Vědci našli v minerální vodě v několika evropských zemích "věčné chemikálie"
"Nikdo to nehlídal a je to znepokojující, protože pijeme TFA. Je to daleko rozšířenější, než jsme si mysleli," řekla Angeliki Lysimachouová z Pesticide Action Network Europe. Výrobci minerálních vod podle odborníků nejsou na vině, dodala.
Vědci také zjistili, že celosvětové množství TFA je vyšší než u jiných věčných chemikálií. Kromě používání v pesticidech je TFA běžným chladivem, u kterého odborníci věřili, že bude bezpečnou náhradou starších plynů, jako jsou freony. Avšak nedávný výzkum zjistil, že i TFA je silným skleníkovým plynem, který může zůstat v ovzduší až 1000 let.
Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) nedávno vyřadila TFA z klasifikace PFAS, což látku podrobuje menší kontrole. EPA totiž podle některých občanských spolků čelí tlaku ze strany výrobců chemikálií, pro které je TFA významným zdrojem příjmů.
Evropská komise mezitím navrhuje zákaz dvou běžných pesticidů, které obsahují sloučeniny TFA, a brzy může být tato věčná chemikálie klasifikována jako látka toxická pro reprodukci ovlivňující také vývoj plodu a dítěte, napsal The Guardian.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Tonda Selektoda
13.12.2024 14:53Napřed: "Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) nedávno vyřadila TFA z klasifikace PFAS, což látku podrobuje menší kontrole."
A teď, jistě jen náhodou: "Sdružení evropských neziskových organizací Pesticide Action Network Europe zjistilo přítomnost TFA v deseti z 19 minerálních vod, a to v množství až 32krát vyšším, než je prahová hodnota."
Prahová hodnota čeho? To je snad přípustný hygienický limit?
Zase budou politici zakazovat ledničky, mrazáky, klimatizace a tepelná čerpadla, kde se ta chladiva používají?
Jaroslav Pokorný
13.12.2024 17:45A o které pesticidy se jedná? Jestli je také nepoužívám?