https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-tanzanskych-laboratorich-pouzivaji-krysy-k-odhaleni-tuberkulozy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V tanzanských laboratořích používají krysy k odhalení tuberkulózy

13.1.2025 10:59 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Louisvarley / Wikimedia Commons
Ve východoafrické Tanzanii odhalují tuberkulózu pomocí krys obrovských. Jsou levnější a spolehlivější než klasické klinické testy. Tanzanie společně s Etiopií jsou jediné dvě země, které tyto hlodavce k testování používají. Obě země zároveň patří k těm, kde je největší výskyt tuberkulózy. Neléčený člověk může nakazit deset až 15 dalších lidí. Informoval o tom server The Guardian.
 
Krysy jsou speciálně vytrénované k tomu, aby ve vzorcích hlenu z plic a dýchacích cest rozeznaly přítomnost bakterie Mycobacterium tuberculosis (MTB), která tuberkulózu způsobuje. Mají totiž vysoce vyvinuté čichové receptory, díky nimž rozeznají chemické látky spojené s MTB, vysvětluje doktor Joseph Soka, který pracuje v laboratoři ve městě Dáresalám.

Krysy jsou v laboratoři ve skleněné ohradě s deseti dírkami. Každá z nich obsahuje vzorek hlenů. Krysy jsou zvyklé, že s pozitivním vzorkem se pojí odměna v podobě jídla, proto se rozeběhnou k těm, které obsahují MTB, a negativní vzorky ignorují. Určování pozitivních vzorků jim většinou zabere tři sekundy. Vzorky testuje minimálně pět krys, aby se potvrdila správnost diagnózy.

Tato metoda šetří čas i peníze. Jeden vzorek testovaný krysou obrovskou stojí okolo 2600 tanzanských šilinků (zhruba 27 Kč). Naopak cena za diagnózu pomocí mikroskopu se pohybuje mezi 4700 až 7000 tanzanských šilinků (48 až 72 Kč). Molekulární testy poté stojí až 42.000 tanzanských šilinků (430 Kč).

U trénování krys je nejdůležitější důvěra, uvádí jejich cvičitel Fidelis John. "Krysa musí vědět, že pro ni nepředstavuju hrozbu. Zatímco já si musím být jistý, že mě nekousne," dodal.

Nové studie také ukázaly, že tito hlodavci dokážou odhalit i velmi nízkou hladinu MTB u dětí, u kterých je diagnóza obtížná. Časté jsou případy, kdy pacientům vyšly výsledky z klasických klinických testů negativně. Teprve krysy pomohly nemoc odhalit.

V Tanzanii od roku 2015 klesl výskyt tuberkulózy o 40 procent. Odborníci věří, že je to i díky testování pomocí krys. "Moje sousedka měla příznaky tuberkulózy. Vzala jsem ji do nemocnice, kde moje podezření potvrdili. Po ní se nechala testovat celá rodina a všichni byli pozitivní. Kdyby umřeli, společnost by řekla, že to bylo kvůli čarodějnictví. Navíc jsme tím zabránili i další nákaze," řekla dobrovolnice Albertina Kisonjová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

GP

Galipoli Petr

13.1.2025 14:44
Tak teď lze jen doufat, že Válek nečte Ekolist. Jinak bychom se mohli dočkat zavedení této metody i u nás.....
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist