě v několika evropských zemích "věčné chemikálie"

13.12.2024 08:59 (ČTK)
Minerální voda
Minerální voda
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci našli poprvé v minerální vodě v několika evropských zemích stopy takzvaných věčných chemikálií. Jde o kyselinu trifluoroctovou (TFA), která patří k takzvaným polyfluorovaným a perfluorovaným látkám (PFAS). Atomy těchto látek mají velmi silné vazby, a proto se tyto toxické chemikálie v přírodě i lidském těle obtížně rozkládají. Ve světě se TFA nahromadila v množství, které odborníci označují za alarmující, napsal server The Guardian.
 
Vědci se domnívají, že kontaminaci vody způsobilo nadměrné používání pesticidů obsahujících TFA nebo sloučenin, které se na něj v životním prostředí mění. Sdružení evropských neziskových organizací Pesticide Action Network Europe zjistilo přítomnost TFA v deseti z 19 minerálních vod, a to v množství až 32krát vyšším, než je prahová hodnota.

"Nikdo to nehlídal a je to znepokojující, protože pijeme TFA. Je to daleko rozšířenější, než jsme si mysleli," řekla Angeliki Lysimachouová z Pesticide Action Network Europe. Výrobci minerálních vod podle odborníků nejsou na vině, dodala.

Vědci také zjistili, že celosvětové množství TFA je vyšší než u jiných věčných chemikálií. Kromě používání v pesticidech je TFA běžným chladivem, u kterého odborníci věřili, že bude bezpečnou náhradou starších plynů, jako jsou freony. Avšak nedávný výzkum zjistil, že i TFA je silným skleníkovým plynem, který může zůstat v ovzduší až 1000 let.

Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) nedávno vyřadila TFA z klasifikace PFAS, což látku podrobuje menší kontrole. EPA totiž podle některých občanských spolků čelí tlaku ze strany výrobců chemikálií, pro které je TFA významným zdrojem příjmů.

Evropská komise mezitím navrhuje zákaz dvou běžných pesticidů, které obsahují sloučeniny TFA, a brzy může být tato věčná chemikálie klasifikována jako látka toxická pro reprodukci ovlivňující také vývoj plodu a dítěte, napsal The Guardian.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

13.12.2024 12:28
když průser, tak pořádný.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

13.12.2024 14:53
Z článku plyne zajímavá náhoda:
Napřed: "Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) nedávno vyřadila TFA z klasifikace PFAS, což látku podrobuje menší kontrole."
A teď, jistě jen náhodou: "Sdružení evropských neziskových organizací Pesticide Action Network Europe zjistilo přítomnost TFA v deseti z 19 minerálních vod, a to v množství až 32krát vyšším, než je prahová hodnota."
Prahová hodnota čeho? To je snad přípustný hygienický limit?
Zase budou politici zakazovat ledničky, mrazáky, klimatizace a tepelná čerpadla, kde se ta chladiva používají?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

13.12.2024 17:45
Evropská komise mezitím navrhuje zákaz dvou běžných pesticidů, které obsahují sloučeniny TFA, a brzy může být tato věčná chemikálie klasifikována jako látka toxická pro reprodukci ovlivňující také vývoj plodu a dítěte, napsal The Guardian. ...............

A o které pesticidy se jedná? Jestli je také nepoužívám?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist